ارزیابی مسکن در دولت سیزدهم

بر اساس قانون اساسی، تأمین مسکن مناسب جزو وظایف دولت‌‌ها است. از این رو باید بستری در کشور فراهم شود که همگان بتوانند به مسکن مناسب دسترسی داشته باشند و به این لحاظ به مشکل نخورند.
تاسیسات نیوز: دولت‌‌های مختلف با شدت‌‌های متفاوت تأمین مسکن برای مردم را در دستور کار قرار داده‌‌اند. بسیاری بر این باورند که دولت دوازدهم اعتقادی به ساخت مسکن نداشت. به طوری که در دولت روحانی پروژه‌‌های مسکن مهر تعطیل شد و کارهای جدیدی در این زمینه شروع نشد.
به زعم کارشناسان، کم‌‌کاری دولت دوازدهم در تأمین مسکن برای مردم، نقش بسزایی در انباشته شدن وظایف در این حوزه و همچنین انباشت تقاضای مسکن در کشور داشت، به نحوی که اکنون با مشکل جدی مسکن مواجه هستیم.
بر اساس بررسی‌‌های کارشناسانه، سالانه به ساخت ۷۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم، تا بازار به تعادل برسد و نیاز مردم رفع شود. از آنجایی که طی دوره ۸ ساله دولت یازدهم و دوازدهم، هیچ اقدامی برای ساخت مسکن صورت نگرفت، این عقب‌‌ماندگی باید در دولت سیزدهم جبران می‌‌شد.دولت سیزدهم به ریاست شهید رئیسی، اهتمام ویژه‌‌ای به موضوع مسکن داشت. به طوری که ساخت نهضت ملی مسکن در دستور کار قرار گرفت و پروژه‌‌های باقی مانده از دولت دهم تکمیل شد. ساخت مسکن در دولت سیزدهم در حالی پیش رفت که دولت با چالش‌‌هایی در زمینه تأمین زمین و تسهیلات بانکی مواجه بود.
تأمین مسکن مناسب وظیفه دولت است
در همین راستا نادرقلی ابراهیمی، عضو مجلس دوازدهم شورای اسلامی در خصوص دغدغه‌‌مندی شهید رئیسی در حوزه مسکن به قدس گفت: مسکن یکی از مهم‌‌ترین نیازهای خانوارها به شمار می‌‌رود. تأمین مسکن مناسب نیز یکی از وظایف دولت‌‌ها محسوب می‌‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مسکن به ویژه برای اقشار ضعیف جامعه تبدیل به یک دغدغه جدی شده است، دولت مردمی شهید رئیسی در این زمینه اهتمام جدی داشت. یکی از اولویت‌‌های دولت سیزدهم همین موضوع مسکن بود که با جدیت در دستور کار قرار داشت.
عرضه زمین رایگان
عضو مجلس دوازدهم خاطرنشان کرد: ساخت سالانه یک میلیون مسکن برای اقشار مختلف جامعه که در شرایط فعلی با درآمدشان نمی‌‌توانند خانه‌‌دار شوند، در دستور کار دولت سیزدهم قرار داشت. در این زمینه تمهیدات خوبی در نظر گرفته شد و دولت شهید رئیسی کارنامه خوبی در دوران کوتاه کاری خود در حوزه مسکن داشت.
وی افزود: مسیر عرضه زمین رایگان به خوبی طی شد و تنبیه شبکه بانکی مخالف با تسهیلات ساخت مسکن نیز در دستور کار قرار گرفته بود تا شرایط خانه‌‌دار شدن همه مردم فراهم شود. باید این دغدغه راهبردی شهید رئیسی در دولت بعدی نیز تداوم یابد.
تصویب قانون جهش تولید مسکن
ابراهیمی گفت: قانون جهش تولید مسکن نیز در مجلس یازدهم مصوب شد که بستر قانونی را برای ساخت مسکن انبوه در کشور ایجاد کرد. در این قانون، شرایطی برای به صفر رساندن قیمت زمین و اعطای تسهیلات مناسب به متقاضیان پیش‌‌بینی شد.
ساخت مسکن‌‌ ویلایی
وی ادامه داد: اقدام دیگری در دولت سیزدهم در زمینه مسکن انجام شد، آن هم این بود که بر حسب شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور، در جاهایی که امکانش وجود داشت، ساخت مسکن‌‌های ویلایی مدنظر قرار گرفت.
عضو مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در تهران امکانات و فرصت‌‌های خوبی برای ساخت مسکن وجود داشت که از آن‌‌ها بهره‌‌برداری شد. ساخت مسکن انبوه در تهران در حال انجام است. بخشی از واحدهای مسکونی در حال ساخت و بخشی دیگر آماده تحویل است. در شهرستان‌‌ها نیز دولت شهید رئیسی تلاش بسیاری در زمینه ساخت مسکن انجام داد و نتایج خوبی به دست آمد.
تعطیلی ساخت مسکن در دولت دوازدهم
ابراهیمی گفت: در بررسی عملکرد دولت سیزدهم در حوزه ساخت مسکن، باید به نکاتی توجه داشته باشیم. اولین موضوع این است که دولت دوازدهم اعتقادی به ساخت مسکن برای مردم نداشت. وزیر راه و شهرسازی در دولت قبل به صراحت اعلام کرد که هیچ اعتقادی به ساخت مسکن ندارد.
وی ادامه داد: درواقع در دولت قبل صورت‌‌مسئله ساخت مسکن را که یکی از وظایف دولت است، پاک کردند. به این ترتیب، شاهد نوعی عقب‌‌ماندگی در حوزه ساخت مسکن در دولت دوازدهم هستیم. دولت سیزدهم باید به جبران این عقب‌‌ماندگی می‌پرداخت.
عضو مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر اثر این موضوع که دولت قبل هیچ اقدامی در حوزه ساخت مسکن انجام نداد و مسکن مهر را تعطیل کرد، تکمیل پروژه‌‌های ساخت مسکن از دولت دهم به دولت سیزدهم رسید و دولت شهید رئیسی بخشی از انرژی خود را صرف این موضوع کرد تا عقب‌‌ماندگی‌‌هایی را که در طول هشت سال ریاست جمهوری آقای روحانی در حوزه ساخت مسکن ایجاد شده بود، جبران کند.
اتمام ۹۴ درصد از پروژه‌‌های مسکن مهر
ابراهیمی گفت: شواهد نشان می‌‌دهد که امروز بالغ بر ۹۴ درصد از پروژه‌‌های مسکن مهر به اتمام رسیده است. این امر نشان-دهنده اهتمام ویژه شهید رئیسی به موضوع مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی مردم است.
وی در پایان تأکید کرد: به طور کلی، دولت سیزدهم عملکرد خوبی در زمینه ساخت مسکن داشت. نیاز است این روند در دولت بعدی ادامه پیدا کند و دولت اهتمام جدی به تأمین مسکن مناسب برای اقشار مختلف جامعه داشته باشد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;