نکاتی که حوادث برقی کولر آبی را به صفر می رساند

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج، در آستانه فرارسیدن فصل گرما توصیه‌ها و هشدارهایی را در خصوص راه‌اندازی کولرهای آبی ارائه کرد.
به گزارش  تاسیسات نیوز، امور ارتباطات و بین الملل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج، محمد یساولی رئیس سازمان اذعان کرد: با توجه به فرارسیدن فصل گرما و استفاده از وسایل سرمایشی، لازم است شهروندان برای حفظ جان و سلامتی خود، نکات ایمنی مربوط به کولرهای آبی را بدانند و رعایت کنند، شاید راه‌اندازی کولرها کار ساده‌ای به نظر برسد اما در واقع با خطر برق گرفتگی افراد در ارتباط است.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج بیان کرد: با توجه به این مسئله که هر ساله تعداد زیادی از هموطنان به علت عدم رعایت اصول ایمنی برق در کولرهای آبی دچار برق گرفتگی و حادثه می‌شوند،اما در بسیاری از موارد دیده شده که اغلب افراد به علت بی‌تجربگی قطع کردن فیوز مربوط به کولر را فراموش می‌کنند و متاسفانه دچار برق گرفتگی می‌شوند، لذا لازم است هنگام سرویس کولر حتما فیوز کولر قطع شود و شهروندان این نکته را مد نظر داشته باشند قطع بودن کلید کولر به هیچ عنوان دلیل بر برق‌دار نبودن سیستم‌ کولر نمی باشد.
وی در ادامه گفت:شهروندان گرامی برای حفظ ایمنی خود و همچنین استفاده بهینه از کولر لازم است هنگام خرید و استفاده از کولر آبی موارد زیر را مدنظر داشته باشند.
۱_ از نصب کولر در فضاها و مکان‌هایی که احتمال سقوط را داشته و یا به دلیل پیش‌آمدگی احتمال برخورد با افراد را دارد خودداری نمایید.
۲_ از کولر دارای نشان استاندارد و دارای برچسب و رتبه انرژی بالاتر استفاده نمایید.
۳_دفترچه راهنمای کولر را به‌دقت مطالعه نموده و نصب و راه‌اندازی کولر را صرفاً به سرویس‌کار مجاز و یا افراد دارای صلاحیت و مجوز از سوی اتحادیه واگذار نمایید.
۴_مسیر انشعاب و سیم‌کشی برق را کنترل نموده تا از صحت آن مطمئن شوید.
۵_ترمینال‌های اتصال کابل برق به کولر باید کاملاً سالم و از نوع فیشی باشند ، بنابراین در هنگام نصب دقت نمایید به‌هیچ‌عنوان اتصالات فوق سست نباشند.
۶_نصب RCD(کلید محافظ جان) مناسب در مسیر تغذیه برق کولر لازم و ضروری است.
۷_ در هنگام نصب کولر دقت نمایید سیم اتصال زمین (ارت) حتماً نصب‌شده باشد . درصورتی‌که ساختمان فاقد سیم‌کشی ارت می‌باشد ، با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایید.
۸_در صورت تعویض پوشال‌ها دقت شود که تارهایی از پوشال از مشبک خارج نشده باشد ، زیرا امکان انتقال آب روی قسمت‌های متحرک (پولی و تسمه) وجود دارد که باعث سوختن الکتروموتور می‌شود.
۹_از قرار دادن هرگونه مواد قابل اشتعال در مجاورت کولر جداً خودداری گردد.
۱۰_هرچند وقت یک‌بار پمپ کولر را کنترل نمایید چون در صورت جمع شدن خرده پوشال‌ها اطراف محور و یا داخل محفظه پمپ احتمال سوختن آن وجود دارد.
۱۱_یکی از عوامل بروز حریق در کولرها ایجاد حرارت مازاد در موتور و یا قطعات جانبی نظیر بلبرینگ‌ها و … به علت گیرپاژ نمودن می‌باشد . لذا ضرورت دارد قبل از راه‌ اندازی کولر ، به‌صورت مدون در زمان‌های مشخص از کولر بازدید نمایید.
۱۲_از ریختن آب توسط شیلنگ یا پارچ روی پوشال‌ها جدا خودداری کنید چون احتمال خطر برق‌گرفتگی و یا سوختن الکتروموتور وجود دارد.
۱۳_هنگام سرویس کولر برای استفاده مجدد، حتماً برق کولر را قطع نموده و یک نفر را مسئول کنترل و وصل مجدد آن نمایید ضمناً به کلیه افراد حاضر در محل اطلاع‌رسانی نمایید ، تا در هنگام کار بر روی کولر دچار حادثه نشوید.
۱۴_در زمان روشن بودن کولر از بازنمودن دریچه‌های جانبی آن خودداری نمایید.
۱۵_نصب یک دستگاه خاموش‌کننده چهار کیلوگرمی گازکربنیک (co2) در قسمت خرپشته ساختمان جهت مواقع ضروری، الزامی می‌باشد.
۱۶_ ضرورت دارد به منظور جلوگیری از حوادث برق گرفتگی، از کلید ایزولاتور در ورودی برق کولر استفاده گردد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;