اگر قصد نصب بخاری گازی دارید حتماً بخوانید

0
مهم‌ترین، کلیدی‌ترین و خطرناک‌ترین بخش بخاری گازی، دودکش آن است. پس حتما باید نکات ایمنی در نصب دودکش بخاری را بخوبی بدانیم. لطفا این نکات مهم و کلیدی را هرگز فراموش نکنید.
به گزارش تاسیسات نیوز،  یکی از مهم‌ترین نکات قابل توجه در ایمنی منازل ، طریقه نصب انواع بخاری و وسایل گازسوز و به خصوص دودکش است. نصب صحیح دودکش از این جهت اهمیت دارد که مانع از نشت گاز مونوکسید کربن که حاصل سوختن ناقص گاز است، می‌شود. این گاز بی‌رنگ و بو و به سختی قابل تشخیص است. مونوکسید کربن گازی به شدت سمی و خطرناک است که حتی در مقادیر بسیار اندک و جزئی باعث مرگ انسان می‌شود.
نکات بسیار مهم در نصب بخاری گازی
نکات مهم در نحوه استفاده از دودکش
در این بخش می‌خواهیم چند نکته مهم و کاربردی در زمینه دودکش‌ها را با شما در میان بگذاریم.
• انتهای دودکش‌های توکار باید حداقل یک متر از سطح پشت بام بالاتر باشد.
• حتی الامکان از نصب زانوی اضافی در مسیر دودکش خودداری نمایید. زیرا زانوی کارآیی دودکش را کاهش می‌دهد.
• هرگز دودکش وسایل گازسوز و هواکش (فن) را از یک لوله یا کانال مشترک عبور ندهید.
• برای دودکش داخل و بیرون دیوار نباید از لوله‌های پلاستیکی و غیرمقاوم در برابر حرارت استفاده نمایید.
• دودکش باید از ورق‌های ضد زنگ (گالوانیزه) به نسبت ضخیم انتخاب شود.
• آبگرمکن و بخاری حتما مجهز به دودکش باشد. از نصب این وسیله‌ها بدون دودکش در محیط‌های بسته جدا خودداری نمایید.
• استفاده از دودکش‌های مشترک باید با نظر متخصصان و مشاوران تاسیساتی انجام شود.
• استفاده از دودکش های آکاردئونی آلومینیومی به علت نبود امکان آب بندی در ابتدا و انتها خطرناک هستند.
نصب صحیح دودکش بخاری گازی
برای اطمینان از صحت عملکرد دودکش سه آزمایش آسان زیر را انجام دهید:
• ساده‌ترین آزمایش هر دودکش، دست زدن و لمس آن است. سردی دودکش نشانه عبور نکردن گازهای سمی حاصل از احتراق وسیله گازسوز و زنگ خطری برای شما است. وقتی وسیله گازسوز کار می‌کند باید دودکش داغ باشد.
• آزمایش بعدی استفاده از شمع و یا شعله کبریت در محل دریچه و مبدا دودکش در اتاق است. با قرار دادن کبریت روشن در ابتدای دریچه باید شعله به سمت داخل دودکش کشیده شود. این موضوع نشانه کارکردن و مکش مناسب دودکش است و در صورتی که تغییری در شعله ایجاد نشود نشان دهنده فقدان مکش مناسب دودکش است.
• هنگام خرید و یا اجاره خانه و پیش از وصل وسایل گازسوز به دودکش، مسیر دودکش‌ها را با یک وزنه و طناب محکم از پشت بام تا محل دریچه و مبدا دودکش کنترل کنید تا از باز بودن آن طور کامل مطمئن شوید.
نکات پایانی راهنمای نصب بخاری گازی
• حتما دور شلنگ اتصال به بخاری و لوله گاز از بست‌های فلزی استفاده نمایید. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که نباید این بسته‌ها بیش از اندازه محکم شوند که باعث پارگی و نشت گازهای سمی به داخل منزل گردد.
• فاصله بخاری تا دیوار باید حداقل ۳۰ سانتی‌متر باشد. از سوی دیگر رابط دودکش با دیوار نیز باید ۱۵ سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشند.
• بخاری باید حداقل ۵۰ سانتی‌متر از سایر وسایل قابل اشتعال دور باشد. از لوله اصلی گاز تا بخاری گازی نباید فاصله بیش از ۱۲۰ سانتی‌متر باشد.
• از نصب بخاری داخل حمام به شدت پرهیز نمایید.
• شعله‌های بخاری گازی باید به صورت آبی بسوزند، اگر به هردلیلی این شلعه‌ها به رنگ دیگری هستند باید سریعا مشکل را برطرف نمایید.
• بخاری‌های بدون دودکش اصلا مناسب برای فضاهای بسته نیستند. بخاری‌های بدون دودکش برای مغازه‌ها، مراکز خرید و جاهایی که رفت و آمد وجود دارد و معمولا درب‌ها باز هستند و هوا در حال گردش است مناسب است.
• در زمان‌هایی که قصد دارید منزل خود را ترک نمایید حتما بخاری گازی را خاموش نمایید. حتی اگر یک ساعت نمی‌خواهید در منزل باشید.
نکات بسیار مهم در نصب بخاری گازی
توضیحاتی جامع تر درباره سرویس بخاری گازی …
در انتهای دودکش منزلتان حتما باید از کلاهک اچ استفاده نمایید. کلاهکهای گرد و انواع دیگر کلاهک بخاری به دلیل غیر استاندارد بودن در صورت وزش باد گازهای حاصل از احتراق (مانند مونواکسید کربن) را به داخل بخاری برگشت می دهند ولی کلاهک اچ به دلیل داشتن چهار خروجی گازهای حاصل از احتراق را بخوبی خارج می کند. بنابراین استفاده از کلاهک اچ اجباری است. ضمنا انتهای لوله دودکش از بلندترین نقطه ساختمان باید حدود یک متر بلندتر باشد.
مکان نصب بخاری گازی باید کاملا مسطح باشد. قبل از روشن کردن بخاری دقت نمائید تا در اطراف و نزدیکی آن اشیائ قابل اشتعال وجود نداشته باشد .
در هنگام روشن کردن بخاری نو شعله مشعل بخاری را روی کم قرار دهید زیرا تنوره و شیشه های بخاری حرارت ندیده اند و باید کم کم حرارت ببینند. در صورتیکه شعله بخاری را یکباره زیاد کنیم باعث ترک خوردن و شکستن شیشه های داخلی بخاری می شوید و پس از شکستن شیشه های داخلی مونواکسید کربن وارد محیط منزل شما می شود و در صورت نداشتن سیستم ods باعث گاز گرفتگی و خسارتهای جبران ناپذیر می شود.
حتی در بخاری های کار کرده نیز شعله مشعل بخاری را نباید یکباره زیاد کنیم به این صورت که حداقل نیم ساعت روی شعله کم گذاشته سپس اگر به گرمای بیشتر نیاز داشتیم کم کم شعله مشعل را زیاد می کنیم.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;