خرید و نصب لوازم گاز سوز برعهده خریداران / خطر بالای سر مسکن مهر

 

با پایان یافتن موفقیت آمیز پروژه بزرگ و ملی مسکن مهر، افتخار درخشان در کارنامه دولت، وزارت راه و شهرسازی و تمامی دست اندرکاران صنعت ساختمان ثبت خواهد شد، اما…

 

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز به نقل از دوهفته نامه پیام ساختمان،  موضوع اصلی این است که در طراحی اغلب پروژه های در حال ساخت مسکن مهر برای تامین گرمایش و آب گرم، سیستم خاص گرمایشی ( پکیج ) با فناوری نوین، ایمن و بهینه که مجهز به محفظه احتراق بسته یا دودکش دوجداره است، پیش بینی شده است. ضمناً الزام به استفاده از پنجره های دو جداره نیز، استفاده از این سیستم را ضروری تر ساخته است. خوشبختانه این سیستم علاوه بر راندمان بالا و مصرف کم گاز طبیعی در مقایسه با سیستم حرارت مرکزی یا موتورخانه، آبگرمکن و بخاری، به واسطه تامین هوای مورد نیاز برای احتراق از خارج ساختمان، برای پیشگیری از خطر گازگرفتگی نیز بهترین گزینه است که آسایش و رفاه ساکنین را در پی خواهد داشت. بدیهی است؛ تحقق این اهداف، با فرض اجرای صحیح و نظارت و تایید مهندسان ناظر تاسیسات و گاز سازمان نظام مهندسی ساختمان بر اساس دستورالعمل دفتر محترم تدوین و ترویج مقررات ملی ساختمان امکان پذیر می شود. مطابق این دستورالعمل، تنها پس از نصب این سیستم خاص ( پکیج یا محفظه احتراق بسته با دودکش دوجداره ) توسط سرویسکاران مجاز و صدور کارت ضمانت معتبر و رویت و تایید آن توسط مهندس ناظر و درج شماره سریال دستگاه بر روی فرم های نظارت، گاز ساختمان باید وصل شود.

 

واگذاری خرید و نصب پکیج به خریداران واحدها

با وجود اینکه سیستم اشاره شده فوق در پروژه های مسکن مهر طراحی یا پیش بینی شده است اما بعضا” در استان‌های مختلف مشاهده می‌شود که خرید و نصب این سیستم به خریداران واحدهای مسکونی واگذار می‌شودو حتی در برخی موارد، ‌بدون نصب و تایید این سیستم، گاز ساختمان نیز وصل شده است که در اینصورت نظارت مهندسان ناظر بر نصب و اجرای این سیستم غیر ممکن می‌گردد.

اگر این اطمینان وجود می‌داشت که خریداران واحدها، همان سیستم طراحی‌شده را خریداری و با استفاده از خدمات سرویس کاران مجاز شرکت‌ها آن را نصب کنند، جای نگرانی نبود اما می دانیم که خریداران این واحدها در زمان تحویل واحد مسکونی‌شان، معمولا توان مالی برای خرید این محصول را ندارند و به همین دلیل یا از پکیج‌های با محفظه احتراق باز با دودکش معمولی استفاده می‌کنند یا حتی متاسفانه به استفاده از بخاری و آبگرمکن معمولی روی می‌آورند، درحالیکه دراین واحدها دودکشی برای این نوع وسایل گازسوز پیش‌بینی و اجرا نشده است و افراد ساکن در این منازل، ناچارا” دودکش‌ها را از دیوارها و پنجره‌ها عبور می‌دهند که ضمن آسیب زدن به زیبایی ساختمان و سیمای شهری، بدلیل استفاده وسیله گازسوز از اکسیژن محل نصب (یعنی محل سکونت افراد) خطر کمبود اکسیژن افزایش می یابد که با در نظر داشتن اجرای پنجره‌های دوجداره (بدون دریچه دائم باز برای تامین هوا) خطر گازگرفتگی در این قبیل واحدهای مسکن مهر به شدت افزایش می‌یابد.

نکته دیگر لازم به تاکید، عدم پیش بینی دریچه تامین هوا در واحدهای مسکونی و پروژه هایی است که به هر دلیل سیستم خاص اشاره شده طراحی نشده و از سیستم های معمولی استفاده می شود که به علت واگذاری خرید و نصب آنها به مالکین، انجام اصلاح لازم یعنی ایجاد دریچه تامین هوا با هزینه کم پذیرفته نمی شود و خطر گازگرفتگی و مسمومیت تقریبا” قطعی است.

 

علت نصب غیر مجاز سیستم های گرمایشی

در بسیاری از موارد، «محدودیت بودجه» دلیل واگذاری خرید این محصول به مالکان واحدها از سوی سازندگان محترم اعلام می‌شود. بعد از افزایش قیمت مصالح ساختمانی طی چند ماه گذشته، این چالش و نگرانی جدی تر شده است.

چنانچه متوسط متراژ واحدهای مسکن مهر را 80 مترمربع در نظر بگیریم، با اضافه کردن حدود 20 هزار تومان به ازای هر متر مربع زیربنا در قراردادهای منعقده از سوی وزارت راه و شهرسازی، امکان خرید این محصول به صورت یکجا توسط سازندگان پروژه ها فراهم می‌شود. بدیهی است برای تکمیل این سیستم نیاز به خرید و نصب رادیاتور نیز می‌باشد که بهتر است در پیشنهاد فوق دیده شود اما از آنجا که هزینه خرید رادیاتور زیاد نبوده و انتخاب نوع رادیاتور ارتباطی با ایمنی ساکنان ندارد، مورد درخواست و تاکید نیست.

 

 

راهکار پیشگیری از مرگ خاموش

با هدف پیشگیری از مرگ‌های خاموش، از وزارت محترم راه و شهرسازی و متولیان امر درخواست می‌گردد با پیش‌بینی و حمایت مالی لازم از انبوه‌سازان، تعاونی ها و سازندگان مسکن مهر سراسر کشور در قراردادهای مربوطه، مسئـولیت خرید و نصب سیستم حرارتی خاص مد نظر یعنی پکیج با محفظه احتراق بسته با دودکش دوجداره فن دار، بر عهده سازندگان پروژه‌های مسکن مهر قرار گیرد تا پس از نصب این سیستم خاص و اطمینان از تایید آن توسط مهندسین محترم ناظر گاز سازمان نظام مهندسی ساختمان، نسبت به اتصال ساختمان به شبکه گاز شهری اقدام و سپس واحدها به مالکین آن تحویل گردد تا از خطر گازگرفتگی و مرگ خاموش در این پروژه ها پیشگیری گردد.

پایان پیام/

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;