جذب انرژی خورشیدی با کاغذ دیواری + ویدئو

محققان نوعی باتری خورشیدی ابداع کرده اند که پنل خورشیدی نیز به حساب می آید. آنها معتقدند با کمک این پنل های نازک می توان کاغذهای دیواری با قابلیت جمع آوری انرژی تولید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، محققان دانشگاه امپریال کالج لندن نوعی باتری زیستی خورشیدی ابداع کرده‌اند که پنل خورشیدی نیز به حساب می‌آید. آنها برای تولید این باتری «سیا نو باکتری» های زنده را بر مدارهای الکترونیکی و روی کاغذ چاپ کردند.

سیا نو باکتری یک میکروارگانیسم است که عملیات فتوسنتز را انجام می‌دهد و قدمتی چند میلیارد ساله روی زمین دارد.

دانشمندان نشان داده‌اند می‌توان «سیا نو باکتری» را به عنوان جوهر به کار برد و آنها را در طرح‌هایی خاص روی «نانوتوب های» رسانای کربن پرینت کرد. این «نانوتوب ها» به وسیله یک پرینتر جوهرافشان روی کاغذ چاپ شدند.

این پژوهش نشان داد «سیا نو باکتری» در مراحل پرینت زنده ماند است و پس از آن با انجام عمل فتوسنتز توانست مقدار اندکی انرژی الکتریکی را در مدت ۱۰۰ ساعت جمع‌آوری کند.

پنل خورشیدی زیستی که با این روش تولید شد، در ابعاد یک آی‌پد بود و انرژی لازم برای روشن نگه داشتن یک ساعت دیجیتال ساده یا لامپ ال ای دی را داشت.

به گفته محققان می‌توان با کمک این پنل‌های خورشیدی قابلیت‌های جمع‌آوری انرژی را به حسگرهای کنترل علائم حیاتی بیماران دیابتی یا کاغذهای دیواری منتقل کرد.

منبع خبرگزاری مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.