پیشرفت استفاده از خودروهای برقی در اروپا

به گزارش تاسیسات نیوز، استفاده از خودروهای برقی در کشورهای اروپایی نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته و درحال حاضر نیز شمار این نوع از خودروها در سطح اروپا به بیش‌از یک میلیون رسیده است.


کشورهای اروپایی تاکنون در استفاده از خودروهای برقی پیشرفت قابل توجه‌ای داشته‌اند. به‌گونه‌ای که آمار فروش این نوع از خودروها در اروپا نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است. درحال حاضر نیز بیش از یک میلیون خودروی برقی در کشورهای اروپایی وجود دارد.


کشورهای قاره اروپا یک سال پس از کشور چین که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خودروی جهان را دارد، به فناوری ساخت ماشین‌های برقی دست یافتند. اما در حال حاضر این کشورها در این فناوری حتی از آمریکا نیز پیشی گرفته‌اند.


درطول ماه‌های ژانویه و ژوئن سال جاری، حدود ۱۹۵ هزار خودروی پلاگینی (خودروهای برقی و بنزینی) در سراسر اروپا، ایسلند، نروژ و سوئیس به‌فروش رسیده است. این رقم نسبت به سال گذشته نیز ۴۲ درصد افزایش یافته است.


به‌گفته تحلیل‌گران صنعتی، باتوجه به افزایش صعودی فروش خودروهای الکتریکی در کشورهای اروپایی، انتظار می‌رود تا پایان سال میزان فروش این وسایل نقلیه به بیش‌از یک میلیون برسد.


ویکتور ایرل یکی از تحلیل‌گران این صنعت، درخصوص افزایش استفاده از خودروهای برقی می‌گوید: وجود یک میلیون خودروی برقی در کشورهای اروپایی، نقطه عطفی برای پیشرفت در صنعت برق رسانی محسوب می‌شود. هرچند که برای موفقیت در این زمینه باید پیشرفت بیش‌تری داشته باشیم.


سبقت آلمان از دیگر کشورها در استفاده از خودروهای برقی


با وجود رشد فروش خودروهای پلاگینی در اروپا اما آمار فروش این نوع از وسایل نقلیه در نیمه اول سال جاری تنها ۲ در صد بوده است. پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا پایان امسال به ۲.۳۵ درصد برسد.


باوجود اینکه کشور نروژ سال‌ها است از خودروهای عادی استفاده می‌کند اما میزان فروش خودروهای پلاگینی و برقی در آن به ۳۷ درصد رسیده است. به‌طوریکه در آخرین دوره از فروش وسایل نقلیه در این کشور، ۳۶ هزار و ۵۰۰ خودروی پلاگینی و برقی به‌فروش رسیده‌ است.


کشورهای دیگر از جمله هلند و دانمارک نیز در زمینه استفاده از این دسته از خودروها به پیشرفت خوبی رسیده‌اند. اما در این میان تنها کشور انگلیس است که تاکنون نتوانسته در این صنعت پیشرفت مطلوبی داشته باشد.


براساس آمارها، در نیمه اول سال جاری ۳۰ هزار و ۴۰ خودروی پلاگینی در انگلستان به‌فروش رسیده است. به‌علاوه در این مدت، فروش خودروهای تمام برقی در کشور انگلستان ۶ درصد کاهش داشته اما فروش خودروهای پلاگینی-هیبریدی ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.


اما در رقابت میان کشورهای اروپایی، کشور آلمان به موفقیت‌های چشم‌گیری در حوزه استفاده از خودورهای برقی دست یافته است. به‌نظر می‌رسد باتوجه به رشد صعودی آلمان در این صنعت، آمار فروش خودروهای برقی در این کشور تا پایان سال، حتی از نروژ نیز سبقت گرفته و آلمان تبدیل به بزرگ‌ترین بازار خودرو در اروپا شود.

