فرسودگی یک سوم ترانس‌های برق شبکه توزیع

عضو سندیکای صنعت برق گفت: با توجه به این‌که هزینه‌های خرید ترانس نسبت به سال گذشته، ۲.۶ برابر افزایش پیدا کرده است، نیاز صنعت برق برای تعویض تمام ترانس‌های معیوب ، ۸۰۰۰ میلیارد تومان معادل ۷۰۷ میلیون دلار است.

به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، آرش آقایی فر افزود: نبود استاندارد خاص برای تعمیرات ترانس های شبکه برق باعث شده تا بیشتر ترانس هایی که مورد تعمیر قرار می گیرد، در زمان کوتاهی مجدد درگیر حادثه شوند.وی با بیان این که هم اکنون بیش از ۷۰۰ هزار انواع ترانس در شبکه توزیع کشور مورد استفاده قرار می گیرد، یادآور شد: براساس آمارها، حدود یک سوم این ترانس ها فرسوده شده و نیازمند تعویض هستند.
برای تعویض همه ترانس های معیوب، نیازمند هشت هزار میلیارد تومان اعتبار است
آقایی فر ادامه داد: با توجه به اینکه هزینه های خرید ترانس نسبت به سال گذشته ۲.۶ برابر افزایش پیدا کرده است، صنعت برق برای تعویض همه ترانس های معیوب، نیازمند هشت هزار میلیارد تومان اعتبار است.
عضو سندیکای صنعت برق اظهار داشت: صنعت برق توان اختصاص اعتبار هشت هزار میلیارد تومان برای خرید ترانس های جدید را ندارد؛ از این رو، باید دیدگاه های بهره برداری ترانس به ویژه در بخش توزیع به سمت علمی تر شدن تغییر کند.
آقایی فر گفت: اکنون بهره برداری و تعمیرات در شبکه برق به شیوه بهره برداری از تجهیزات تا زمان خرابی (Run-To-Failure) انجام می شود که در این روش تاسیسات برق (به ویژه ترانس های هوایی بخش توزیع) همانند یک لامپ روشنایی تا زمانی که خراب نشده یا نسوخته باشد، بدون تعمیرات دوره ای و بازرسی های فنی، مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه این دیدگاه نیازمند تغییر است، اضافه کرد: لازم است شرکت های توزیع نیروی برق به راهکارهایی همانند سرویس و نگهداری مناسب، پایش وضعیت و در نهایت تعمیر و بهینه سازی ترانسفورماتورهای توزیع روی آورند.
این به معنای خروج از استراتژی تعمیر و نگهداری و اتخاذ استراتژی هایی مانند سرویس و نگهداری برمبنای زمان یا وضعیت است که باعث کاهش هزینه ها در طولانی مدت و بهبود شاخص تلفات شبکه برق می شود.
میانگین عمر این تجهیزات بسیار پایین است
وی با مقایسه ساخت داخل، به انواع ترانس ها و تعمیرات ترانس های سوخته و معیوب پرداخت و گفت: اغلب کارشناسان خارجی که برای بازدید از کارخانه ها به ایران آمده اند، معتقدند که توان ساخت انواع ترانس های در ایران همسطح کشورهای پیشرفته است اما در بخش تعمیرات نیازمند استانداردسازی دقیقی هستیم.
این فعال صنعت ترانسفورماتور اظهارداشت: متاسفانه بسیاری تعمیرات ترانس های بخش توزیع در کارگاه های ساده و بدون استاندارد و به اصطلاح زیرپله ای انجام می شود که درعمل هیچ کدام از استانداردهای لازم تعمیرات را نداشته و آزمونهای لازم برای اطمینان از کیفیت تعمیرات را انجام نمی دهند.
همین امر نیز باعث شده تا میزان حوادث در ترانس های تعمیر شده به شدت زیاد باشد.
آقایی فربا بیان این که با شرایط مورد اشاره تعمیرات ترانس ها در کارگاه های غیراستاندارد، میانگین عمر این تجهیزات بسیار پایین است، تاکید کرد: در حقیقت یک ترانس تعمیر شده باید با استانداردهای کارخانه مورد تست و آزمایش قرار گیرد و هیچ تفاوتی در عملکرد ترانس تعمیر شده و ترانس نو وجود نداشته باشد.
ترانسفورماتور یا ترانسفورمر ( Transformer) وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را بین دو یا چند سیم‌پیچ و از طریق القای الکترومغناطیسی منتقل می‌کند.
به این صورت که یک جریان متغیر در سیم‌پیچ اولیه ترانسفورمر، موجب تولید میدان مغناطیسی متغیر می‌شود که این میدان منجر به ایجاد ولتاژ در سیم‌پیچ ثانویه می‌شود.
منبع زیست آنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.