پرطرفدارترین سیستم های گرمایشی بوتان و ایران رادیاتور

 

پرطرفدارترین سیستم های گرمایشی بوتان و ایران رادیاتور کدامند؟

 

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز ، خیابان طالقانی از تقاطع بهار تا شریعتی، بازار صنف تهویه مطبوع است. حدود نیم قرن پیش تعدادی از صنعتگران و فعالان عرصه ساخت و تعمیر سیستم های تاسیساتی این مکان را انتخاب کردند تا ضمن رونق کسب و کار، پاسخگوی متمرکز نیازهای متنوع مصرف کنندگان باشند. در گذشته بیشتر آنها کار تعمیرات سیستم های تاسیساتی را انجام می دادند و بازار طالقانی در تمام طول سال مملو بود از کسانی که برای خرید لوازم یدکی و تجهیزات موتورخانه مراجعه می کردند، اما حالا اوضاع تغییر کرده است. با ظهور وسایل جدید و انفرادی گرمایشی و سرمایشی دیگر از رونق گذشته بازار خبری نیست. همه راحت طلب شده و پکیج را به موتورخانه ترجیح می دهند.

خیلی ها از طریق اینترنت کالای خود را انتخاب می کنند و تلفنی سفارش کالا می دهند. اگر اجناس مورد نیاز را به صورت کلی بخواهند، به کارخانه های تولید کننده و یا نمایندگی های مجاز می روند، در غیر این صورت بازار طالقانی زیر پای آنهاست.

 

 

شوفاژ بهتر است یا پکیج ؟

محمد وصال که فارغ التحصیل رشته مکانیک از دانشگاه علم و صنعت است، می گوید: ما پکیج و شوفاژ را به همراه لوازم یدکی آنها می فروشم. بهترین برند پکیح ما A . J .I است که این برند متعلق به کشور ترکیه می باشد و شرکت بوش آن را گارانتی کرده است. استانداردهای بین المللی 2003 و 2012 نیز دارد. البته در بازار پکیج های بوتان و ایران رادیاتور پرفروش تر هستند. پیشنهاد می کنم؛ خریدارانی که به دنبال جنس ارزان تر هستند از پکیج های ایرانی استفاده کنند.))

وصال در مقایسه سیستم های تاسیساتی می گوید: پکیج از نظر کارایی و طول عمر سیستم  خوبی نیست ولی بسیاری از مردم به خاطر راحتی از آن استفاده می کنند، در حالی که شوفاژ کارآیی بهتری دارد چون آب گرم مصرفی را بهتر تنظیم می کند و طول عمر بیشتری دارد. یک موتورخانه مرکزی ممکن است تا 30 سال هم عمر داشته باشد ولی یک پکیج بعد از شش سال از رده خارج می شود زیرا جنس پکیج های فعلی بیشتر از آهن و ورق است و پس از مدتی دچار پوسیدگی می شوند.

البته پکیج ها به صورت انفرادی اداره می شوند و هر کسی مسئول تامین مخارج خودش است و مشکلات تقسیم هزینه وجود ندارد. بنابراین در حالت طبیعی موتورخانه بهترین گزینه برای مجتمع های ساختمانی است ولی در صورت کم بودن واحدها پکیج پیشنهاد می شود. در حال حاضر بیشتر مردم به دنبال محصولات ایران رادیاتور و بوتان هستند و تبلیغات زیادی در این خصوص انجام می شود در حالی که جنس های بهتر از آنها هم در بازار موجود می باشد ولی به خاطر ضعف تبلیغات گمنام هستند.

 

ملاک انتخاب پکیج

برخی از پکیج های شوفاژ، زمینی و برخی دیواری هستند و این موضوع به فضای مورد نظر و سلیقه مصرف کننده بستگی دارد. به طور معمول شوفاژهای زمینی دارای مخزن ذخیره آب هستند ولی شوفاژهای دیواری لرزه ای می باشند که آب پس از ورود به سیستم و گردش کویل گرم می شود. البته این میزان آب برای استحمام کافی نیست. بنابراین پکیج های مخزنی و زمینی از لحاظ تامین آب بهتر عمل می کنند. در حال حاضر هزینه خرید یک پکیج خوب برای ساختمان ها به طور میانگین یک میلیون و هشتصد و پنجاه هزار تومان است که تا قبل از نوسانات اخیر ارز، حداکثر هفتصد هزار تومان بودند.

مصرف کنندگان قبل از خرید پکیج دقت کنند چه وسایلی داخل آن کار شده است. موضوع مهم دیگر، ترکیب اختلاط گاز و هواست به نحوی که بهترین راندمان حرارتی حاصل شود. در پکیج های داخلی موجود در بازار خیلی به این موضوع توجه نمی شود ولی درپکیج های ترکیه ای روی این موضوع بسیار حساس هستند؛ به نحوی که بالاترین راندمان حرارتی را شاهد هستیم. اگر اینگونه نباشند باید گاز بیشتری بسوزد تا حرارت مورد نیاز برای یک ساختمان تامین شود.

