طرح جدید افزایش تولید نفت و گاز ایران/ بزرگترین پروژه فرآورش نفت راه‌ افتاد

 

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی از راه‌اندازی یکی از بزرگترین تاسیسات فرآورش نفت به ظرفیت 180 هزار بشکه در روز خبر داد  

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز مهدی فکور درباره آخرین وضعیت راه اندازی طرح توسعه تاسیسات بهره برداری چشمه خوش به عنوان بزرگترین واحد نفتی غرب کشور، گفت: در حال حاضر پیشرفت اجرایی این پروژه نفتی به مرز 100 درصد رسیده و آماده بهره برداری رسمی است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با اعلام اینکه با بهره برداری از این پروژه ظرفیت فرآورش نفت کشور حدود 120 هزار بشکه در روز افزایش می یابد، تصریح کرد: در مجموع با راه اندازی و افتتاح رسمی طرح توسعه واحد بهره برداری چشمه خوش ظرفیت فرآورش نفت از 55 هزار بشکه به 180 هزار بشکه افزایش می یابد.

 

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه جمع آوری و فرآورش نفت برخی از میادین نفت غرب کشور همچون چشمه خوش، پایدار، پایدار غرب، دالپر، شاخه و آبان از مهمترین اهداف ساخت و راه اندازی این طرح است، اظهار داشت: این پروژه در قالب طرح توسعه 9 میدان نفتی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است.

 

این مقام مسئول در خصوص حجم سرمایه گذاری این پروژه نفتی، توضیح داد: برای ساخت و راه اندازی این واحد بهره برداری نفت در غرب کشور حدود 6.2 میلیون یورو و 361 میلیارد ریال در بخش ریالی سرمایه گذاری انجام شده است.

 

وی به مهر سودآوری این پروژه نفتی را روزانه حدود 14 تا 15 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: با راه اندازی این طرح ظرفیت فراورش نفت در غرب کشور به بیش از 3 برابر افزایش می یابد.

 

فکور با بیان اینکه اجرای 2 پروژه جمع آوری و تزریق گازهای همراه، احداث تاسیسات سرچاهی و خطوط جریانی انتقال در میدان نفتی چشمه خوش از دیگر اهداف این طرح است، تبیین کرد: بر این اساس امکان جمع آوری روزانه روزانه 60 میلیون فوت مکعب گازهای همراه میدان چشمه خوش و تزریق آن در میدان به منظور جبران بخشی از افت فشار مخزن فراهم می شود.

 

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی، پیشرفت اجرایی این طرح جمع آوری گاز را بیش از 85 درصد اعلام کرد و یادآور شد: همچنین عملیات طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی پروژه احداث تاسیسات سرچاهی و خطوط لوله جریانی چهار حلقه چاه تولیدی جدیدی و 2 حلقه چاه تزریقی به مرز 100 درصد رسیده است.

 

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد:‌ نفت فرآورش شده در چشمه خوش از مسیر خط لوله ای 153 کیلومتری به به واحد بهره‌برداری اهواز -3 یا تلمبه خانه سبزآب منتقل می‌شود.

پایان پیام/.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;