27درصد آب شرب بدون درآمد است

 

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو با اعلام اینکه 27 درصد از منابع آبی در زمان انتقال، مصرف رایگان از سوی دستگاه‌ها و برداشت غیرمجاز، درآمدی برای وزارت نیرو ندارد، گفت: مساجد، مدارس، مراکز نظامی و آموزشی و شهرداری‌ها از پرداخت هزینه آب معاف هستند.

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز ، علیرضا دائمی از اقدامات و برنامه‌ریزی‌های وزارت نیرو برای کاهش حجم آب بدون درآمد و هدرروی آب از طریق شبکه‌ها و خطول انتقال خبر داد و گفت: به صورت کلی نشت آب از مسیرهای انتقال و تصفیه خانه‌ها، شبکه‌های توزیع شهری و آب رایگانی که در اختیار برخی مجموعه‌ها از جمله مساجد، مدارس، مراکز آموزشی و نظامی و شهرداری‌ها قرار می‌گیرد؛ از دلایل اصلی شکل گرفتن آب بدون درآمد است. دائمی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل شکل‌گیری آب بدون درآمد برای وزارت نیرو، برداشت‌های غیرمجاز در زمان انتقال از خطوط است.

وی درباره بالا بودن میزان آب بدون درآمد و اینکه 27 درصد کل منابع آبی تامین شده برای شبکه مصرف، از روش‌های مختلف هدر می‌رود، گفت: با تلاش‌هایی که صورت گرفته، این میزان از 30 به 27 درصد رسیده است. این مقام مسوول در وزارت نیرو افزود: نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای دیگر نیز جلوگیری از نشت 100 درصدی آب قابل انجام نیست. در پیشرفته‌ترین کشورها نیز میزان آب بدون درآمد به میزان 14درصد است.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو از برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای دستیابی به استاندارد جهانی در هدررفت آب طی بلندمدت، تاکید کرد: با این حال هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب، 10 تا 12درصد فاصله داریم. دائمی در این خصوص که آیا بخش‌هایی مانند شهرداری‌ها و مراکز نظامی می‌توانند بدون پرداخت هزینه از آب استفاده کنند؟ گفت: در قانون چنین اجازه‌ای داده شده و وزارت نیرو نمی‌تواند در این بخش درآمدی داشته باشد.

پایان پیام /.

 

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;