قوانین کشوری برای بیمه اجباری ساختمان‌ها در برابر حوادث طبیعی

نماینده اداره کل ارزیابی و توسعه بیمه‌های ساختمان صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان با بیان اینکه طبق قانون بیمه ساختمان‌های مسکونی اجباری است و جمع‌آوری حق بیمه‌های دریافتی از طریق قبوض برق است، گفت: تا ۱۵ دی ماه جاری برای ۲۱ هزار و ۳۴۶ واحد خسارت دیده مبلغ ۳ هزار و ۳۱۳ میلیارد ریال پرداخت شد.
به گزارش تاسیسات نیوز، دکتر مرتضی عباس نژاد فرد امروز، ۲۴ دی ماه در اولین نشست عمومی از سری نشست‌های هم‌اندیشی نهمین کنفرانس بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با رویکرد «تدوین سیاست‌های کاهش آسیب‌ پذیری ساختمان­‌های کلانشهر تهران» که در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد، جبران خسارات وارد شده در کنار سایر سازوکارهای مدیریت ریسک و افزایش تاب آوری جوامع برای ادامه کار و زندگی را از اهمیت بیمه‌ها در حوادث طبیعی دانست.
وی به برخی از تجربیات سایر کشورها اشاره کرد و افزود: در کشور تایلند برای پوشش خسارات ناشی از حوادث طبیعی اقدام به تاسیس صندوق ملی بیمه حوادث طبیعی با هدف مدیریت ریسک از طریق بیمه راه راه‌اندازی شد و کشور اسپانیا نیز سیاست بیمه اجباری قانونی در برابر خسارات ناشی از مخاطرات طبیعی را اتخاذ کرده است.
عباس‌نژاد فرد، سیاست ترکیه در زمینه بیمه حوادث طبیعی را ایجاد صندوق دولتی بیمه بلایای طبیعی (زلزله) برای بیمه اجباری و خطرات تبعی آن دانست و یادآور شد: در کشور ژاپن مدیریت خسارات ناشی از زلزله بین دولت و بخش بیمه بازرگانی از طریق سازمان اتکایی ژاپن بر اساس قانون اجباری بیمه زلزله در پیش گرفته شده است.
نماینده اداره کل ارزیابی و توسعه بیمه‌های ساختمان صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان، سیاست‌های کلی نظام برای پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و تکالیف متعددی مانند الزامی کردن بیمه، تشکیل صندوق‌های حمایتی و جلوگیری از ساخت و سازهای ناامن را مبانی قانونی تاسیس این صندوق ذکر کرد و گفت: روش غالب تامین مالی خسارات حوادث طبیعی مبتنی بر سهیم شدن دولت، زیان‌دیدگان، شرکت‌های بیمه، سازمان‌های حمایتی و کمک‌های داخلی و خارجی است، بر این اساس قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در سال ۸۶ مصوب شد و لایحه تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی در سال ۹۱ به مجلس ارائه شد.
عباس‌نژاد فرد اظهار کرد: طبق قانون، بیمه ساختمان‌های مسکونی اجباری است و جمع آوری حق بیمه‌های دریافتی از طریق قبوض برق خواهد بود و همچنین این صندوق به عنوان بیمه‌گر پایه انتخاب شد و امکان فعالیت شرکت‌های بیمه در فروش بیمه تکمیلی حوادث طبیعی ساختمان اعلام شد. ایجاد حساب ویژه اتکایی بیمه پایه نزد بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه بیمه ساختمان‌ها به شمار می‌رود.
نماینده اداره کل ارزیابی و توسعه بیمه‌های ساختمان صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان با اشاره به قوانین و ضوابط مصوب در این زمینه خاطر نشان کرد: قانون تاسیس صندوق بیمه حوادث ساختمان و اساسنامه آن از جمله این قوانین است.
وی، آیین‌نامه اجرایی قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ساختمان و دستورالعمل نحوه رسیدگی و پرداخت به استناد تبصره ماده ۹ آیین نامه اجرایی را از دیگر قوانین عنوان کرد.
عباس‌نژاد فرد به بیان عملکرد صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اشاره کرد و یادآور شد: در زلزله آذربایجان غربی، فارس و هرمزگان برای ۱۴۶۸۸ ساختمان آسیب دیده و سیل استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، بوشهر، فیروزکوه، تهران، چهارمحال و بختیاری،‌ خراسان شمالی، سمنان، سیستان و بلوچستان، قزوین، کرمان، گلستان،‌ مرکزی و یزد برای ۳۰۷۵ واحد مسکونی آسیب دیده، پرداخت خسارت از سوی این صندوق شده است.
وی پرداخت خسارت برای ۱۲۸۶ واحد مسکونی آسیب دیده در برف سنگین چهارمحال و بختیاری و اصفهان را از دیگر اقدامات این صندوق ذکر کرد.
عباس‌نژاد فرد افزود: در سال ۱۴۰۱ از سوی این صندوق برای ۲۱۵۶ واحد خسارت دیده به مبلغ ۳۹۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.
به گفته وی در سال ۱۴۰۲ تا ۱۵ دی ماه، برای ۲۱ هزار و ۳۴۶ واحد خسارت دیده مبلغ ۳ هزار و ۳۱۳ میلیارد ریال پرداخت شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;