هشدار به دلالان سیمان

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: بیشترین برقی که در ساعات پیک به صنعت سیمان اختصاص داده شده، ۵۰۵ مگاوات است که این رقم نسبت به سال گذشته ۲۸ مگاوات کاهش یافته است.
به گزارش تاسیسات نیوز، حمید فرمانی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره آخرین وضعیت تامین برق کارخانه‌های سیمان کشور با اوج‌گیری گرما توضیح داد: امسال تاکنون با قطعی کامل برق در کارخانه‌های سیمان روبه‌رو نشده‌ایم، البته ممکن است با قطعی برق کوره‌ها خاموش شوند؛ اما آسیاب‌ها همچنان کار می‌کنند
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان همچنین افزود: تولیدکنندگان از ذخیره کلینکر برای تولید سیمان استفاده می‌کنند تا التهابی در بازار پیش نیاید و ناترازی انرژی بر قیمت ها تاثیر نگذارد.
وی ادامه داد: همچنین از آنجا که کارخانه‌ها کمبود برق را در روزهای گرم سال پیش‌بینی می‌کردند، به اندازه کافی کلینکر ذخیره کرده‌اند.

ناترازی انرژی پابرجا است
فرمانی افزود: با این حال موضوع ناترازی انرژی در کشور را نمی‌توان کتمان کرد و وزیر صمت نیز در این زمینه گزارشی به مجلس ارائه کرده است و نخستین گروهی که برای مدیریت ناترازی انرژی در محدودیت قرار می‌گیرند، صنایع انرژی‌بر سیمان و فولاد هستند.
وی ادامه داد: در سال گذشته با وجود محدودیت‌ها التهابی متوجه بازار سیمان نشد و امسال هم فعالان صنعت، چنین قراری با وزیر صمت و تیم‌شان دارند و در نشستی که با وی داشتند، قرار شد هماهنگی‌هایی در این زمینه صورت بگیرد تا در ساعات پیک مصرف، تامین میزانی از برق برای صنعت سیمان تضمین شود.

کاهش تخصیص برق باوجود افزایش تقاضا
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تصریح کرد: با این حال تامین برق صنعت در ساعات پیک کمتر از میزان تعهد شده است و بیشترین برقی که در ساعات پیک به صنعت سیمان اختصاص داده شده؛ ۵۰۵ مگاوات است که این رقم نسبت به سال گذشته ۲۸ مگاوات کاهش یافته است.
فرمانی در عین حال خاطرنشان کرد: این کاهش در حالی اتفاق افتاده که تقاضا برای سیمان در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیر داشته است و صنعت، امسال به برق بیشتری نیاز دارد تا بتواند تقاضای بازار را تامین کند و این مساله کمبود عرضه به از بین رفتن تعادل بازار و افزایش قیمت‌ها منجر نشود.

تبعات کمبود سیمان
رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خاطرنشان کرد: در صورت بروز کسری، دلال‌هایی که بازی را بلد هستند می‌توانند به نوسان قیمت‌ها دامن بزنند.
فرمانی همچنین در پایان تاکید کرد: تقاضای ثبت شده برای سیمان در بورس کالا نشان‌دهنده رشد تقاضا است و از سوی دیگر پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن و پروژه‌های ساخت‌وساز بخش خصوصی که در این فصل از سال در اوج خود قرار دارد، به افزایش تقاضا برای سیمان انجامیده است.
به گزارش ایلنا وی یادآور شد: با این احوال، صنعت سیمان نسبت به همکاری با وزارت نیرو خوش‌بین است و امیدوار است این کمبودها با رایزنی برطرف شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;