ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور

به گزارش تاسیسات نیوز، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران از پایان عملیات اجرایی ساخت نیروگاه خورشیدی ۱۶۰ کیلوواتی در محوطه اداری این شرکت و در آستانه بهره‌برداری قرار گرفتن این زیرساخت به عنوان بزرگترین نیروگاه خورشیدی شمال کشور خبر داد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، حیدر داوودیان با بیان این‌که بهره‌گیری از ظرفیت منابع انرژی تجدیدپذیر برای تولید برق در راستای اجرای الگوی مدیریت سبز سازمان‌های دولتی ایران مورد توجه این شرکت قرار دارد، اظهار کرد: عملیات اجرایی نصب تاسیسات تولید برق از انرژی خورشیدی پس از انجام مطالعات لازم، آذر ۱۴۰۲ آغاز شد که اکنون به پایان رسیده و برق تولیدی این نیروگاه نیز به زودی وارد شبکه توزیع برق می‌شود.
وی افزود: توان تولید این نیروگاه که با نصب ۷۰۲ متر مربع پنل خورشیدی روی سقف ۲ ساختمان ساخته شد ۱۶۰ کیلووات و تولید تجمیعی سالانه این نیروگاه نیز ۲۱۵ مگاوات ساعت است.
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران مصرف سالانه برق مجتمع اداری این شرکت بر اساس گزارش شرکت توزیع برق مازندران حدود ۳۰۰ مگاوات ساعت است که با راه‌اندازی این نیروگاه ۲۱۵ مگاوات از این نیاز با انرژی خورشیدی تأمین می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران اظهار کرد: این طرح نیروگاهی با صرف حدود ۸۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات طرح مدیریت سبز طی چهار ماه اجرا شد و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی شمال کشور پایان یافت
داوودیان اظهار کرد: تست تجهیزات نیروگاه و تولید برق انجام شد و خوشبختانه گزارش تست نشان‌دهنده کیفیت بالای تجهیزات است.
وی درباره پیامدهای مثبت ساخت این نیروگاه در شرکت آب منطقه‌ای مازندران نیز اظهار کرد: علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید برق و کم شدن احتمال قطعی برق در تابستان، پیامدهای زیست‌محیطی این اقدام نیز بسیار ارزشمند است. با ساخت این نیروگاه خورشیدی سالانه از تولید و انتشار ۱۰۱ کیلوگرم گاز CO۲ جلوگیری می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر یکی از اولویت‌ها و دغدغه‌های این شرکت است که با شناسایی و واگذاری نقاط مستعد برای ساخت نیروگاه آبی دنبال می‌شود. در همین راستا نیز پارسال برای ساخت هفت نیروگاه برق‌آبی با ظرفیت مجموع ۳۳.۲۵ مگاوات و تولید انرژی سالانه ۱۳۹.۷۲ گیگاوات ساعت سرمایه‌گذار جذب شد و مطالعات و مقدمات واگذاری ۱۳ نقطه مناسب برای ایجاد نیروگاه برق‌آبی در مازندران هم انجام و فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای این ۱۳ نیروگاه نیز منتشر شده است.
داوودیان خاطرنشان کرد: در مازندران ۱۰۰ نقطه دارای پتانسیل ساخت نیروگاه برق‌آبی با ظرفیت مجموع ۴۰۰.۲۸ مگاوات شناسایی شده که به مرور با جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی یا خرید تضمینی دولت اجرایی می‌شود. نظام مدیریت سبز دارای دستورالعمل اجرایی هشت بندی است که موضوع‌های صرفه‌جویی در مصرف آب، حمل‌ونقل و سفرهای کاری، مدیریت مواد زائد جامد، انواع انرژی، ساماندهی مصرف کاغذ و بازیافت آن، صرفه‌جویی در هزینه‌های مخابراتی، مدیریت تغذیه و پذیرایی در سازمان‌ها و تغییرات ضروری تاسیسات ساختمانی را دنبال می‌کند.
مدیریت سبز در قانون بودجه دولت از سال‌های ۱۳۸۲و ۱۳۸۳ دیده شد و از سال ۱۳۸۴ موضوع آن به برنامه چهارم توسعه و پس از آن به برنامه‌های پنجم و ششم توسعه وارد شد.
آیین‌نامه اجرایی مدیریت سبز (ماده ۱۹۰ برنامه پنجم توسعه) بهمن ۱۳۹۰ به تصویب هیئت وزیران رسید و بر اساس ماده ۲ آن دستگاه‌های اجرایی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موظف شده‌اند که دامنه اطلاع‌رسانی و بهبود سواد زیستی و صرفه‌جویی را با آموزش در بدنه نیروی انسانی خود نهادینه کنند. به طوری که بهره‌وری در مدیریت مصرف محقق شود.
کارکنان دستگاه‌های اجرایی باید در زمینه برنامه مدیریت سبز، بهینه‌سازی مصرف انواع حامل‌های انرژی، بهینه‌سازی مصرف آب، کاهش مصرف کاغذ با توجه به نوع فعالیت دستگاه‌ها و موسسات، مصرف بهینه مواد اولیه، مواد مصرفی و تجهیزات، کاهش تولید پسماند از طریق بهره گیری از فناوری های مناسب و افزایش بهره‌وری، بهبود نظام تعمیر و نگهداری وسایل و تجهیزات به جای تعویض، بازیافت ضایعات، تصفیه و بازچرخانی آب با سامانه های مناسب، استفاده از فناوری‌های پاک و سازگار با محیط زیست و مدیریت پسماندهای جامد با تاکید بر تفکیک از مبدا مشارکت هدفمند داشته باشند و این مولفه‌ها در ارتباطات سازمانی به رفتار تبدیل شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;