بازنده مالی ساخت و سازهای تهران

 

 

 

 

KN8-10100

ساخت مسکن در تهران دو برابر سال های گذشته شده اما در این بازار پرپول، نه مهندس ساختمان نفع مالی می برد و نه متقاضیان مسکن اجازه دارند از فراوانی آپارتمان ها به خاطر قیمت بالا بهره برداری  کنند.

به گزارش مشرق به نقل از دنیای اقتصاد،در ساخت وسازهای مسکونی از بین سه گروه مالک، سازنده و مهندس   ساختمان که نقش اول را برعهده دارند، سود بازار با نسبت تقریبا مساوی فقط نصیب دو گروه اول می شود و کمترین دستمزد به مهندس می رسد طوری که مهندس ناظر به ازای هر مترمربع ساخت، مبلغ ۱۰۰۰ تومان حق الزحمه دریافت می کند.

در حال حاضر هزینه ساخت مسکن در تهران مترمربعی ۴۵۰ هزار تومان است که در مقابل، آپارتمان ها –نوساز- حداقل متری ۲ میلیون تومان فروخته می شوند و به این ترتیب به ازای هر مترمربع دست کم نیم میلیون تومان سود خالص –با احتساب قیمت زمین- به مالک و سازنده می رسد.

تعرفه واقعی حق الزحمه مهندسان ناظر مترمربعی ۱۰ هزار تومان است، اما رقابت ناسالم در این بازار از یک سو و تمایل سازنده ها به کم فروشی و تخلف ساختمانی از سوی دیگر باعث شده مهندسان با یک دهم دستمزد مصوب به استخدام دربیایند.

بررسی های یک کارشناس ارشد معماری و پژوهشگر اقتصاد مسکن نشان می دهد: اغلب ساخت وسازهای مسکونی در تهران توسط سازنده های حرفه ای غیرمتخصص یا همان بساز و بفروش ها – که فقط براساس توان مالی و در حالت خوشبینانه تجربه و سوابق کاری توانایی ساخت پیدا کرده اند- انجام می شود؛ در حالی که سازنده های متخصص غیرحرفه ای -دارای دانش و تجربه تخصصی در اجرای ساختمان- معمولا در ساخت وسازهای مسکونی داخل تهران وارد نمی شوند.

رونق ساخت وسازهای نسیه ای

سعید عزیزی در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» درباره علت واردنشدن سازنده های متخصص به بازار ساخت مسکن تصریح کرد: سازنده های غیرمتخصص یا اصطلاحا بساز و بفروش ها با دید جامعه شناسانه نسبی و روش های کاسبکارانه گوی رقابت را از گروه سازندگان متخصص ربوده اند؛ طوری که این تیپ سازنده ها عمدتا ساخت وساز را با تامین ۲۰ الی ۲۵ درصد کل هزینه ها شروع کرده و در طول مراحل احداث به صورت خرید های اعتباری، پیش فروش،  عدول از قرارداد یا به عبارت عامیانه «دبه کردن» و نهایتا پذیرش روش های ریسکی، هزینه ساخت پروژه را تامین می کنند. این روشی است که یک شرکت ساختمانی یا سازنده متخصص هرگز وارد آن نمی شود.

نظارت مهندس فقط ۲۰ ساعت

این پژوهشگرمسکن با اشاره به اینکه هزینه ساخت در هرمترمربع به صورت میانگین حدود۴۵۰ هزار تومان است، تاکید کرد: مالک، سازنده و مهند س ناظر در اصل با یکدیگر شریک هستند و باید در سود و زیان و حوادث ساختمانی به نسبت مساوی سهم ببرند؛ اما در وضعیت حاضر، مهندسین از خوان گسترده ساخت وساز طرفی نمی بندند جز آنکه موقع بروز حوادث،  مقصر اصلی قلمداد شوند.

عزیزی درباره جزئیات حق الزحمه و دستمزد مهندسان ساختمانی گفت: در ساخت وسازهای مسکونی، سه گروه مالک، سازنده و مهندسین نقش اصلی را برعهده دارند.

در حالی که مهندسین (اعم از معمار،  سازه یا تاسیسات برقی و مکانیکی) در قالب های مهندسین طراح،  ناظر یا مجری عمده مسوولیت حقوقی ناشی از ساخت و ساز را بر عهده دارند،  لیکن در این میان سود بازار عمدتا فقط نصیب دو گروه اول (مالکین و سازندگان) شده و کمترین دستمزد به مهندسین می رسد.

