رقابت طرح‌های ساختمانی با کاربری مدرسه‌سازی

مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، اولین دوره مسابقه «ساختمان آینده» را با کاربری مدرسه‌سازی برگزار می‌کند. در این مسابقه طرح‌های مربوطه در پنج بخش به رقابت گذاشته می‌شوند.
به گزارش تاسیسات نیوز، ساختمان آینده، ساختمانی است که فناوری‌ها و رویکردهای نوظهور در طراحی و ساخت‌ آن به کار رفته باشد. فناوری‌ها و رویکردهای اصلی در نخستین دوره مسابقه شامل معماری، سازه (مباحث مربوط به بهینه سازی و مقاوم به زلزله)، انرژی و تاسیسات (با تمرکز بر کاهش اتلاف انرژی و بازچرخانی آب)، هوشمندسازی (بهره‌گیری از IOT و فناوری‌های مشابه) هستند. در قالب این مدل، فناوری‌ها و مصالح نوینی در ساختمان‌ها به کار گرفته خواهند شد. هدف از این برنامه کمک برطرف کردن چالش‌های موجود در این صنعت و ایجاد مطلوبیت‌های سبک‌سازی، کاهش اتلاف انرژی، کاهش اثرات منفی زیست محیطی، تولید انرژی، افزایش ایمنی است.
مسابقه در دو بخش برگزار می شود؛ بخش نخست مسابقه با محوریت معماری و با درنظرگرفتن سه شاخص سازه، هوشمندسازی، انرژی و تاسیسات بین اشخاص حقیقی و حقوقی برگزار می شود که مرحله طراحی آثار از یکم اسفندماه آغاز شده و تا آخر خرداد ۱۴۰۳ پایان می یابد و طی آن طرح برتر توسط هیات داوران برگزیده و در سایت مسابقه اطلاع رسانی می شود.
بخش دوم نیز شامل مسابقه ای است که میان متخصصان سه رشته سازه، هوشمندسازی، انرژی و تاسیسات ساختمان به طور مستقل برگزار می شود تا مناسب‌ترین طرح برای طرح برگزیده مرحله اول به دست آید.
طرح‌های ساختمانی با کاربری مدرسه‌سازی به رقابت گذاشته می‌شود
محصول نهایی فرایند مسابقه، مدرسه ای خواهد بود که طرح های معماری، سازه، انرژی و هوشمندسازی آن نتیجه رقابت صدها گروه تخصصی و قضاوت چندین متخصص خبره برای برگزیدن بهترین طرح است.
مسابقه «ساختمان آینده (با کاربری مدرسه)» به لحاظ محتوایی «مسابقه طراحی تفصیلی»، به لحاظ نوع و دامنه شرکت کنندگان «آزاد ملی» و از لحاظ مرحله و نحوه داوری «یک مرحله ای» است.
از میان طرح‌های رسیده به دبیرخانه مسابقه حداکثر سه طرح در بخش اول مسابقه و سه طرح در بخش دوم مسابقه برگزیده و رتبه‌بندی خواهند شد و جوایزی به آنها تعلق خواهد گرفت. جایزه برگزیدگان بخش اول در مجموع چهار میلیارد ریال است و به آثار برتر در مرحله دوم نیز در مجموع مبلغ ۶ میلیارد ریال جایزه نقدی اهداء خواهد شد.
متخصصان علاقمند می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام، به پایگاه اینترنتی دبیرخانه مسابقه به نشانی www.futurebuilding.ir مراجعه کنند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;