نزدیک‌ترین سیاره گازی جوان کشف شد

محققان در فاصله ۳۳۰ سال نوری از زمین یک سیاره عظیم و جوان گازی کشف کرده‌اند که تنها ۵ میلیون سال عمر دارد.
به گزارش  پایگاه خبری تاسیسات نیوز،  به نقل از تک‌اکسپلوریست، محققان در فاصله ۳۳۰ سال نوری از زمین یک سیاره عظیم و جوان گازی کشف کرده‌اند که نزدیک‌ترین سیاره گازی جوان کشف شده نسبت به زمین است.
 این سیاره ۱۰ برابر سنگین‌تر از مشتری است و مدار سیاره اطراف ستاره میزبانش تقریبا ۶۰۰ برابر زمین از دور خورشید است.
سیاره کشف شده ۲MASS ۱۱۵۵-۷۹۱۹ b نام گرفته و به گفته محققان ممکن است  به تدریج رشد اندکی را پشت سر بگذارد و درنهایت مانند مشتری یا زحل شود.
دانشمندان موسسه فناوری روچستر که موفق به کشف این سیاره شده‌اند می‌گویند: این کشف یک روش جدید جالب برای بررسی چگونگی شکل گیری غول‌های گازی ارائه می‌دهد.
«آنی دیکسون– وندرولد» محقق ارشد این پژوهش تأکید می‌کند: گرچه بسیاری از سیارات دیگر از طریق مأموریت کپلر و مأموریت‌های دیگر مانند آن کشف شده‌اند، اما تقریباً همه سیارات کشف شده قدیمی هستند؛ حجم این سیاره جدید ۱۰ بار بیشتر از مشتری است؛ این امر نشان می‌دهد شی آسمانی یک سیاره جوان است که هنوز فرآیند تشکیل آن تمام نشده است.
دانشمندان با استفاده از داده‌های رصدخانه فضایی گایا به این سیاره دست پیدا کرده‌اند و باور دارند این سیاره حدود ۵ میلیون سال عمر دارد و هزاران بار از خورشید جوان‌تر است.
به گفته محقق این پژوهش، این که چگونه این سیاره جوان و غول پیکر از ستاره خود دور است یک راز است که باید کشف شود؛ تصویربرداری، پیگیری و طیف سنجی به ستاره شناسان کمک می‌کند تا درک کنند که چگونه سیارات عظیم می‌توانند در چنین مدارهای وسیعی به سرانجام برسند.
این کشف در یادداشتهای تحقیقاتی انجمن نجوم آمریکا منتشر شده است.
انتهای پیام/
منبع خبرگزاری فارس
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;