کانال های از پیش عایق شده انتقال هوا

 

امروزه در اکثر پروژه های بزرگ در سراسر جهان از کانال پیش عایق شده در سیستم های انتقال هوا استفاده می گردد.

 

 

 

به گزارش تاسیسات نیوز، مشاوران تهویه مطبوع، این محصول را به عنوان جایگزین مناسب برای کانال های سنتی گالوانیزه در پروژه ها پیشنهاد می کنند. با توجه به اهمیت  سیستم های انتقال هوا در ساختمان به عنوان شاهرگ حیاتی سیستم های تهویه مطبوع در این مقاله قصد داریم دلایل موفقیت این محصول، ابهاماتی که بعضا مطرح می گردد و معیارهای که برای تشخیص کیفیت آن مورد نیاز است به صورت جداگانه بررسی کنیم.

چرا کانال پیش عایق شده

این نوع کانال نسبت به کانال های گالوانیزه محصولی جدید به شمار می آید. با این وجود این محصول توانسته است جایگاه در خور توجهی در صنعت تهویه پیدا کند که از دلایل آن می توان به چند مورد ذیل اشاره کرد.

عایق حرارتی: عایق کاری، اصلی ترین روش برای جلوگیری از اتلاف انرژی در کانال های انتقال هوا به شمار می رود. در کانال های از پیش عایق شده، از فوم  فشرده پلی اورتان یا فنولیک که عاری از هر گونه HCFC،CFC و مواد سمی و دوستدار محیط می باشد، استفاده شده است که ضریب انتقال حرارت بسیار پایین، پوشش یکنواخت عایق در تمامی سطح کانال، مقاومت در برابر رطوبت و بخارآب و استفاده در گسترده دمای بسیار زیاد، از ویژگی های منحصر به فرد این ماده می باشد.

هوابندی: ساختار یکنواخت کانال های از پیش عایق شده و استفاده از سه نوع چسب مخصوص در هنگام ساخت و اتصالات محکم با فلنچ های مخصوص،  برای فشارهای تا 2000 پاسکال ضریب اطمینان بسیار بالایی در خصوص هوا بندی فراهم می سازد.

کیفیت هوای داخل: مسیر انتقال هوا، می بایست همواره عاری از هرگونه آلودگی باشد. روکش آلومینیوم و کیفیت چسب های مخصوص به کار رفته در کانال های پیش عایق شده باعث ایجاد هوای مطلوب داخل کانال شده و محصولی مناسب جهت استفاده در اتاق های تمیز، بیمارستان ها و آزمایشگاه ها می باشد.

مقاومت در برابر بخار آب و کندانس: همواره در سطح خارجی کانال های هوا در تابستان، به علت تفاوت دمایی در طرفین کانال و دمای نقطه شبنم هوا، بخار آب موجود در هوا تقطیر می شود. در کانال های از پیش عایق شده به علت ترکیب ضدآب عایق و ساختار یکپارچه این نوع کانال (یک لایه فوم و دو لایه روکش آلومینیوم)، باعث از بین رفتن کلی مشکل تقطیر آب می گردد.

سرعت در اجرا: در اجرای کانال های از پیش عایق شذه با توجه به اینکه فاز عایق کاری وجود ندارد و روش ساخت ساده این نوع کانال ها، عملیات اجرا بسیار سریع تر می باشد.

عایق صوتی، مقاومت در برابر اشعه UV، طول عمر و دوام را می توان از جمله دیگر مزایای این نوع کانال نام برد که در موفقیت این نوع محصول در صنعت تهویه مطبوع نقش بسزایی ایفا کرده است.

ابهامات مطرح شده در کانال های از پیش عایق شده

در این محصول چند مورد بسیار مهم که از نقاط قوت در کارآیی و عملکرد آن در سیستم های انتقال هوا می باشد، می بایست در نظر گرفته شود که بعضا مواردی مطرح می گردد که باعث به وجود آمدن ابهام شده است. مقاومت در برابر حریق، چگالی و شکل پذیری از مهمترین آن ها می باشد که توضیحاتی در خصوص روشن کردن موضوع و همچنین معیار تشخیص کیفیت کانال های از پیش عایق شده در ذیل ارایه می گردد.

مقاومت در برابر حریق: در زمان آتش سوزی مقاوم بودن مواد در برابر آتش از سه دیدگاه با در نظر گرفتن عنصر زمانی بررسی می شود که به شرح ذیل می باشد:

ü     مقاومت و استحکام در برابر آتش “R”

ü     انتقال و نفوذ آتش و دود “E”

ü     عایق حرارتی “I”

این سه مورد که به اختصار REI خوانده می شود مشخص کننده مقاوم بودن یک ماده در برابر آتش می باشد. به طور کلی هر ماده ای با REI<15 مقاوم در برابر آتش در نظر گرفته می شود که بر حسب دقیقه می باشد. کمترین عدد از بین سه مورد R،I،E، مشخص کننده استاندارد REI است. به عنوان مثال یک ماده با I=30، E=60، R=60، از نظر این استاندارد 30 دقیقه مقاوم در برابر آتش می باشد.

شایان ذکر است که به علت ضریب انتقال حرارت بسیار بالای فولاد این عدد برای ورق های گالوانیزه کمتر از 3 می باشد که بر خلاف دیدگاه عامه، مقاوم در برابر آتش نمی باشد. همچنین در خصوص استحکام و مقاومت کانال های گالوانیزه ذکر این نکته ضروری است که به علت ضریب انبساط طولی و سطحی در هنگام وقوع آتش سوزی و بالا رفتن لحظه درجه حرارت، این کانال ها از اتصالات خود باز خواهد شد و به علت وزن بالای خود موجب تخریب سقف های کاذب و دیوارهای داخلی می شود که خطر جانی برای افراد به دنبال دارد و همچنین عملیات نجات را با مشکل بیش روبرو خواهد کرد.

