مهندسان ایرانی در چه کشورهایی کار می کنند؟

مهندسان ایرانی سابقه طولانی و پررنگی در پروژه های مهندسی در کشورهای دیگر دارند و حضور در یکی از بزرگترین طرح های عمرانی جهان در تاجیکستان، یکی از برجسته ترین پروژه هایی که حضور مهندسان ایرانی در آن رسانه ای شده است.
به گزارش تاسیسات نیوز، ایران در سال گذشته یک میلیارد و ۲۹۲ میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته و طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت، مهندسان ایرانی که سابقه فعالیت در بسیاری از کشورهای دنیا را در کارنامه دارند، در سال گذشته به کشورهای زیادی نظیر چین و روسیه، عراق، تاجیکستان و ازبکستان اعزام شده‌اند.
محمدرضا کریم زاده، مدیرکل دفتر صادرات محصولات دانش‌بنیان و خدمات فنی و مهندسی سازمان توسعه تجارت ایران، آمارهای جالبی از فعالیت‌های خدمات فنی و مهندسی کشور اعلام کرده که نشان می‌دهد در سال گذشته ۳۰ فقره قرارداد انجام خدمات فنی مهندسی در ۲۰ کشور جهان توسط شرکت‌های برتر ایرانی منعقد شده است.
پیش‌ازاین اعلام شده بود که مهندسان ایرانی در پروژه سد و نیروگاه راغون تاجیکستان به یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های عمرانی جهان فعالیت پررنگ دارند؛ اما آمارها نشان می‌دهد که این حضور به‌واسطه نمادین بودن رسانه‌ای شده و مهندسان ایرانی در بسیاری از کشورها مشغول فعالیت‌های پروژه‌ای هستند.
آمارهای سازمان توسعه تجارت حاکی از این است که در سال گذشته ۲۶۴ گواهی صادرات خدمات مهندسی و تعیین تعهد ارزی صادر شده و هم‌زمان با آن ۹۴ مورد صدور یا تمدید مجوز خروج موقت و ۱۸ مورد ضمانت‌نامه ارزی و مجوز ورود قطعی تجهیزات و ماشین‌آلات برای استفاده در پروژه‌های برون‌مرزی برای متقاضیان حوزه خدمات فنی و مهندسی صادر شده است.
بررسی سایر آمارهای حوزه خدمات فنی و مهندسی حاکی از این است که در دولت سیزدهم به‌طور میانگین سالانه ۱.۵ میلیارد دلار قرارداد صدور خدمات فنی و مهندسی منعقد شده که گرچه به میانگین این صادرات در اوایل دهه ۹۰ حدود ۱.۴ میلیارد دلار کمتر است اما با توجه به تحریم‌ها و موانعی که برای تجارت خارجی ایران ایجاد شده است، رقم قابل قبولی محسوب می‌شود و با توجه به سیاست‌های تسهیلی و تشویقی مدنظر قرار گرفته برای این حوزه، احتمال رشد مطلوب آن در آینده نزدیک وجود دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;