 

بازار داغ نقد فروشی

برخلاف اظهارنظرهای برخی از همکاران، بازار طالقانی بازار عمده فروش ها نیست. الان بسیاری از کارخانه ها به دلایل اقتصادی تک فروشی می کنند، فروشنده ها که جای خود دارند. در شرایط نابسامان فعلی همه هلاک پول نقد هستند. مهندس وصال از هم صنفی و تولید کنندهای سیستم های حرارتی می خواهد؛ زیاد به فکر قیمت دلار نباشند و اجناس خود را به طمع گران شدن انبار نکنند و به فکر مردم باشند. (( متاسفانه خیلی از تولیدکننده های داخلی زمانی که قیمت دلار بالا رفته بود کالاهای خود را بلوکه کرده و وارد بازار نمی کردند. مردم ما هم وقتی می بینند قیمت ها پیوسته بالا می رود، هجوم می آورند و خرید می کنند تا از گرانی های آینده در  امان بمانند، ولی همین که دلار کاهش یافت، تعداد مشتریان نیز کاهش می یابد. جالب اینکه با کاهش قیمت کالاها، مشتریان رغبت کمتری به خرید دارند.))

 

ایران رادیاتور و بوتان در صدر

ایران رادیاتور، گرمایران، آذروان و… برندهای رایج گرمایشی بازار است. با این حال برندی که بیشترین فروش را در بازار طالقانی به خود اختصاص داده (( ایران رادیاتور)) است که در مدل های مختلف در دسترس می باشد. اگر چه در حال حاضر به علت ورود رادیاتورهای پنلی ترکیه ای و آلمانی در بازار، فروش ایران رادیاتور با کاهش مواجه شده است با این حال رادیاتورهای ایرانی همچنان از اقبال عمومی برخوردار هستند. محمد فدایی، فروشنده سیستم های تهویه مطبوع و نصاب سیستم های تاسیساتی با اشاره به مطالب فوق می گوید: در حال حاضر قیمت هر پره رادیاتور 18هزار و 300 تومان است. با این حال مصرف کننده ای که یک آپارتمان 60متری دارد و 40 پره رادیاتور می خواهد از قبل بررسی های لازم را انجام می دهد و هر جا قیمت کمتری داشت خرید می کند. البته انبوه سازها به طور مستقیم از کارخانه های تولید کننده، محصول خود را تهیه می کنند و فقط مالکان ساختمان های کوچک و تک واحدی از بازار خرید می کنند.

فدایی تصریح می کند: هم اکنون سه نوع رادیاتور در بازار موجود است؛ آلومینومی، پنلی و فولادی. رادیاتور فولادی در حال حاضر در مدارس کاربرد دارد و کمتر در منازل استفاده می شود چون لبه های آن تیز است و بچه ها زخمی می شوند، ضمن اینکه قیمت کمتری دارد. از طرف دیگر، رادیاتورهای پنلی به صورت ورق یک تیکه و فولادی است که آن را رنگ کرده اند و چون ورق است گرمادهی خوبی دارد و ظرفیت آبگیری آن زیاد است. در نهایت رادیاتورهایی که با کمک پروفیل آلومینوم ساخته شده و با کمک چسب به هم متصل می شوند، ارزان تر هستند و عمر کمتری دارند. البته در حال حاضر که پنجره های ساختمان را دوجداره می کنند استفاده از این رادیاتورها به صرفه است.

شاید عده ای تصور کنند؛ رادیاتور به مرور زمان دچار نشتی می شود ولی از آنجا که فشار موتورخانه و پکیج زیاد نیست بنابراین احتمال ترکیدگی آنها بسیار کم است. از طرف دیگرفشار رادیاتور به ارتفاع ساختمان بستگی دارد؛ یعنی در یک آپارتمان 7 طبقه و 21 متری، 2 اتمسفر فشار دارد. فراموش نکنیم؛ گرمای شوفاژ به فضای مورد استفاده و سلیقه مصرف کننده و همچنین پره های رادیاتور بستگی دارد. هرچه پره رادیاتور بیشتر باشد گرمادهی بیشتری دارد.

نصاب با سابقه سیستم های تاسیساتی تاکید می کند: پکیج موتورخانه فشرده شده است و تمام امکانات موتورخانه را در سطح کوچک دارا می باشد و باید از یک منبع تغذیه شود که معمولاً بالکن و آشپزخانه است. در حال حاضر پکیج پرفروش ترین محصولی است که در ساختمان ها استفاده می شود و بیشتر مردم پکیج های دیواری خریداری می کنند. ال. جی و سامسونگ برندهایی هستند که مقبولیت بالایی نزد مصرف کنندگان دارند ولی با توجه به افزایش قیمت دلار مردم به سمت خرید اجناس ایرانی از جمله ایران رادیاتور و بوتان روی آورده اند.

به گفته فدایی، پکیج های موجود در بازار به دو نوع تک مبدل و دو مبدل تقسیم می شوند. در حال حاضر پکیج تک مبدله ایران رادیاتور، یک میلیون و 250 هزار تومان و دو مبدله نیز 1 میلیون 750 هزار تومات فروخته می شود. البته این قیمت ها ثابت نیست و با توجه به نوسان ارز متغیر خواهد بود. برای ساختمان های زیر 60 متر پکیج تک مبله و برای بالای 60متر که آب گرم بیشتری نیاز دارند پکیج دو مبدله گزینه مناسبی است.

 

پایان پیام/.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;