پیش بینی بازار معاملات مسکن

به گفته یک کارشناس بازار مسکن، تنها راه برای پیشگیری از جهش دوباره قیمت ملک کنترل تورم انتظاری در جامعه از طریق تغییر سیاست های پولی و مالی است.

به گزارش تاسیسات نیوز، مهدی سلطان‌محمدی افزود: زمانی که تورم انتظاری بالا می رود، قیمت ملک بالا می رود، چراکه به تجربه مردم دیده اند که ملک سپر محافظی برای دارایی ها در قبال تورم ایجاد می کند و معمولا وقتی قیمت دلار بالا می رود و دلار افزایشی است ملک نیز خود را با آن منطبق می کند و در یک دهه گذشته همبستگی بالایی بین دلار و قیمت مسکن را شاهد بودیم.

به گفته وی، تنها راه برای پیشگیری از جهش دوباره قیمت ملک کنترل تورم انتظاری در جامعه از طریق تغییر سیاست های پولی و مالی است.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: در چنین شرایط تورمی معاملات سوداگرانه افزایش پیدا می کنند و صاحبان سرمایه برای حفظ ارزش سرمایه خود آن را وارد بازار ملک می کنند، بنابراین سوداگران بخشی از خریدارانی هستند که مصرف کننده اصلی نیستند، اما قیمت بازار را شکل می دهند و افزایش قیمت هایی که رخ می دهد منعکس کننده وجود چنین تقاضایی است و اگر چنین تقاضایی وجود نداشت قیمت ها به این شکل بالا نمی رفت.

سلطان محمدی در واکنش به این گفته که آیا بازار مسکن بدون قیمت شده است یا خیر؛ گفت: بازار ملک یک بازار همگن نیست و هر مسکنی با مسکن دیگر تفاوت دارد و قیمت ها به صورت روزانه در مقابل چشم خریدار‌ها وجود ندارد بلکه در نتیجه چانه زنی ها بیرون می آید و قیمت های انتظاری خریداران و فروشندگان یک دامنه نوسان شدید را تجربه می کند، به خصوص زمانی که تورم صعودی باشد.

وی خاطرنشان کرد: برخی خود را با قیمت های امروز دلار هماهنگ می کنند و برخی با قیمت های آینده خود را منطبق می کنند و در نتیجه تفاوت ها در خرید و فروش ملک مشهود می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;