تراز تجارت گاز ایران مثبت شد/ صادرات از واردات گاز پیشی گرفت

 

 

 معاون وزیر نفت با اشاره به پیشی گرفتن صادرات از واردات گاز کشور از مثبت شدن تراز تجارت گاز ایران خبر داد و اعلام کرد: با وجود افزایش صادرات گاز، از ابتدای سال جاری تاکنون 61 میلیاردمترمکعب گاز به صنایع و نیروگاه‌ها تحویل شده است.

 

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز، جواد اوجی درباره آخرین وضعیت گازرسانی زمستانی به مشترکان خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه‌ها، گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از 35.5 میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه‌های کشور تحویل شده است.

 

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه همچنین در این مدت بیش از 22.5 میلیارد مترمکعب به صنایع عمده و کارخانجات ارسال شده است، اظهار داشت: در مجموع میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده کشور از ابتدای سالجاری تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 2 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.

 

این مقام مسئول با اشاره به هماهنگی شرکت ملی گاز و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای تامین سوخت مایع و گاز مورد نیاز صنایع و نیروگاه‌ها برای زمستان سالجاری به مهر گفت: از ابتدای آبان ماه تاکنون به طور میانگین روزانه 70 تا 75 میلیون مترمکعب گاز به بخش نیروگاهی کشور تحویل شده است.

 

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز در این مدت علاوه بر تامین گاز طبیعی، به طور متوسط روزانه حدود 70 میلیون لیتر سوخت مایع به صنایع و نیروگاه‌ها تحویل شده است، بیان کرد: در مجموع برای زمستان سالجاری این واحدها با هیچگونه کمبود سوختی روبرو نبودند.

 

این عضو هیئت مدیره شرکت گاز همچنین از ارسال روزانه 18 تا 20 میلیون مترمکعب گاز به جایگاه‌های سی.ان.جی خبر داد و افزود: در شرایط فعلی معادل تولید گاز یک فاز پارس جنوبی به جایگاه های سی.ان.جی تحویل داده می شود.

 

تراز تجارت گاز ایران مثبت شد

 

اوجی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت صادرات و واردات گاز طبیعی کشور، گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون در مجموع بیش از 7.7 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر شده است.

 

معاون وزیر نفت با اشاره به کاهش حجم گاز وارداتی ایران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، تبیین کرد: بر این اساس امسال تنها چهار میلیارد مترمکعب گاز توسط ترکمنستان وارد کشور شده است.

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اعلام اینکه برای زمستان سالجاری صادرات گاز ایران به ترکیه به این کشور همسایه بیش از سقف قراردادی 30 میلیون مترمکعب در روز انجام شده است، یادآور شد: با وجود افزایش صادرات گاز به ترکیه و کاهش واردات از ترکمنستان، مشکلی در تامین گاز مشترکان خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاهی به وجود نیامده است.

 

به گفته این عضو هیئت مدیره شرکت ملی گاز در حال حاضر به طور متوسط روزانه 15 تا 20 میلیون مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد و روزانه 30 میلیون مترمکعب گاز از ایـران به ترکیه صـادر مـی‌شـود.

 

وی با تاکید بر اینکه هم‌ اکنون 938 شهر و بیـش از 13 هزار روستای کشور از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند، اظهار داشت: پیش بینی می شود تا پایان سالجاری بیش از یکهزار شهر و 14 هزار روستا در کل استان های مختلف کشور به شبکه گاز متصل شوند.

 

اوجی تعداد مشترکان خـانگـی، تجـاری و صنعتی کشور را نزدیک به 16میلیون اعلام کرد و افزود: روند مصرف گاز این بخش ها مشابه سال گذشته گزارش شده و با شروع فصل سرما رو به افزایش یافته است

 

انتهای پیام

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;