نقش کمیته ژئوتکنیک در ارتقای کیفیت ساخت و سازها

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور(شورای مرکزی) با تاکید بر لزوم الگوبرداری از نظام فنی اجرایی کشور برای تعیین تعرفه خدمات آزمایشگاهی، گفت:تشکیل کمیته ژئوتکنیک، کنترل کیفیت بتن و بازرسی جوش در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان سبب ایجاد اجماع برای حل مشکلات صنف خدمات آزمایشگاهی و ارتقای کیفیت و استحکام ساخت و ساز شهری می‌شود.
به گزارش تاسیسات نیوز، دکتر شکیب با اشاره به تشکیل کمیته ژئوتکنیک، کنترل کیفیت بتن و بازرسی جوش که متشکل از نمایندگان سراسر استان‌ها ست، به تعرفه خدمات آزمایشگاهی اشاره کرد و گفت: تشکیل کمیته ژئوتکنیک، کنترل کیفیت بتن و بازرسی جوش در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، نقش مؤثری در ارتقای کیفیت ساخت‌و‌ساز شهری دارد.
وی با بیان این‌که در وزارت راه‌وشهرسازی در خصوص تعیین تعرفه خدمات آزمایشگاهی حساسیت وجود دارد، ادامه داد: در حالی که افزایش سطح کیفیت خدمات آزمایشگاهی و واقعی شدن این خدمات قطعاً نقش تعیین‌کننده‌ای در تعیین میزان سطح کیفیت خدمات آزمایشگاهی خواهد داشت.  رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خواستار الگوبرداری تعرفه خدمات آزمایشگاهی از فهرست‌بها ژئوتکنیک و مقاومت مصالح در نظام فنی، اجرایی شد و گفت: در زمان حاضر تعرفه خدمات آزمایشگاهی در نظام فنی-اجرایی مشخص است و با توجه به این امر در نظام مهندسی هم می‌توان برای تعیین خدمات آزمایشگاهی از نظام فنی اجرابی الگوبرداری کرد.
وی در ادامه با اشاره به نقش خدمات آزمایشگاهی ژئوتکنیک در رفتار لرزه‌ای ساختمان‌ها و با اشاره به برخی از زلزله‌های روی داده در قریب به ۶۲ سال پیش از بعد مطالعات ژئوتکنیکی، اضافه کرد: باتوجه به این‌که ایران کشور لرزه خیزی است، ماموریت جامعه مهندسی در پیشگیری و کاهش حوادث جانی و مالی ناشی از زلزله بسیار مهم است.
این استاد دانشگاه افزود: امروزه در جامعه دانشگاهی، عبور از مرزهای دانش در علوم مهندسی، ارایه نظریه‌های بنیادی و کاربردی در علم مهندسی‌زلزله، فرهنگ‌سازی پیشگیری در باور مدیران، مهندسان، سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران از جمله ماموریت‌های دانشگاهیان به شما می‌آید.
رییس سازمان نظام مهندسی کشور در آخر با اشاره به لرزه‌خیر بودن ایران، گفت:  در گذشته علی‌رغم زلزله‌خیز بودن کشور ما خیلی درباره خدمات آزمایشگاهی صحبت نمی‌کردیم و این موضوع هم در اولویت و با اهمیت به شمار نمی‌آمد. ساختمان‌ها با یک گمانه‌زنی ساخته می‌شدند و نه بتن کنترل می‌شد و نه جوش مورد بازرسی قرار می‌گرفت. اما هم‌اکنون، نه فقط در تهران، بلکه در سراسر کشور خدمات آزمایشگاهی انجام می‌شود و هر روز گسترش بیشتری پیدا می‌کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;