راهبرد اصلی سازمان فنی و حرفه ای در سال ۱۴۰۳، صدور بیش از ۱۷ هزار مجوز آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از صدور ۱۷ هزار و ۶۵۰ مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای خبر داد و راهبرد اصلی و کلیدی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در سال ۱۴۰۳ را در راستای تحقق شعار سال،‌ صدور و تمدید مجوز مراکز کارآموزی جوار و بین کارگاهی عنوان کرد.
به گزارش تاسیسات نیوز، مهرداد عظیمی در یک نشست خبری با تشریح مأموریت‌های سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: در حال حاضر تدوین استانداردهای آموزش و شایستگی، ارایه آموزش‌های مهارتی، تخصصی و فنی و آموزش‌های نرم از طریق مراکز آموزش دولتی و خصوصی از جمله مأموریت‌های این سازمان است و بیش از ۲۲ هزار آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای و ۶۵۷ مرکز آموزش دولتی ‌ فعال در اختیار داریم و ۴۸۰۰ کارگاه آموزشی نیز در دل مراکز آموزش دولتی درحال فعالیت هستند.
وی از تصویب اساسنامه سازمان به عنوان یکی از اقدامات بزرگ و مهم سازمان فنی و حرفه‌ای یاد کرد و گفت:این سازمان با سابقه ۵۰ ساله تا سال قبل فاقد اساسنامه بود و در سال قبل با مصوبه مجلس و تایید شورای نگهبان دارای اساسنامه شد و اساسنامه سازمان به تصویب رسید.
معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، پیگیری و حضور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت اعلام عدم انطباق لایحه برنامه هفتم با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری با موضوع ارتقای نظام آموزش، اخذ موافقت سازمان اداری و استخدامی کشور با تولی‌گری آموزش ارزیابان و مجریان صلاحیت حرفه‌ای،‌اجرای آزمون‌های تعیین صلاحیت حرفه‌ای کارکنان دولت و انعقاد تفاهم‌نامه با بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و تامین نیروی مورد نیاز بنگاه‌های مذکور از طریق سازمان فنی و حرفه‌ای را از دیگر برنامه‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای عنوان کرد.
عظیمی درعین حال توسعه مراکز جوار و بین کارگاهی را راهبرد اصلی و کلیدی سازمان در سال جاری برشمرد و گفت: توسعه مراکز آموزشی جوار و بین کارگاهی در راستای تحقق شعار سال و تقویت این راهبرد است.در حال حاضر سازمان فنی و حرفه‌ای بیش از ۴۸۰۰ کارگاه آموزشی دارد و بخشی از ظرفیت آموزش را در کنار صنایع کشور ایجاد کرده تا از این طریق امر آموزش را به خط تولید نزدیک کند.
وی تصریح کرد:امسال ۱۵۰۰ واحد و مرکز جوار و بین کارگاهی به ظرفیت ۴۸۰۰ واحدی سازمان افزوده می‌شود که رشد ۵۰ درصدی در این بخش را نسبت به دوره مشابه قبل شاهد خواهیم بود.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در ادامه با اشاره به مرکز تخصصی تربیت مربی کرج گفت: یکی از ظرفیت‌های فوق العاده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، این مرکز تخصصی است که در استان البرز مستقر است و بخشی از آموزش‌ها در سطح بین المللی در این مرکز انجام می‌پذیرد.
عظیمی ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی را از دیگر ماموریت‌های سازمان برشمرد و از ارائه ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار نفر دوره آموزش طی سال گذشته در بخش دولتی و غیردولتی خبر داد که نسبت به دوره مشابه قبل ۳۲ درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای میزان صدور مجوزهای آموزشگاه‌های آزاد در سال گذشته را ۱۷ هزار و۶۵۰ مجوز ذکر کرد و گفت: نسبت به دولت قبل در این بخش ۳۵ درصد رشد را شاهد بودیم.
به گفته وی در دولت سیزدهم تعداد مجوزهای صادره و تمدید شده ۴۱ هزار و ۷۹۳ مورد بوده و درصد رشد نسبت به دوره شمابه ۱۱۹۴ درصد بوده است.
عظیمی درعین حال مهم‌ترین ماموریت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را آموزش مهارت عنوان کرد و گفت: این بخش از فعالیت خود را به بخش خصوصی و مردم واگذار کرده‌ایم به نحوی که ۶۰ درصد آموزش‌های سازمان توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد.
معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای گفت: سال گذشته ۲ میلیون و ۵۵ هزار و ۶۳۴ نفر مورد سنجش مهارت قرار گرفتند در حالی که سال ۱۴۰۱ این میزان یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۹۵ نفر بود و در مجموع در دولت سیزدهم ۴ میلیون و ۹۷ هزار و ۶۵ نفر مورد سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای قرار گرفتند که نسبت به دوره مشابه قبل رشد ۴۲ درصدی را شاهد بودیم.
وی در پایان از صدور گواهینامه مهارت برای ۳ میلیون و ۵۰۹ هزار و ۸۴۲ نفر از کارآموزان در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: این سازمان در سال گذشته موفق شد ۹۹.۶۶ درصد از برنامه پیش‌بینی شده یکساله خود را محقق کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;