ایران تا 100 سال نفت دارد

 

 

 

معاون وزیر نفت با اشاره به افزایش ذخایر گاز ایران به 34 تریلیون مترمکعب از کشف بیش از 110 میلیارد بشکه نفت از سال 84 تاکنون خبر داد و گفت: ایران تا 100 سال آینده نفت برای تولید و صادرات در اختیار دارد.

 

 

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز، محسن خجسته مهر درباره آخرین وضعیت کشف ذخایر جدید نفت و گاز طبیعی در ایران، گفت: در حال حاضر حجم ذخایر هیدروکربور مایع درجای کشور به بیش از 800 میلیارد بشکه افزایش یافته است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اعلام اینکه در شرایط فعلی ایران بیش از 157 میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت نفت خام در اختیار دارد، تصریح کرد: همچنین حجم ذخایر گاز ایران به 34 تریلیون مترمکعب افزایش یافته است.

این مقام مسوول با یادآوری اینکه هم اکنون ایران بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گاز طبیعی در بین کشورهای عضو اوپک است، بیان کرد: در شرایط فعلی حدود 330 مخزن نفت و گاز در کشور وجود دارد که برخی توسعه و برخی از مخازن در حال توسعه تکمیلی هستند.

وی با بیان اینکه بر خلاف برخی از کشورهای بزرگ نفت‌خیز جهان هنوز زمان پیک اویل (نقطه اوج تولید نفت) مخازن هیدروکربوری کشور فرا نرسیده است، اظهار کرد: مطالعات جدید انجام گرفته نشان می‌دهد که مخازن نفت ایران دیرتر از بسیاری از کشورهای نفتخیز جهان دوره پیک اویل را تجربه خواهند کرد. خجسته مهر با اعلام اینکه ایران دست کم برای 100 سال آینده نفت خام برای تولید و صادرات در اختیار دارد، گفت: جهان بر روی تولید دراز مدت نفت و گاز ایران حساب باز کرده است و قطعا انرژی ایران هیچ جایگزینی در سطح جهان ندارد. معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه از سال 1384 تاکنون بالغ بر 110 میلیارد بشکه نفت خام در ایران کشف شده است، یادآور شد: همچنین در این مدت بیش از 6 تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی کشف شده است. وی با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از 150 میلیارد دلاری ایران برای توسعه میادین نفت و گاز از ابتدای برنامه چهارم توسعه تاکنون، افزود: با وجود افزایش اکتشافات نفت و گازی هنوز در بسیاری از مناطق کشور فعالیت‌های اکتشافی انجام نشده است.

پایان پیام/.

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;