تشکیل کارگروه ویژه صدور خدمات مهندسی

0
سازمان نظام مهندسی با همکاری اتاق بازرگانی فارس کارگروه تخصصی در این زمینه تشکیل داده و موضوع صدور خدمات فنی و مهندسی را به شکل ویژه دنبال کرده است.
به گزارش تاسیسات نیوز، عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور، با ابراز ناخرسندی از رد پیشنهاد بیمه تامین اجتماعی مهندسان، این موضوع را یکی از دغدغه‌های مهم اعضای نظام مهندسی و اثرگذار در ارتقاء کیفیت خدمات تخصصی مهندسی ساختمان دانست.
طاهره نصر دوشنبه هفتم آذر با بیان اینکه مجلس موضوع بیمه تامین اجتماعی مهندسان را رد کرد، گفت: متاسفانه همه تلاش‌ها و پیگیری‌ها در خصوص اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگری و اختصاص درصدی از بیمه کارفرمایی به مهندسان، بی نتیجه ماند حال آنکه این موضوع یکی از مطالبات جدی جامعه مهندسی بود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه محل تخصیص این پیشنهاد مشخص شده بود، گفت: پیشنهاد شده بود که از محل متراژ ساخت درصدی به بیمه تامین اجتماعی مهندسان تخصیص یابد اما این مطالبه تاکنون راه به جایی نبرده است.
نصر گفت: بحث مدیریت بحران، نباید تنها به دوران بعد از وقوع یک بحران معطوف باشد، بلکه باید تلاش‌ها معطوف به پیشگیری از بروز بحران شود و احداث ساختمان‌های ایمن یکی از مهمترین راهکارها در ممانعت از شکل‌گیری بحران و عوارض ناشی از آن است.
عضو هیئت رئیسه گروه معماری نظام مهندسی استان فارس خاطرنشان کرد که اجرایی شدن مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان می‌تواند در این راستا کمک کننده باشد، لزوم همراهی رسانه‌ها برای اجرایی شدن این قانون را یادآور شد.
صادرات خدمات فنی و مهندسی
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت صدور خدمات فنی و مهندسی، گفت: این بحث تاثیر بسزایی در افزایش تولید ناخالص ملی، اشتغال، بهره‌وری و رونق اقتصادی خواهد داشت.
علیرضا زارع با بیان اینکه کشورهای همسایه، استقبال خوبی از خدمات فنی و مهندسی دارند، گفت: سازمان نظام مهندسی با همکاری اتاق بازرگانی فارس کارگروه تخصصی در این زمینه تشکیل داده و موضوع صدور خدمات فنی و مهندسی را به شکل ویژه دنبال کرده است.
زارع با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با سفرای کشورهای مختلف در این خصوص، از همکاری و حمایت استانداری و راه و شهرسازی فارس قدردانی و خاطرنشان کرد: تفاهمنامه‌هایی در این زمینه با کشورهای مختلف منعقد شده است و طی هفته‌های آینده برای دنبال کردن موضوع اجرایی شدن این تفاهمنامه‌ها سفری به کشورهای قطر و عمان خواهیم داشت.
وضعیت هتل آسمان شیراز
سرپرست معاونت خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات اجرایی شده طی یکسال اخیر، الکترونیکی شدن بازنگری و نظارت نقشه‌های ساختمان شهر جدید صدرا را یکی از این اقدامات دانست.
محمد رستمی گفت: خوشبختانه اقدامات سازمان نظام مهندسی فارس در شفاف‌سازی ارجاعات منجر به بازگشت ۱۵۰ هزار متر مربع ارجاعات که پیش از این به شکل ناعادلانه توزیع کرده بودند، شده است.
او بخشی از اقدامات این سازمان را خدمات رایگان در طرح اقدام ملی مسکن اعلام و اضافه کرد: یکی از اقدامات خوب این سازمان، اجرای طرح نذر نظارت بود که با هدف ارائه خدمات کیفی رایگان به اقشار ضعیف جامعه، اجرایی شد.
رستمی خاطرنشان کرد که بحث اظهار نظر فنی در مورد هتل آسمان شیراز هنوز امکانپذیر نیست و برای ارائه نظری کاملا تخصصی باید تا حصول نتیجه نهایی بررسی و ارزیابی‌های کارشناسی، منتظر ماند.
معاون آموزش سازمان نظام مهندسی فارس نیز در این جلسه از اجرای برنامه‌های آموزشی اعم از کارگاه، وبینار و سمینار خبر داد و گفت: در ایام شیوع کرونا با استفاده از بستر فضای مجازی، آموزش‌های غیرحضوری در گستره کشور ارائه شده است.
جعفر زارع خاطرنشان کرد که سازمان نظام مهندسی فارس براساس ارزیابی‌ها در ارائه خدمات آموزشی با اختلاف زیاد نسبت به سایر استان‌ها، مقام اول کشور را کسب کرده است.
زارع با اشاره به اهمیت آموزش از نگاه این سازمان، صدور، تمدید و ارتقاء پروانه نظام مهندسی را منوط به حضور و مشارکت در این دوره‌های آموزشی دانست و گفت: یکی از اقدامات اجرایی شده دوره‌های مهارت محور در حوزه بازآموزی و ارتقاء دانش اعضا بوده است.
این مقام مسئول به اجرایی شدن طرح دوره آموزشی تکنسین ماهربتون با همکاری سازمان نظام کاردانی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این دوره آموزشی برای نخستین بار در کشور به شکل پایلوت توسط نظام مهندسی فارس اجرایی خواهد شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;