بورس دلالی سیمان را کاهش داد

0
دبیر انجمن سیمان گفت: با وجود توانایی کارخانجات داخلی تولید سیمان، «تأمین انرژی پایدار» شرط لازم برای تحقق تولید این کالا جهت اجرای نهضت ملی مسکن محسوب می‌شود.
به گزارش تاسیسات نیوز، دبیر انجمن سیمان با بیان این مطلب گفت: موضوع تأمین انرژی پایدار و معضلات پیش روی آن، اتفاق تازه ای نیست. در این خصوص ضروری است وزارت خانه‌های نیرو و نفت راهی برای جبران کمبودهای موجود بیاندیشند.
عبدالرضا شیخان افزود: اگر نتوانیم تولید کافی داشته باشیم، شاید صنعت سیمان نتواند به حیات خود ادامه دهد؛ زیرا در این شرایط آنقدر هزینه‌ها افزایش پیدا کرده که در برخی موارد ممکن است تولید کارخانجات متوقف شود و یا ناچار به تعدیل نیرو شوند. براین اساس، نیاز به سرمایه‌گذاری در این صنعت همواره وجود دارد.
توان تولید ۸۰ میلیون تن سیمان داریم
این کارشناس صنعت سیمان بیان کرد: در حال حاضر حدود ۷۷ کارخانه سیمان در نقاط مختلف کشور وجود دارند که از این میزان حدود ۶۴ کارخانه فعال هستند. به طور تقریبی توان تولید کارخانه‌های سیمان کشور حدود ۸۰ میلیون تن در سال است. با توجه به شرایطی که در سال‌های اخیر شاهد بودیم، ازجمله تحریم‌ها و تغییرات نرخ ارز، بسیاری از کارخانه‌های تولید کننده سیمان برای تأمین قطعات یدکی خود دچار مشکلات مختلفی از جمله کمبود نقدینگی هستند.
توان تولید، ۷۵ درصدِ ظرفیت است
وی تصریح کرد: با همه مشکلات موجود صنعت سیمان می‌تواند ۷۵ درصد از ظرفیت خود را به تولید اختصاص بدهد، یعنی از ۸۵ میلیون تن ظرفیت حدود ۶۷ میلیون تن توان تولید دارد؛ اما شرط لازم برای تولید این میزان سیمان، وجود انرژی پایدار برای کارخانه هاست. یعنی اگر برق و سوخت قطع نشود و کارخانه‌ها بتوانند به طور مداوم روی آن حساب کرده و برای تولید خود برنامه ریزی کنند، توان تولید مطلوبی خواهند داشت.
تولید ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن سیمان طی دو ماه گذشته
شیخان تولید سیمان طی دو ماه گذشته را حدود ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن دانست و افزود: با توجه به شرایط کشور، بیشترین نیاز سیمان کشور در سال ۹۹ برای مصارف داخلی حدود ۶۳ میلیون تن بوده که تأمین شد و در حال حاضر امکان تولید تا ۷۰ میلیون تن نیز وجود دارد.
نهضت ملی مسکن و موضوع تأمین مصالح
دبیر انجمن سیمان اظهار کرد: به طور قطع می‌توان سیمان مورد نیاز برای اجرای این طرح را با توجه به زمان بندی واحدهای تولیدی تأمین کرد. در نظر داشته باشید که پراکندگی کارخانه‌های سیمان در سطح کشور زیاد است، این ویژگی می‌تواند هزینه حمل و نقل در نتیجه قیمت نهایی را برای تولید مسکن کاهش دهد.
۲۰۰ کیلوگرم سیمان نیاز تولید هر متر مربع مسکن
وی توضیح داد: برای ساخت هر متر مربع واحد مسکونی حدود ۲۰۰ کیلو گرم سیمان نیاز است که باید به تدریج و در مراحل مختلف ساخت مسکن تأمین شود. این توانمندی در کشور وجود دارد تا نیاز سیمان پروژه‌های نهضت ملی مسکن از طریق بورس کالا و قیمت‌هایی که در بورس کالا کشف می‌شود تأمین و در اختیار سازندگان قرار گیرد.
شیخان افزود: در حال حاضر صادرات سیمان به دلیل افزایش هزینه‌های حمل و نقل به شدت محدود شده و براین اساس قدرت رقابت در کشورهای هدف تقریباً از دست رفته است. در نظر داشته باشید که حدود ۱۰ درصد از تولید سیمان امکان صادرات دارد.
راه اندازی رینگ صادراتی بورس کالا، اقدامی لازم
وی عرضه سیمان در بورس کالا را اقدامی مثبت دانست و گفت: این اقدام سبب شده تا میزان دلالی در این خصوص کاهش پیدا کند. اکنون سهامداران خرد هم می‌توانند با کد سجام خود بین ۱۰ تا ۱۰۰ تن از بورس کالا سیمان بخرند.
این کارشناس صنعت سیمان تاکید کرد: صنعت سیمان ۸۸ سال در کشور قدمت دارد. تا قبل از مرداد ۱۴۰۰ معاملات این کالا به طور سنتی انجام می‌شد اما با ورود این محصول به بورس کالا، بسیاری از مشکلات در خصوص معاملات این محصول، برطرف شد.
شیخان گفت: امیدوارم بتوانیم با وزارت صمت به توافق برسیم تا از تمرکز بیش از حد در صنعت سیمان و تدوین مقررات پیچیده برای بورس کالا در خصوص این کالا کاسته شود؛ زیرا از این طریق ما به عنوان تنها تشکل صنعت سیمان می‌توانیم با برنامه ریزی دقیق‌تر و ارائه راهکارهای متناسب، مسیر را برای بقای تولیدکنندگان و نیز مصرف‌کنندگان سیمان هموار کنیم.
منبع مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;