میراثی برای دولت سیزدهم

تاسیسات نیوز: با وجود عقب ماندگی های فراوان در طرح نهضت ملی مسکن، هنوز هم برخی از مسئولین مربوطه اعتقاد دارند که به هدف تعیین شده خواهند رسید و در طی ۴ سال، ۴ میلیون واحد مسکونی ساخته خواهد شد. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، ضمن تاکید بر اجرای این طرح و تحقق وعده ساخت ۴ میلیون مسکن، اعلام کرد که طرح های زیادی برای عملی کردن این وعده در پیش دارند.
دولت سیزدهم وعده داده که ارث به‌جا مانده از مسکن مهر را تا پایان ۱۴۰۴ تحویل متقاضیان دهد؛ در حالی که وظیفه ساخت یک میلیون واحد مسکن نهضت ملی را بردوش خود دارد.
«مسکن مهر» پروژه‌ای بود که دولت نهم پس‌از افزایش نجومی قیمت مسکن با هدف خانه‌دار کردن گروه‌های کم درآمد آغاز کرد. البته دولت محمود احمدی نژاد دولت وقت معتقد بود که بیشترین افزایش قیمت مسکن مربوط به قیمت زمین است که برهمین اساس زمین‌هایی در حاشیه شهرهای جدید به صورت رایگان به ساخت مسکن اختصاص داد.
این مقام مسؤول وقت پروژه «مسکن مهر» را طرح موفق دانست که اگر به درستی انجام می‌شد موجب صاحب‌خانه شدن مستأجران بود؛ وی در سال (۱۳۹۰) اعلام کرد «با ساخت مسکن مهر، تا پایان ۸ سال دوره ریاست جمهوری خود مشکل مسکن در ایران نابود می‌شود». به طور کلی ساخت ۲ میلیون و ۲۰۴ هزار و ۱۳۰ واحد مسکن مهر از ابتدای شروع به کار دولت نهم آغاز شد و یک سال و نیم بعد از استقرار دولت نهم، اجرای نخستین پروژه‌های مسکن مهر آغاز شد؛ بیش‌از یک میلیون و ۷۸ هزار و ۴۷۴ واحد مسکن مهر، دولتی بود؛ یعنی اراضی دولت برای اجرای پروژه‌ها واگذار شده بود که شامل شهرهای جدید، شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر که متولی آنها بنیاد مسکن است و شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر که در حیطه اختیارات ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها قرار دارد، می‌شد.
پروژه های خودمالکی
البته ۸۴۰ هزار و ۹۹ واحد از این ۲.۲ میلیون واحد مسکن مهر، پروژه‌های خود مالکی بود به این معنا که اراضی برای خود مالکان بود ولی از تسهیلات مسکن مهر استفاده و متقاضیان مسکن مهر را ساماندهی کردند. ۲۶۲ هزار و ۲۰۸ واحد از کل ۲.۲ میلیون واحد مسکن مهر، در بافت‌های فرسوده ساخته شد که پس از نوسازی بافت‌های مذکور، متقاضیان در آنها ساکن شدند که البته تسهیلات مسکن به این واحدها داده شد؛ همچنین ۲۳ هزار و ۳۴۹ واحد مسکن مهر از کل پروژه‌های ۲.۲ میلیون واحدی، تسویه نقدی و از طرح مسکن مهر خارج شدند. همچنین از مجموع یک میلیون و ۷۸ هزار و ۴۷۴۷ واحدی که نهایتاً دولت متولی آنها بود، ۵۹۴ هزار و ۶۰۳ واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر ساخته شد که مدیریت آنها در کل با سازمان ملی زمین و مسکن و در استان‌ها با ادارات کل راه و شهرسازی بود؛ همچنین بنا بود ۳۶۶ هزار و ۲۶۷ واحد را شرکت عمران شهرهای جدید و ۱۱۷ هزار و ۶۰۴ واحد را نیز که در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر بودند، بنیاد مسکن بسازند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;