به گونه ای که دستمزد جمعی مهندسین (طراح و ناظر) به ازای هر مترمربع ساخت، به زحمت به متری ۲۰۰۰ تومان برسد در حالی که مطابق تعرفه مصوب سازمان نظام مهندسی در سال ۱۳۹۱ این تعرفه از حداقل متر مربعی حدود ۱۳.۶۰۰ تومان برای (ساختمان های یک و دو طبقه) تا ۶۰۰/۲۹ تومان (برای ساختمان های بالاتر از ۱۶ طبقه) است اما رقابت ناسالم در این بازار از یکسو و تمایل سازنده ها به کم فروشی و تخلف ساختمانی از سوی دیگر باعث شده مهندسان گاه تا حدود یک دهم دستمزد مصوب به استخدام دربیایند.

وی در عین حال به دستمزد نازل مهندسان ناظر اشاره کرد و گفت: هر مهندس ناظر بستگی به پایه یک تا سه، در هر مقطع می تواند نظارت ۵ تا ۱۰ پروژه ساختمانی را بر اساس نرخ های مصوب تعرفه برعهده داشته باشد، اما به دلایلی همچون مشکلات اقتصادی، کم تجربگی و کمبود دانش فنی، عدم اشراف به مسوولیت های حرفه ای برخی مهندسان ناظر باعث ارزان فروشی خدمات مهندسی تا حد متری ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ تومان شده است.

عزیزی مجموع نظارت و کار مهندسان ناظر بر سر پروژه های ساختمانی مسکونی متعارف را به طور میانگین ۲۰ ساعت عنوان کرد و گفت: متقابلا در یک پروژه ای که بیش از یک سال ساخت آن طول کشیده و مهندس ناظر به صورت مرحله ای نظارت می کند و مجموع نظارت او با آن روش دریافت حق الزحمه از ۲۰ ساعت تجاوز نمی کند، بدیهی است بروز حوادث ساختمانی که امروزه شاهد آن هستیم با این سطح نظارت به هیچ عنوان غیرمحتمل نیست.

در حالی که چنانچه مهندسین آگاهی کاملی از مسوولیت ها و عواقب ناشی از این سهل انگاری (چه از دیدگاه مادی و چه حقوق انسانی) داشته باشند به هیچ عنوان خارج از تعرفه قانونی دستمزدها – به عنوان حداقل قابل قبول – کار نخواهند کرد.

امضا فروشی همچنان برقرار است

این کارشناس ارشد معماری در ادامه گفت: در حال حاضر عمده مالکان زمین یا املاک کلنگی تمایل دارند مسوولیت ساخت را به بسازوبفروش ها واگذار کنند. در مقابل این نوع سازنده ها نیز به دلیل کم سوادی ، اعتماد به نفس ناشی از نادانی،  منافع مالی و… چندان علاقه ای به پذیرش توصیه های فنی مهندس ناظر ندارند و سعی می کنند فقط به اعتبار امضای مهندس، با عبور از خطوط قرمز انواع تخلفات ساختمانی را مرتکب شوند.

حتی در پاره ای از موارد و به ویژه قرارداد های مشارکت در ساخت، سازندگان حق انتخاب مهندس ناظر را برگ برنده می دانند. وجود این برگ برنده در دست سازنده و این حق که «تو مهندس من هستی» کار را به جایی می رساند که رعایت اصول فنی و خط قرمزهای مقرراتی عملا به حاشیه می رود.

سعید عزیزی تصریح کرد: ریشه اصلی این معضلات به سازوکار نحوه ارجاع کار به مهندسین مربوط می شود که باید تمهیداتی اندیشیده شود تا با قطع ارتباط مالی فی مابین سازندگان و مهندسین (به ویژه مهندسین ناظر) و الزام مهندسین بر رعایت تعرفه ها و تثبیت و توجیه موقعیت و اهمیت حضور مهندس ناظر در کلیه مراحل ساخت وساز برای سازندگان و حتی فراتر از آن،  در مراحل تهیه شناسنامه ساختمانی،  تهیه نقشه های چون ساخت (AS BUILT) وتفکیکی و حتی صدور بیمه نامه ها اختیارات مهندسین را متناسب با مسوولیت ها افزایش داده و نهایتا با کنترل نهایی پروسه نظارت در انتهای کارتوسط سازمان نظام مهندسی ظرفیت و توانایی کار مهندس مجددا ارزیابی و معیار و ملاک ارجاع کار بعدی قرار گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;