ایران صادرکننده LNG

به گزارش تاسیسات نیوز به نقل از شبکه خبری راشا تودی از وین، امیر حسین زمانی نیا که برای شرکت در کنفرانس ٢ روزه تجارت و سرمایه گذاری ایران و اتحادیه اروپا به وین سفر کرده است، در جمع خبرنگاران گفت: تحریمها علیه بخشهای نفت و گاز ایران ممکن است تا اواخر اکتبر یا اوایل ماه نوامبر برداشته شود.

وی افزود: چنانچه مسائل درباره توافق هسته ای تهران و کشورهای گروه ١+٥ در مجلس شورای اسلامی ایران و کنگره آمریکا به خوبی پیش رود، ارزیابی من این است که تحریمهای صنعت نفت و گاز ایران تا اواخر اکتبر یا اوایل ماه نوامبر برداشته می شود.

بر پایه این گزارش، تهران در نظر دارد با لغو تحریمهای آمریکا و اتحادیه اروپا سهم ٤٢ تا ٤٣ درصدی خود در بازارهای اروپایی را که در طول سالهای گذشته به دلیل محدودیتهای حاصل از تحریمها از میان رفته است، احیا کند.

زمانی نیا گفت: ایران خواهان از سرگیری نظام سهمیه بندی در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است، در حالی که تهران خواهان افزایش سقف تولید کنونی اعضای این سازمان نیست.

وی با بیان این که نحوه بازگشت شرکتهای روسی به پروژه های نفت و گاز نیز در حال بحث و بررسی است، گفت: شرکت لوک اویل هم اکنون علاقه مندی خود را برای حضور در پروژه های نفت و گاز ایران ابراز داشته است.

شرکت لوک اویل در ماه آوریل دفتر خود را در ایران بازگشایی کرد و  واجیت علی اکبروف، مدیر عاملی این شرکت روسی در این باره گفت: این شرکت امیدوار است به محض لغو تحریمها فعالیتهای خود را در ایران از سرگیرد.

لوک اویل پنج سال پیش در پی عقب نشینی از پروژه نفتی خود در ایران به دلیل تحریمها، ٦٣ میلیون دلار زیان دید.

بر اساس این گزارش، پیش بینی ها حاکی از آن است که تولید گاز طبیعی ایران در سالهای پیش رو افزایش می یابد و تهران امیدوار است که اروپا به یکی از بازارهای اصلی این کشور بدل شود.

معاون وزیر نفت ایران در امور بین الملل و بازرگانی با بیان این که اروپا از مشتریان سنتی نفت خام ایران بوده است، گفت: قاره سبز می تواند در میان مدت و بلند مدت به مشتری گاز ایران بدل شود.

زمانی نیا با بیان این که ایران هم اکنون به اروپا گاز صادر نمی کند، اما باید برای تولید خود را برای افزایش رقم صادرات افزایش دهد، گفت: مقاصد صادراتی برای گاز ایران بر اساس کارآیی اقتصادی مشخص می شود.

بر اساس این گزارش، برای اروپا دریافت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) از ایران بسیار گزینه بهتر و مناسب تری نسبت به خرید گاز با خط لوله است.

زمانی نیا گفت: ایران می تواند ظرف ٥ تا ١٠ سال آینده ال ان جی به اروپا صادر کند.

این گزارش می افزاید: ایران برای صادرات گاز با خط لوله بازار آسیا را به اروپا ترجیح می دهد زیرا قیمتهای گاز منطقه ای و قیمت این سوخت پاک در قاره کهن بالاتر است.

انتهای پیام

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.