صادرات گاز ایران به عراق در آینده نزدیک

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه صادارت گاز ایران بزودی عملیاتی می شود، گفت: گاز ایران از طریق خط لوله 42 اینچی منشعب از خط لوله ششم سراسری به عراق صادر شود.

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز، به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، جواد اوجی  افزود: بنابر قرارداد اولیه (ترم شیت) با وزارت نیروی عراق، روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز از طریق مرز ایلام برای تامین سوخت نیروگاه های المنصوره و بغداد به این کشور صادر خواهد شد.

 

وی  افزود: استفاده از توان پیمانکاران ایرانی برای احداث خط لوله 270 کیلومتری در خاک عراق از دیگر موارد توافق شده میان دو کشور ایران و عراق است.

 

اوجی خاطرنشان کرد: عراق برای شتاب بخشیدن به ساخت این خط لوله در خاک خود،‌ خواهان استفاده از پیمانکاران توانمند ایرانی و معرفی آنها از سوی شرکت ملی گاز به این کشور شده است.

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران؛ با بیان این که هم اکنون 95 درصد شهرها و 54 درصد روستاهای کشورمان از گاز طبیعی برخوردارند، امضای توافق نامه با عراق برای احداث شبکه های گاز شهری و روستایی در این کشور با استفاده از توان و تجربه پیمانکاران ایرانی را دستاور مهم دیگر سفر به عراق اعلام کرد.

 

اوجی ادامه: گفت و گو های سه جانبه برای انتقال گاز ایران به اروپا از خاک کشورهای عراق،‌ سوریه،‌ لبنان با گذر از دریای مدیترانه به اروپا را دیگر محور اصلی مذاکره با مقام های عراقی خواند و گفت:   شرح کار مشاور بین المللی این طرح در زمینه های مختلفی چون طراحی مسیر خط لوله انتقال گاز،‌ فاینانس و تامین منابع مالی و تامین کالا مرور و بررسی شده است.

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه تقاضای افزایش صادارت گاز مایع (ال پی جی) به عراق را یکی دیگر از محورهای مهم گفت و گو با مقام های عراقی اعلام و اظهار کرد: شرکت بازرگانی گاز ایران به نمایندگی از ایران برای صادرات ال پی جی به عراق پیشتر دو قرارداد با این کشور امضا کرده است.

 

وی افزود: هم اکنون درخواست عراق مبنی بر افزایش میزان صادرات ال پی جی در دست بررسی است

پایان پیام/.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;