صعود پایتخت از کف جدول افتتاح مسکن‌مهر

مسوولان مسكن‌مهر چندماهي مي‌شود كه در تكاپوي آماده‌سازي پروژه‌هاي مسكن‌مهر تهران براي واگذاري رسمي هستند تا بتوانند تهران را از كف جدول افتتاح‌هاي مسكن‌مهر لااقل به ميانه جدول سوق دهند.

در تهران به رغم ساخت بيشترين حجم مسكن‌مهر و همچنين بيشترين نياز بازار به اين واحدها براي بازگشت آرامش به قيمت مسكن، تاكنون كمترين افتتاح رقم خورده و هنوز ساخت بخش زيادي از اين واحدها به اتمام نرسيده است به طوري كه تا اين لحظه نزديك به 700 هزار واحد مسكوني‌مهر در كل كشور به متقاضيان واگذار شده اما در تهران تا ديروز فقط 15 هزار واحد افتتاح شده بود.

روز گذشته اما 22 هزار آپارتمان مسكوني دولتي‌ساز –مسكن‌مهر- در 4 نقطه استان تهران توسط ریيس‌جمهور به بهره‌برداري رسيد تا با احتساب افتتاح‌هاي قبلي، حدود 5/17 درصد از كل مسكن‌مهر تهران تحويل صاحبانش شده باشد.

ميانگين قيمت تمام‌شده واحدهايي كه روز گذشته در شهر تهران، شهر جديد پرديس، اسلامشهر و شهريار تحويل متقاضيان شد، 40 ميليون تومان است كه از اين رقم، 25 ميليون تومان وام بانكي است و متقاضيان عملا با 15 ميليون تومان آورده‌‌نقدي، صاحب اين خانه‌ها شده‌اند.

مزه این قیمت، با توجه به نرخ‌های بادکرده آپارتمان‌های بازار مسکن تهران، تا حدودی طعم تلخ تاخیر در افتتاح را برای متقاضیان مسکن‌مهر از بین برده است واز این منظر افتتاح روز گذشته می‌تواند برای دولت یک امتیاز محسوب شود.

آنچه این فرضیه را تقویت می‌کند استقبالی است که در هفته‌های اخیر از طرف جامعه تقاضا برای ثبت‌نام جدید مسکن‌مهر در شهرهایی که پیش‌تر مازاد مسکن ‌مهر در آنها وجود داشت، ایجاد شده است که نشان می‌دهد فاصله حداقل 100 میلیون تومانی بین قیمت یک واحد مسکونی مهر در اطراف تهران با قیمت یک واحد معمولی در داخل تهران، مسکن‌مهر را این روزها جذاب کرده است.

به گزارش «دنياي‌اقتصاد» احمدي‌نژاد روز گذشته با هلي‌كوپتر ابتدا به شهر جديد پرديس سفر كرد و از هوا، وضعيت پروژه 80 هزار واحدي مسكن‌مهر پرديس كه ساخت آن تازه شروع شده و قرار است تابستان سال آينده به عنوان خاص‌ترين پروژه مسكن‌مهر افتتاح شود را رصد كرد.

گفته مي‌شود ریيس‌جمهور از اوضاع پرديس اظهار رضايت كرده طوري كه او با حضور در اسلامشهر، اعلام كرده است: پرديس يكي از زيبا‌ترين شهرهاي ايران خواهد شد.

ریيس اداره راه‌وشهرسازي استان تهران درباره ماحصل افتتاح‌هاي ديروز به «دنياي‌اقتصاد» گفت: اسفند ماه نيز در چنين مقياسي و دوباره با حضور ریيس‌جمهور، افتتاح مسكن‌مهر در تهران خواهيم داشت و احتمالا نوبت پرند خواهد بود.

روز گذشته 2 هزار واحد مسكوني در بافت‌فرسوده تهران، 3 هزار واحد مسكن‌مهر در پرديس و مابقي در اسلامشهر و شهريار افتتاح شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;