توليد آب آشاميدني از فاضلاب توالت توسط بيل‌گيتس

 

سرمايه‌دار بزرگ آمريكايي و مدير عامل مايكروسافت اين بار دست به سرمايه‌گذاري روي يك ابداع جديد زده كه فاضلاب دستشويي‌ها را به آب آشاميدني تبديل خواهد كرد.

 

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز،  «سارا هاي»، كارشناس نانوفناوري دانشگاه منچستر اين ايده را مطرح و بيل گيتس بر روي آن سرمايه‌گذاري كرده است.

انتظار مي‌رود اين اختراع بتواند جان ميليون‌ها انسان را در جهان سوم نجات دهد.

سارا هاي، بر اين باور است كه طيف جديدي از مواد مي‌توانند انرژي را از ضايعات انساني استخراج كنند.اگرچه آب به دست آمده مانند آب‌هاي موجود در بطري‌هاي آب معدني نيست؛ اما به گفته محققان، نتيجه آن مي‌تواند در مناطق بدون آب آشاميدني به حل مساله مرگ و زندگي كمك كند.به گفته هاي، در حال حاضر تحقيقات زيادي در مورد سوخت‌هاي زيستي در حال انجام بوده و انرژي زيادي در ضايعات انساني وجود دارد. مواد مقياس نانو به محققان در برداشت هيدروژن از اين ضايعات و تبديل آن به هیدرازین كه سوخت موشك است، كمك مي‌كند.

وي بر اين باور است كه يك دستگاه داربست در برگيرنده مخلوطي از باكتري‌ها و نانوذرات فلزي با آب واكنش ننشان داده و هيدروژن مفيد را استخراج كرده و باقيمانده پس از فيلتر مجدد به آب پاكيزه تبديل خواهد شد.

ايده دكتر هاي با همكاري دانشمندان امپريال كالج لندن و دانشگاه دورهام براي يك دستگاه توليد سوخت ارزان و تصفيه آب براي كشورهاي در حال توسعه بر 2000 طرح ديگر پيروز شده و موفق به دريافت سرمايه اوليه 100 هزار دلاري از بنياد بيل‌گيتس شده‌اند.اين گروه در صورت نمايش كاركرد واكنش‌هاي شيميايي مطرح شده در ايده آنها، سال آينده نيز يك ميليون دلار از گيتس دريافت خواهند كرد. اين محققان قصد دارند نمونه پيش ساخت اين فناوري را تا سال 2013 آماده كنند.

پایان پیام/.

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;