حذف درگاه درج سهمیه مهندسان ناظر از «اصنو»

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان با بیان اینکه درگاه اینترنتی درج سهمیه مهندسان ناظر از سامانه اصنو حذف شد، گفت: شهروندان و مهندسان ناظر از سوم بهمن ۱۴۰۱ باید برای تعیین مهندس ناظر جهت صدور پروانه ساختمان به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مراجعه کنند.
به گزارش تاسیسات نیوز، وحید مهدویان اظهار کرد: پیش از اینکه سامانه سرا ۸ در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان راه‌اندازی شود، فرم‌هایی تحت عنوان تعهد مهندسان طراح و ناظر وجود داشت که وقتی معرفی‌نامه کاغذی مهندس طراح و ناظر در شهرداری منطقه صادر می‌شد، مالک برای انتخاب مهندسان به سازمان نظام مهندسی مراجعه می‌کرد و پس از مراجعه و انتخاب ناظر و طراح، برگه‌ها مهمور می‌شد.
ادامه داد: سپس با مراجعه مالک به معاونت شهرسازی شهرداری، ثبت سهمیه در سامانه امور مهندسان به‌صورت دستی انجام می‌شد و فرمی تحت عنوان تعهد مهندسان با هولوگرام و مهر برجسته به مالک تحویل می‌شد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: با مراجعه مالک به شهرداری منطقه، نام مهندسان طراح و ناظر در سامانه ثبت می‌شد، لذا فرایند به‌صورت سیستمی تنها توسط کارکنان شهرداری انجام می‌شد و کل فرایند دستی بود.
وی با بیان اینکه با راه‌اندازی سامانه سرا ۸، برگه‌های کاغذی حذف شد، اضافه کرد: امور مهندسان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری روی بستری پیاده‌سازی شد تا مراجعه مالک در آخرین مرحله به شهرداری منطقه حذف شود.
«اصنو» جایگزین کاغذ بازی‌ها شد
مهدویان تاکید کرد: با ارتقای سامانه سرا ۸ به سرا ۱۰ (اصنو)، تمام این فرایندها بر بستر اینترنت بارگذاری شد و دیگر نیاز نبود مهندس ناظر به معاونت شهرسازی مراجعه و ثبت سهمیه کند و به صورت شخصی برای تحویل پرونده اقدام می‌کرد که در تمام ساعات شبانه‌روز می‌توانست این اقدام را به صورت غیرحضوری و اینترنتی از طریق این سامانه انجام دهد و پس از کنترل هوشمند، اطلاعات در سیستم ثبت می‌شد.
وی با بیان اینکه با راه‌اندازی سامانه اصنو، کارکنان شهرداری منطقه و معاونت شهرسازی از فرایند صدور پروانه ساختمان حذف شدند، ادامه داد: پس از مدتی طبق پیگیری و مکاتبه اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری، این اداره کل اعلام کرد با استناد به آئین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی، باید مهندسان ناظر در زمان صدور پروانه ساختمان توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی شوند.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: جلسات متعددی با سازمان نظام مهندسی و اداره کل راه و شهرسازی برگزار کردیم و تاکید کردیم مهندس ناظر را این معاونت تعیین نمی‌کند، بلکه بستری فراهم شده است که پس از توافق بدون واسطه بین مالک و مهندس ناظر، ثبت سهمیه مهندسان ناظر به صورت اینترنتی انجام شود و این خدمت الکترونیک رضایتمندی شهروندان و مهندسان را به همراه داشته است.
وی با بیان اینکه در واقع اینگونه نبود که معاونت شهرسازی مهندس ناظر را انتخاب کند، اضافه کرد: پس از اقدامات اداره کل راه و شهرسازی از جمله مکاتبه با سازمان بازرسی کل کشور و دادگستری و جلسات متعدد برگزار شده، سرانجام درگاه اینترنتی درج سهمیه مهندسان ناظر را از سامانه اصنو حذف کردیم و شهروندان و مهندسان ناظر از سوم بهمن باید برای تعیین مهندس ناظر و صدور پروانه ساختمان به سازمان نظام مهندسی ساختمان مراجعه کنند، همچنین یک وب سرویس مشترک طراحی و راه‌اندازی شد تا پس از اینکه این سازمان مهندسان ناظر را مشخص کرد (که در این وب سرویس، مهندسان ناظر هیچ دسترسی برای ثبت اطلاعات نخواهند داشت)، اطلاعات مهندس از طریق این وب سرویس برای شهرداری ارسال شود.
مهدویان تصریح کرد: به‌نوعی دسترسی‌ای که برای مهندسان از طریق اینترنت فراهم شده بود، پس از برگزاری جلسات متعدد و تأکیدات اداره کل راه و شهرسازی، سازمان بازرسی کل کشور و دادگستری، سلب شد و به سازمان نظام مهندسی ساختمان داده شد.
وی با بیان اینکه پس از مراجعه مهندسان به سازمان نظام مهندسی و تأیید این سازمان، پرونده به مهندس ناظر محول می‌شود، افزود: از این پس در زمان صدور پروانه ساختمان، مهندسان ناظر توسط سازمان نظام مهندسی به شهرداری معرفی می‌شوند و سپس نام آنها در پروانه ساختمانی درج خواهد شد.
«اصنو» مسئول انتخاب مهندس ناظر نیست
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان با بیان اینکه با اصلاح این فرایند، پروسه دریافت پروانه ساختمان کمی طولانی‌تر شد، گفت: با توجه به اینکه در گذشته مهندس ناظر بدون واسطه برای ثبت سهمیه اقدام می‌کرد، در حال حاضر این دسترسی به سازمان نظام مهندسی محول شد، لذا مهندسان باید به این سازمان مراجعه کنند.
مهدویان افزود: در فرایند قبلی معاونت شهرسازی و معماری دخالتی در انتخاب ناظر و مالک نداشت و تنها بستری برای تسهیل فرایندها فراهم کرده بود که به صورت رایگان، شفاف و بدون محدودیت زمانی انتخاب مهندس ناظر انجام می‌شد و به‌رغم تلاش‌های این معاونت برای تغییر نکردن آن، این فرایند تغییر یافت و از این پس مالک اختیاری برای انتخاب مهندس ناظر نخواهد داشت و سازمان نظام مهندسی او را انتخاب می‌کند.
وی تاکید کرد: در فرایند قبلی پرداخت هزینه توسط مالک به مهندس ناظر به‌صورت توافقی بود که گاهی با رقابت مهندسان همراه بود اما با تغییر آن، طرف حساب مالک، سازمان نظام مهندسی است و این سازمان واسطه مالک و ناظر خواهد بود.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان با بیان اینکه این معاونت تلاش زیادی برای تغییر نکردن فرایند انجام داد، گفت: مسائلی مطرح می‌شد که شهرداری ذی‌نفع است و نمی‌خواهد فرایند تغییر یابد، لذا با توجه به اینکه مدیران استان نظر بر تغییر این فرایند داشتند، از روی سامانه اصنو این خدمت حذف شد و از این پس طرف حساب شهروندان درباره انتخاب مهندس ناظر، شهرداری اصفهان و سامانه اصنو نیست و باید با مراجعه به سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان این موضوع را پیگیری کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;