تعطیل شدن پایانه قدیم شرق تهران تا پاییز سال جاری

مدیرعامل سازمان پایانه‌ها و پارک سوارهای شهرداری تهران با اشاره به بهره برداری فاز نخست پایانه جدید شرق در خرداد ماه سال جاری، از تعطیلی پایانه قدیم تا پاییز سال ۱۴۰۳ خبر داد.
به گزارش تاسیسات نیوز، پوریا علیمردانی در حاشیه بازدید خبرنگاران از پایانه شرق جدید، گفت: پایانه جدید شرق به صورت انسان محور در نظر گرفته شده و در این راستا اولین پایانه کشور است که این هدف را تا حدودی برآورده کرده است. این پایانه دوستدار خانواده است و در این مسیر فضاهای بسیار خوبی طراحی شده است.
وی افزود: پایانه شرق جدید جزو پروژه‌های قدیمی مدیریت شهری تهران است که از سنوات گذشته حدود دهه ۸۰ تجهیز کارگاه شده است، لذا قدمت زیادی دارد و سال‌ها روی آن کار شده اما به دلیل مشکلات متعدد و ابعاد پیچیده هیچگاه موفق به بهره برداری از آن نشده‌اند.
وی ادامه داد: در تلاشیم این پروژه را به سرانجام برسانیم و در پی آن پایانه قدیمی در محدوده خیابان دماوند جمع شود. در پایانه شرق جدید هم دسترسی برای مترو، اتوبوس و تاکسی پیش بینی شده است. در حقیقت در امتداد ایستگاه فرهنگسرا به عنوان توسعه این خط ایستگاهی برای پایانه شرق جدید در نظر گرفته شده است. در ترمینال غرب مسافت دسترسی به ترمینال درون شهری حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ متر است معضلی که در ترمینال جنوب هم وجود دارد اما در پایانه شرق جدید ایستگاه مترو زیر ساختمان ترمینال طراحی و در حال اجراست. خطوط تاکسی و اتوبوس نیز با دسترسی‌های با مسافت کم در این ترمینال در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل سازمان پایانه‌ها و پارک سوارهای شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دسترسی‌های اصلی پروژه تسهیل شده و زیرساخت‌های لازم ایجاد شده است. در پایان تابستان با بهره برداری از پروژه به سمتی حرکت می‌کنیم که فرآیند جایگزینی ترمینال قدیم با پایانه جدید تکمیل شود. پیش‌بینی می‌شود سالانه حدود دو میلیون مسافر از طریق پایانه جدید جابجا شوند.
علیمردانی با اشاره به اینکه به دلیل مسائل مختلفی افتتاح این پروژه تا کنون چندین بار با تاخیر مواجه شده است، افزود: در برنامه داریم که فاز نخست این پروژه را در خرداد ماه سال جاری به بهره برداری برسانیم. همچنین در فاز دوم ساختمان آتش نشانی، اورژانس و زیرساخت‌های پشتیبانی تکمیل خواهد شد و البته در فاز نخست مترو به بهره برداری نمی‌رسد و کار با بی آر تی و تاکسی‌ها پیش خواهد رفت ولی از روز نخست بهره برداری فاز اول استقرار آتش نشانی، اورژانس و دستگاه‌های پشتیبان به صورت ایستگاه موقت انجام خواهد شد.
وی در خصوص دسترسی‌ها و ورود و خروج مسافرین به این پایانه گفت: خیابانی به صورت اختصاصی برای پایانه طراحی شده که برای خودروهای شخصی و اورژانسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم‌های اطفاء حریق و ایمنی در این پایانه پیش بینی شده و برای هر ساختمان امدادرسان یک ساختمان مجزا در این پایانه پیش بینی شده است.
علیمردانی تاکید کرد: پس از بهره برداری از فاز نخست ظرف حدود سه ماه پایانه قدیمی شرق بسته خواهد شد و به این ترتیب تا پاییز سال ۱۴۰۳ پایانه قدیم جمع‌آوری می‌شود. برای زمین پایانه قدیم نیز برنامه‌هایی برای مولدسازی از سوی شهرداری تهران در نظر گرفته شده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;