این در حالی است که کانال های از پیش عایق شده ای که منطبق با استاندارد گسترش حریق “BS476 parts 7/6 class 0” باشد، به علت ضریب انتقال حرارت بسیار پایین تا 250 درجه سانتی گراد مقاومت دارد و در صورتی که از محل اتصال و ساپورت ها واژگون شود به علت وزن بسیار پایین هیچگونه آسیب فیزیکی به ساختمان یا افراد نمی رساند.

چگالی و شکل پذیری: در طراحی کانال های از پیش عایق شده فاکتور چگالی فوم و شکل پذیری فوم و روکش آلومینیوم، توامان و به صورت بهینه می بایست در نظر گرفته شود. همانطور که در نمودار آورده شده چگالی اپتیمم برای فوم (kg/m3 50-45) می باشد که پایین ترین ضریب انتقال حرارت با بالاترین انعطاف پذیری در شکل دهی و فرم دهی را، در آن محدوده چگالی تامین کرده است.برخلاف آن چه تصور می شود که جنس سفت تر فوم از کیفیت بالاتری برخوردار است می بایست این نکته در نظر گرفته شودهرچه جنس این نوع ورق سخت تر باشد، از قابلیت شکل پذیری و فرم دهی آن کاسته می شود و تاثیر مستقیم بر ضریب انتقال حرارت خواهد داشت.

همچنین در رابطه با روکش آلومینیوم به کار رفته در طرفین این محصول ذکر چند نکته در همین راستا ضروری به نظر می رسد. ضخامت آلومینیوم با توجه به کاربری های مختلف در چند ضخامت مختلف تولید می گردد که هرچه ضخامت آن بیشتر باشد بدیهی است از استحکام بیشتری برخوردار است. از طرف دیگر علت استفاده از آلومینیوم در لایه خارجی این محصول مقاومت آن در برابر زنگ زدگی و خوردگی می باشد که خلوص آلومینیوم نقش تعیین کننده ای در این رابطه دارد. به همین علت در مقایسه دو نمونه ورق با ضخامت یکسان روکش آلومینیوم اگر تفاوتی در سختی آن مشاهده گردد علت وجود آلیاژها و مواد ناخالص دیگر در روکش ورق می باشد که در برابر رطوبت باعث زنگ زدگی و خوردگی می شود.

معیار تشخیص کیفیت کانال های از پیش عایق شده

با توضیحات داده شده بدون شک تشخیص کیفیت این نوع ورق ها از طریق لمس کردن با دست روش اشتباهی می باشد. اخیرا شرکت هایی اقدام به تولید و توزیع این محصول کرده اند که تنها به دنبال منافع و سود کوتاه مدت خود بوده اند و کیفیت آخرین دغدغه این تولید کنندگان بوده است. لذا با استفاده از این محصولات در پروژه ها، نه تنها مزایای آن بهره برداری نشده است بلکه در بعضی از موارد منجر به مشکلات عدیده ای در روند کار گردیده است. مشکلاتی همانند آتش سوزی، تولید دود سمی و عدم انعطاف و شکل پذیری و عدم مقاومت در برابر رطوبت که همگی از موارد کلیدی در یک سیستم کانال هوا می باشد. از این رو در تشخیص کیفیت این محصول با در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده در این مقاله، می بایست از معیار دقیق تری استفاده کرد.

بهترین راه حل در این خصوص، گواهینامه های معتبر از موسسات ذیصلاح بین المللی می باشد که می توانند گواه تایید کیفیت یک محصول باشند. موسساتی مانند Under Labratries USA,Warringtne FireUK که آزمایش هایی در بالاترین سطح بر اساس استانداردهای معتبر در این زمینه مانند، NFPA, ASHRAE,ASTM,BS انجام می دهند. حداقل گواهینامه هایی که یک محصول با کیفیت باید داشته باشد عبارتست از :

ü     گواهینامه گسترش آتش منطبق بر استاندارد BS 476 part 6 Class 0 & A

ü     کواهینامه پخش سطحی شعله و انتشار دود منطبق بر استاندارد

UL 723,BS EN 13823,EN 13501, BS476 part 7, ASTM E-84, NFPA 255, UL 723

ü     گواهینامه ضریب انتقال حرارت و چگالی منطبق بر استاندارد  ASTM C518, ASTM D1622

ü     گواهینامه شاخص سمی بودن منطبق بر استاندارد NES 713,IM Reslutin MSC 61(67)

ü     گواهینامه مقاومت فشاری منطبق بر استاندارد ASTM D1621

ü     گواهینامه خاصیت جذب صدا منطبق بر استاندارد BS 2750

ü     گواهینامه مقاومت در برابر رشد قارچ منطبق بر استاندارد ASTM G21

جمع بندی: گواهینامه های معتبر بین المللی ذکر شده می توانند به عنوان منابع قابل اعتماد، در تشخیص کیفیت کانال های از پیش عایق شده در نظر گرفته شود. همچنین در خصوص کیفیت اجرای کانال های از پیش عایق شده ذکر این نکته ضروریست که این عملیات توسط افراد آموزش دیده تحت نظارت کارشناسان کارخانه سازنده و مطابق با استاندارد های ساخت، نصب و اجرا در این زمینه مانند استاندارد DW 144 انجام گیرد

پایان پیام/.

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;