استفاده از برچسب انرژی در ساختمان‌های دولتی اجباری می‌شود

0

 

 

از سال آینده با هدف کاهش شدت مصرف انرژی استفاده از برچسب انرژی در ساختمان‌های دولتی اجباری می‌شود

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز به نقل از شانا، مدیرعامل شرکت بهینه‌‌سازی مصرف سوخت با اشاره به نهایی شدن مراحل تدوین برچسب انرژی برای ساختمان‌ها، از استفاده اجباری این برچسب‌ها برای ساختمان‌های دولتی در سال آینده خبر داد.

عباس کاظمی در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که این برچسب‌ها رفتار انرژی ساختمان‌ها را نمایان می‌کند، تصریح کرد: با نصب این برچسب‌ها، فردی که قصد اجاره یا خرید یک واحد مسکونی را دارد، از میزان مصرف انرژی آن واحد آگاهی می یابد.

وی ادامه داد: طراحی برچسب انرژی ساختمان‌ها شبیه به برچسب انرژی روی کالاست و از A تا G نشانه‌‌گذاری شده است.

کاظمی میزان مصرف انرژی را در ساختمان‌هایی که رتبه A دارند، 90 کیلووات ساعت در هر مترمربع اعلام کرد و افزود: این رقم برای ساختمان‌هایی که رتبه G دارند، 400 کیلووات ساعت در هر مترمربع است.

وی با تاکید بر این که فاصله شدت مصرف انرژی از رتبه A تا G به خوبی در این برچسب‌ها مشخص شده است، گفت: به این ترتیب فرد معیار مناسبی برای انتخاب یک واحد مسکونی را دارد.

متوسط مصرف سوخت در ساختمان‌های ایرانی 500 کیلووات ساعت در هر مترمربع است

مدیرعامل شرکت بهینه‌‌سازی مصرف سوخت، متوسط مصرف سوخت در ساختمان‌های ایران را 500 کیلووات ساعت در مترمربع خواند و گفت: بیشترین میزان هرزروی انرژی در کشور به واسطه ساخت و سازهای نامناسب اتفاق می‌افتد.

کاظمی با بیان این که برای طراحی و پیاده‌سازی برچسب انرژی ساختمان‌ها دو سال کار پیوسته و کارشناسی انجام شده است، تاکید کرد: هدف اصلی از طراحی این برچسب‌ها مشخص کردن رفتار انرژی ساختمان‌ها و کاهش شدت مصرف انرژی در این بخش بوده است.

به گفته او وزارتخانه‌های نیرو و مسکن، شرکت بهینه‌‌سازی را در تدوین و اجرای این برچسب‌ها یاری می کنند.

کاهش شدت مصرف انرژی در اروپا با استفاده از برچسب‌های انرژی ساختمان

کاظمی به روش‌های مشابه برچسب انرژی برای کاهش شدت مصرف در کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورهای اروپایی روشی مشابه با برچسب انرژی ساختمان پیاده‌سازی شد که حاصل آن کاهش شدت مصرف انرژی به 30 کیلووات ساعت در مترمربع بود.

وی اضافه کرد: مشاهده چنین تاثیرهایی و بررسی مزایای آن ما را برآن داشت که این برچسب‌ها را طراحی و برای پیاده‌‌سازی آن تلاش کنیم.

مدیرعامل شرکت بهینه‌‌سازی مصرف سوخت متوسط مصرف سوخت اظهار امیدواری کرد همان‌طور که مبحث 19 برای کاهش شدت مصرف انرژی در ساختمان‌ها تدوین و با همکاری خوب مردم اجرا شد، بحث برچسب‌های انرژی نیز جدی گرفته شود تا هدف از طراحی آنها به دست آید.

پایان پیام/

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;