ارزانترین خانه های تهران برای سرمایه گذاری کجاست؟

سرعت رشد قیمت خانه در ۱۱ منطقه پایتخت در تیرماه نسبت به خردادماه کاهش داشته است، به طوری که میانگین افزایش قیمت مسکن که در خردادماه دو تا سه میلیون تومان در هر مترمربع بود، در تیرماه به ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محدود شد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، میانگین قیمت مسکن پایتخت در تیرماه ۲۰ میلیون و ۹۸۶ هزار تومان در هر متر مربع رسید که در خرداد ماه امسال ۱۹ میلیون و ۷۱۹ هزار تومان در هر متر مربع بوده است.درحالی که قیمت خانه در ۱۱ منطقه پایتخت در تیرماه رشد قیمتی حدود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را تجربه کرده است، قیمت خانه در چهار منطقه پایتخت بیین سه تا ۵ میلیون تومان افزایش قیمت داشت که بر معدل قیمت مسکن نسبت به ماه گذاشته تاثیر افزایشی داشت.
بر این اساس، خانه‌های پایتخت در نخستین ماه تابستان رشد قیمتی را تجربه کرده است که نسبت به ماه گذشته (خرداد ۹۹) حدود ۱۰ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته- تیرماه ۹۸ – رشد۵۳ درصدی را تجربه می‌کند.
با این حال بررسی قیمت‌ها در هفت منطقه پایتخت از جمله مناطق، ۱۰، ۹، ۱۲، ۱۴، ۱۷، ۱۸ و ۲۰ منطقه شهر تهران حاکی از افزایش منطقی ۵۰۰ تا یک میلیون تومانی قیمت ها را دارد که نسبت به رشد قیمت‌ها در ماه قبل تر(خردادماه) حتی کاهشی هم بوده است.
در ۴ منطقه پایتخت نیز رشد قیمت‌ها به حدود یک و نیم میلیون تومان رسیده است.
برای مثال قیمت خانه در منطقه ۱۲ تهران نسبت به ماه قبل در هر متر مربع حدود ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه می‌کند در حالی که در خرداد ماه امسال نسبت به اردیبهشت در هر متر مربع بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت.
در فروردین ماه امسال قیمت خانه‌های پایتخت با کاهش حدود ۲ درصدی نسبت به ماه قبل همراه بود، در اردیبهشت ماه رشد ٩ درصدی و در خردادماه امسال رشد قیمتی ۱۲ درصدی را نسبت به ماه قبل تجربه کرد؛ بر این اساس اگرچه خانه در تیرماه مجددا گران شده، اما با شیب کندتری نسبت به افزایش قیمت‌ها در دو ماه پایانی فصل بهار همراه بوده است.
بر اساس گزارش جدید وزارت راه، تعداد مبایعه نامه‌های صادر شده در تیرماه  در تهران ۱۴ هزار و ۳۳۰ فقره است که نسبت به خرداد امسال حدود ۲۹ درصد و نسبت به تیرماه سال گذشته بیش از ۱۹۲ درصد رشد را تجربه می‌کند.
خرداد ماه امسال ۱۱ هزار و ۴۶ فقره معامله مسکن در پایتخت ثبت شد که این رقم در خردادسال گذشته ۶ هزار و ۱۲۷ واحد مسکونی بوده است.
نکته مهم این است که قیمت خانه‌های پایتخت در ۵ منطقه تهران رشد بیش از ۴ میلیون تومانی را در هر متر مربع داشته اما در بیش از ۱۰ منطقه تهران رشد قیمت‌ها بین ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان بوده است؛ کارشناسان مسکن معتقد هستند سوداگری در برخی محلات شهر تهران عامل افزایش متوسط قیمت مسکن است که باید برای آن راه حلی اندیشده شود.
قیمت خانه در گران‌ترین منطقه تهران در تیرماه امسال هم مجددا به منطقه یک تهران با متوسط قیمت ۴۵ میلیون و ۳۱۷ هزار تومان رسیده است که این رقم در خرداد ماه  ۴۲ میلیون و ۴۹۹ هزار تومان و در اردیبهشت ماه قیمت ۳۴ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۴۰۰ تومانی بوده  است. بر این اساس اگر چه قیمت خانه‌های منطقه یک تهران در تیرماه مجددا افزایش داشته است اما نسبت به خرداد ماه با شتاب کمتری رشد کرده و کاهش داشته است.
ارزان‌ترین منطقه نیز منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هشت میلیون و ۸۸ هزارتومان در نظر گرفته شده است. اردیبهشت امسال خانه در منطقه ۱۸ شهر تهران با میانگین قیمت هر متر مربع هفت میلیون و ۱۱۸ هزار تومان معامله شده است.
در مناطق ۲ و ۳ پایتخت نیز رشد قیمت‌ها به حدود ۵ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده که در افزایش متوسط قیمت خانه در تهران نقش داشته است.
ارزان‌ترین منطقه پایتخت، منطقه ۱۸ با متوسط متری ۹ میلیون و ۶۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان و پس از آن منطقه ۲۰ با متوسط قیمت ۹ میلیون و ۷۹۸ هزار و ۶۰۰ تومان بوده است؛ خانه های پایتخت در این دو منطقه نیز زیر یک میلیون تومان رشد قیمت داشته است.
کمترین تعداد معاملات مسکن  نیز به منطقه ۱۹ با ۷۳ فقره معامله با میانگین قیمتی ۱۱ میلیون و ۶۷۵ هزار تومان برآورد شده است.
ارزش ریالی معاملات مسکن در تیرماه امسال ۲۵ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به تیر سال گذشته که ۵ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان بوده، رشد ۳۵۸ درصدی ارزش معاملات را تجربه می‌کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;