۸۳ میلیون شغل با هوش مصنوعی حذف خواهند شد

0
تاسیسات نیوز: معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ٨٣ میلیون شغل در جهان تا سال ۲۰۲۸ حذف می شود و اگر برنامه ریزی در جهت آموزش های متناسب با مشاغل آینده نداشته باشیم، سهم ما درصد بالایی از بیکاری خواهد بود.غلامحسین حسینی نیا با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر فراهم کردن وسائل و زمینه‌ ارتقاء مهارت جامعه کارگری، گفت: سخنان رهبر معظم انقلاب حجت را بر ما در تحقق «نهضت ملی مهارت آموزی در گام دوم انقلاب» با عزم ملی تمام کرده است.
وی که در هفتمین همایش ملی کار سخن می گفت، با اشاره به آمار مجمع جهانی اقتصاد در سال ٢٠٣٣ تصریح کرد: تا سال ۲۰۲۸ یعنی در چهار سال آینده ٨٣ میلیون شغل در جهان حذف و ۶٣ میلیون شغل با تأثیر از تورم، کندی رشد و هوش مصنوعی ایجاد می شود و چنانچه برنامه ریزی در جهت آموزش‌های متناسب با مشاغل آینده و آینده مشاغل نداشته باشیم سهم ما درصد بالایی از بیکاری می شود.
معاون وزیر کار  با بیان اینکه آموزش های مهارتی در کشور عزیزمان در نقطه عطف و زمان به یاد ماندنی در کشور قرار دارد و نیازمند تغییر جهت به سمت رشد است، افزود: برنامه ریزی، توسعه و ابتکارات حوزه مهارت آموزی در دنیا تا سال ۲۰۲۸ دارای شتاب معناداری است.
وی تصدی‌گری و تنظیم گری، کیفیت محوری، پیامدسنجی، حمایت هدفمند، مشارکت بخش خصوصی در اجرای آموزش، توسعه بنگاه‌های موجود در بخش خصوصی و آموزش مبتنی بر نیاز متغیر نیروی کار را رویکرد جدید سازمان  آموزش فنی و حرفه ای کشور برشمرد.
حسینی‌نیا حرکت به تقاضا محوری، کیفیت محوری، پیامدسنجی، ارتقاء مهارت شاغلین، بهره گیری حداکثری از ظرفیت مربیان و ارتقاء کارایی و اثربخشی و افزایش توان انتخاب سازمان در بهره گیری از ظرفیت مربیان را از مهمترین پروژه‌های در دست اقدام این سازمان عنوان کرد.
وی با اشاره به برگزاری ۳۲۳ رویدادهای رقابتی مهارت محور در سال گذشته، گفت: نخستین دوره مسابقات مهارت‌های زندانیان کشور، حضور در سومین دوره مسابقات آسیایی مهارت ۲۰۲۲، حضور در سومین دوره مسابقات اوراسیا- های تک، حضور تیم ملی مهارت ایران در چهل و ششمین دوره مسابقات جهانی مهارت ۲۰۲۲، نخستین دوره مسابقات مهارت‌های کارگران ایران، نخستین دوره مسابقات ملی مهارت نوجوانان، فاز یکم بیستمین دوره مسابقات ملی مهارت، مسابقات آزاد مهارت و … از جمله رویدادهای رقابتی مهارت محور برگزار شده در سال گذشته بوده است.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای آمادگی این سازمان جهت تربیت نیروی ماهر متناسب با نیاز بازار کار اعلام کرد و گفت: اسناد بالادستی در خصوص توسعه آموزش های مهارتی در کشور وجود دارد، در اصل کمبود قانون وجود ندارد اما ضروری است که الزامات قوانین مهارتی اجرا شود.
وی با تأکید بر ضرورت ورود آموزش های مهارتی در کنار تولید، اظهار کرد: بنگاه های اقتصادی، شرکای اجتماعی، دستگاه های دولتی و … باید در کنار سازمان آموزش فنی و حرفه ای، مسئولیت اجتماعی خود را در توسعه آموزش های مهارتی به انجام رسانند.
حسینی نیا در پایان جایگاه مهارت آموزی در ایجاد و پایداری اشتغال را بسیار مهم خواند و گفت: شاغلین آینده و  افراد جویای اشتغال مخاطبین گروه های ۱۹ گانه سازمان آموزش فنی و حرفه ای هستند که ۷۲ درصد ارائه آموزش های مهارتی به آنان با تکیه بر ظرفیت های شرکای اجتماعی و ۲۸ درصد آن با اعتبارات دولتی انجام می شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;