اتهام جاسوسی به پنل‌های خورشیدی هواوی

به نظر می‌رسد که چالش‌های امنیتی علیه شرکت چینی هواوی تمامی ندارد و بسیاری از مقامات آمریکایی علاوه بر اتهام جاسوسی و همکاری با دولت چین، حالا امنیت پنل‌های خورشیدی ساخت این شرکت را به چالش کشانده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، به نظر می‌رسد که سریال اتهامات علیه شرکت چینی هواوی تمامی ندارد و این غول تکنولوژی همچنان درگیر گرفتاری و مشکلاتی است که ایالات متحده آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای هم پیمان با آن برایش ایجاد کرده و آن را با چالش‌های جدی در حوزه امنیت سایبری مواجه کرده‌اند.
هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تاثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران ممنوع اعلام کرده‌اند.
ماجرا از اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که گوشی‌های هوشمند ساخت شرکت‌های چینی نظیر هواوی و زدتی‌ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می‌کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می‌دهد تا علیه ایالات متحده از آن‌ها استفاده کند.
بعد از آن بسیاری از کشورها نظیر ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا ، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی همچون بلژیک ، آلمان و لهستان نیز بسیاری از فعالیت های این شرکت را محدود کرده و فروش گوشی های هوشمند و نصب تجهیزات مخابراتی توسط هواوی را نیز تحت تاثیر همین نگرانی‌های امنیتی ممنوع اعلام کرده‌اند.
حالا تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده از سوی وب سایت fortune حاکی از آن است که بسیاری از قانون گذاران و مقامات امنیتی آمریکایی، شک و شبهه‌هایی را در خصوص امنیت پنل های خورشیدی ساخت هواوی را زیر سوال برده و درباره امنیت سایبری و احتمال شنود و جاسوسی آن سوالاتی را مطرح کرده اند.
با اینکه خبر احتمال جاسوسی و شنود از طریق پنل‌های خورشیدی که معمولا بر روی سقف و بالاپشت بام منازل و خانه‌های مسکونی نصب می‌شود و به تولید و ذخیره انرژی خورشیدی می پردازد، اندکی دور از ذهن و انتظار است اما به نظر می رسد که برخی از مقامات امنیتی در ایالات متحده آمریکا سعی دارند وضعیت امنیتی تمامی محصولات و تجهیزات توسعه داده شده توسط شرکت چینی هواوی را تحت بررسی و وارسی دقیق قرار دهند تا از صحت و امنیت سایبری تمامی محصولات این غول تکنولوژی اطمینان حاصل پیدا کنند.
ماجرا از اوایل سال جاری میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که گوشی‌های هوشمند ساخت شرکت‌های چینی نظیر هواوی و زدتی‌ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می‌کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می‌دهد تا علیه ایالات متحده از آن‌ها استفاده کند.
با این‌که دولت چین و شرکت‌های هواوی و زد تی ای همگی این اتهامات را بارها رد و تکذیب کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها به تلاش برای جلوگیری از فعالیت آن‌ها و قطع همکاری سایر کشورها ادامه می‌دهند.
هواوی دومین شرکت تولیدکننده موبایل و گوشی هوشمند در جهان و یکی از فعال‌ترین اپراتورهای مخابراتی به شمار می‌رود که با کشورهای بسیاری درباره برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G  همکاری کرده است.
این طور که به نظر می رسد اتش تنش های سیاسی و جنگ تجاری میان چین و آمریکا هر روز بیشتر از پیش شعله ورتر شده و زیرساخت‌های گسترده‌تری را در بر گرفته است.
منبع ایسنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.