پایه های لرزان ایمنی بازار تهران

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: تعداد ساختمان‌های بسیار پرخطر از ۱۲۹ به ۷۱ مورد کاهش یافت.
به گزارش تاسیسات نیوز، قدرت‌‌‌‌اله محمدی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اظهار کرد: تعداد ساختمان‌های بسیار پرخطر از ۱۲۹ به ۷۱ مورد کاهش یافت.

تشکیل پرونده قضایی برای ساختمان‌‌‌‌های بسیار پرخطر
وی افزود: این اماکن باید تا پایان سال تعیین تکلیف شوند. این ساختمان‌‌‌‌ها شامل بیمارستان‌‌‌‌ها، کارخانه‌‌‌‌ها، اماکن تجاری، دولتی و انبارهایی است که ایمن‌سازی را انجام نمی‌‌‌‌دهند و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده است.
محمدی با بیان اینکه اگر مالکین ساختمان‌‌‌‌های بسیار پرخطر تمکین نکنند و ایمن‌سازی را انجام ندهند، این ساختمان‌‌‌‌ها پلمب خواهند شد، گفت؛ از مالکان تقاضا می‌کنیم که ساختمان‌‌‌‌های پرخطر را ایمن‌‌‌‌سازی کنند و ما هم در این زمینه به آنها کمک خواهیم کرد. دستگاه‌ قضایی در مسیر ایمن‌سازی ساختمان‌‌‌‌های ناایمن با ما همراه است‌.

سهم ۱۰ درصدی اتصال برق در حریق ساختمان‌‌‌‌ها
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه ۱۰ درصد از حادثه حریق در ساختمان-های ما در سال به دلیل مباحث مربوط به سیم‌‌‌‌کشی و اتصال برق است، افزود: در سال ۱۴۰۱، ۲۵۳۶ حادثه مربوط به این مسائل بود. البته در سال  ۱۴۰۲ این آمار کاهشی بود.
وی با اشاره به اینکه موارد مربوط به واحدهای مسکونی برای یکسری تجهیزات محدود مثل یک یخچال، لباسشویی و… است، گفت:  در حال حاضر در بعضی از خانه‌‌‌‌ها از چند وسیله برقی استفاده می‌کنند که این روند بار اضافه را به شبکه تحمیل می‌کند و ممکن است باعث اتصال برق و حریق شود.

سیم‌‌‌‌کشی و ظرفیت بازار جوابگوی نیاز فعلی نیست
محمدی همچنین در مورد وضعیت ایمنی بازار تهران تاکید کرد: سیم‌‌‌‌کشی و ظرفیت بازار مربوط به ۱۰۰ سال گذشته است و جوابگوی نیاز فعلی نیست. خسارات حادثه در بازار بالا است و نیاز به رسیدگی فوری دارد.  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه جلسات زیادی در مورد بازار برگزار شد که متاسفانه متوقف شد، گفت: برای موضوع ایمن‌سازی و نوسازی بازار یک کمیته شامل دستگاه قضایی، آتش‌نشانی، اصناف و بازاریان و… باید تشکیل شود.

۴۰ درصد حوادث بازار به برق مربوط است
محمدی تاکید کرد: ۸۰ درصد سرمایش بازار توسط کولر گازی است که نیاز است سیستم برق‌‌‌‌رسانی آن نوسازی شود. در بازار سیدولی عملیات اطفای حریق ۵۴ ساعت طول کشید، چون هیچ گونه وسیله ایمن‌سازی در آن وجود نداشت.
به گزارش سایت شهر، وی در پایان گفت: در موضوع بازار به دلیل وجود کابل‌‌‌‌ها؛ خودرو و نردبان‌‌‌‌های سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نمی‌توانند از آن عبور کنند.
محمدی افزود: ۴۰ درصد حوادث بازار به موضوعات برق مربوط است، این در حالی است که روزانه ۱.۵ میلیون نفر در آن تردد می‌کنند. البته ۲۰ تا ۳۰ درصد ایمن‌‌‌‌سازی موضوعات مربوط به برق در بازار با کمک دستگاه قضایی و میراث فرهنگی انجام شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;