 

کدام کشورهای اروپایی بیشتر خودروی برقی خریده‌اند؟


لازم به ذکر است در سال ۹۶ خبری در خصوص خرید خودروهای برقی منتشر شد و حاکی از آن بود که مردم نروژ در خرید و تقاضای خودروهای تمام برقی و الکتریکی از سایر کشورهای اروپایی پیش افتاده‌اند. بخش هایی از متن این خبر به شرح زیر است.


به گزارش ایسنا به نقل از وب سایت اتوکار اروپا، موسسه تحلیل آمار LMCبه تازگی از میزان خرید، تقاضا و استقبال کشورهای مختلف اروپایی از خودروهای تمام برقی و الکتریکی گزارش های جدیدی ارائه داده است که در آن، مردم کشور نروژ در رتبه نخست پیشتازان و خریداران این خودروها پاک قرار گرفته اند.


این آمار که توسط موسسه تحلیل آمار LMC در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی (ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۷ ) جمع آوری و ارائه شده است، ۱۰ کشور اروپایی که بیشترین میزان فروش خودروهای تمام برقی و الکتریکی را داشته‌اند معرفی کرده است.


در این رده بندی، کشور نروژ در شمال قاره اروپا با میزان فروش ۲۵ هزار و ۸۶۳ دستگاه خودروی برقی، فرانسه با فروش ۲۰ هزار و ۴۹۹ دستگاه خودروی برقی، آلمان با فروش ۱۸ هزار و ۲۶۳ دستگاه خودروی برقی، انگلستان با فروش ۱۱ هزار و ۷۴۶ دستگاه خودروی برقی، هلند با فروش ۶ هزار و ۲۳ دستگاه خودروی برقی، اتریش با فروش ۴ هزار و ۴۶۶ دستگاه خودروی برقی، سوئد با فروش ۳ هزار و ۸۵۷ دستگاه خودروی برقی، سوئیس با فروش ۳ هزار و ۲۲۶ دستگاه خودروی برقی، اسپانیا با فروش ۳ هزار و ۵۹ دستگاه خودرو و بلژیک نیز با فروش ۲ هزار و ۱۷۲ دستگاه خودروی تمام برقی، به ترتیب در رتبه های اول تا دهم قاره اروپا جای گرفته اند.


نروژ که یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت در شمال اروپاست، به نظر می رسد که خود نمی خواهد از وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی استفاده کند و بجای آن قصد دارد از خودروهای دوستدار محیط زیست و پاک حمایت کند تا نقش بسزایی در حفظ محیط زیست و کاهش میزان انتشار آلاینده های به جو کره زمین ایفا کند.


این کشور به منظور گسترش و توسعه صنعت خرید و فروش این خودروهای پاک، با ارائه تسهیلات ویژه و تبلیغات گسترده، مردم و شهروندان خود را همواره به استفاده و خرید وسایل نقلیه برقی و هیبریدی تشویق و ترغیب کرده است.


بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده توسط سازمان ترافیک جاده ای نروژ، سال گذشته بیش از ۵۲ درصد از خودروهایی که در این کشور به فروش رسیده اند، خودروهای پاک از نوع الکتریکی و هیبریدی بوده اند. به عبارتی دیگرف روند فروش خودروهای برقی و هیبریدی از خودروهای بنزینی و دیزلی سبقت گرفته است.


تحلیلگران این موسسه همچنین برآورد کرده اند که در سال آینده یعنی ۲۰۱۹ میلادی، کشور آلمان رتبه نخست در افزایش خرید و تقاضای خودروهای تمام برقی و الکتریکی در اروپا را به خود اختصاص خواهد داد به‌گونه‌ای که میزان فروش خودروهای برقی در آلمان تا سال ۲۰۱۹ میلادی به عدد ۷۱ هزار دستگاه و تا سال ۲۰۲۲ به مرز ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی برقی خواهد رسید.


انگلستان نیز با افزایش تقاضا و رشد زیرساخت های مربوطه قصد دارد از فرانسه سبقت و پیشی گرفته و رتبه دوم را از آنِ خود کند.

 

 

 

 

 

انتهای خبر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;