ده پلکان با معماری جالب در جهان+عکس

0
به گزارش تاسیسات نیوز،در سال ۲۰۲۳، معماران و طراحان با ساخت پله‌های زیبا و کاربردی، به یافتن راه‌حل‌های هوشمندانه برای عبور از یک طبقه به طبقه دیگر ادامه داده‌اند.
در راستای معرفی بهترین‌های معماری در سال ۲۰۲۳، به معرفی ۱۰ پلکان برتر پرداخته که امسال در نقاط مختلف دنیا و در قالب پروژه‌های گوناگون ساخت و ساز طراحی و ساخته شده‌اند. از پله‌های پیش‌ساخته تخته چندلا در خانه‌ای در کورنیش گرفته تا مجموعه‌ای رنگارنگ برای اپرا در تئاتر سوئیس. 
خانه ریبون، هند
10
نرده‌ای زاویه‌دار با ریل‌های مشکی کج، اطراف پله‌های بتنی همه‌سویه پیچیده تا راه‌پله‌ای را در «خانه ریبون»، خانه‌ای در پنجاب هند با یک نمای بیرونی به همان اندازه تندیسی، شکل دهد.
دفتر معماری آردت، فضاهای نشیمن باز را کنار راه‌پله در هر طبقه قرار داده تا فضاهای همگانی لابی‌مانند در سطوح مختلف خانه ایجاد کند.
خانه کنار دریا، انگلستان
9
خانه کنار دریا، خانه یک زوج موج‌سوار و هنرمند در کورنوال انگلستان است که ساده، قوی و مفید طراحی شده است.
استودیوی معماری لندنی آو آرکیتکچر برای فضای داخلی، پله‌های تخته چندلای پیش‌ساخته منتهی به یک نیم‌طبقه دنج را زیر سقف شیب‌دار خانه قرار داده است.
هاس ۱، آلمان
8
یک پلکان زرد روشن زیگزاگی از نمای ساختمان هاس ۱ در برلین بیرون زده و ظاهر جرثقیل‌مانند جذابی ایجاد کرده که برای بازدیدکنندگان حکم یک راهنما را دارد.
استودیوی هلندی MVRDV با استودیوی محلی معماران هیرشمولر شیندیل برای طراحی هاس ۱ که بخشی از نوسازی باغ آتلیه شهر است، همکاری کرده است.
خانه لونا، شیلی
7
راه‌پله‌های مارپیچ به سبک بروتالیستی (زبره‌کاری)، طبقات خانه لونا، یک مجتمع هندسی وسیع در شیلی متشکل از ۱۲ ساختمان مجزا را به هم متصل می‌کند.
استودیوی شیلیایی پزو فون الریشهاوزن، پله‌ها و بیشتر سازه را از بتن مسلح طراحی کرده که به لطف نقوش بجامانده از قالب‌بندی چوبی، بسیار بافت‌دار است.
طراحی صحنه ریگولِتو، سوئیس
6
پی‌یِر یوُوانوویچ، طراح داخلی فرانسوی، دیوارهای متحرک و منحنی را در یک راه‌پله موج‌دار تعبیه کرده که در تمام عرض صحنه برای تولید اپرای جوزپه وِردی ریگولتو در تئاتر بازل، کشیده شده است.
به گفته طراح، دیوارهای منعطف که غرق نور رنگی هستند، مجموعه‌ای خنثی برای اجراکنندگان ایجاد کرده‌اند تا طرح پیچیده نمایش را متعادل کنند.
خانه هِرپین، ایالات متحده
5
این خانه در بوستون بازسازی شد تا حول یک راه‌پله تندیس‌مانند با پیچ تند بچرخد که از پیچ و خم جاده‌های کوهستانی الهام گرفته است.
طراحی پله‌های بلوط سفید توسط شرکت‌های آمریکایی جِی جی و فیگ‌یِر به گونه‌ای است که ۲۰ درصد، مساحت کف قابل‌استفاده خانه را افزایش دهد.
خانه‌ای در پِرنِک، اسلواکی، کِی‌اِس‌اِی اِستودِنی
4
این خانه در روستای پِرنِک، اسلواکی، به شکل ذوزنقه‌ی متساوی‌الساقین طراحی شده که منعکس‌کننده نمایه طولی آن است.
استودیوی معماری کِی‌اِس‌اِی اِستودِنی برای تقسیم فضای داخلی، یک راه‌پله سفید حجیم را روی یک صفحه بتنی مورب قرار داده است.
خانه آربِر، اسکاتلند
3
یک پله مارپیچ از جنس تخته چندلای توس در محل غذاخوری خانه آربِر ساخت براون و براون، واقع در منطقه حفاظت‌شده‌ای در آبردین طراحی شده است.
استودیو پله‌ها را ظرف سه هفته با پهنه‌های چوبی که جداگانه برش خورده و با دست لایه‌بندی شدند، سوار کرد تا یک منحنی صاف ایجاد کند.
برج مسکونی اِس‌اِن‌اِن کلرمونت، هند
2
استودیوی اِف‌اِی‌دی‌دی هندی، دو آپارتمان در برج مسکونی اِس‌اِن‌اِن کلرمونت در بنگلور را بازسازی کرده تا یک خانه چندنسلی بسازد.
این استودیو برای ساخت راه‌پله شیبداری که دو آپارتمان را به هم متصل می‌کند و دارای ارتفاع عمیق مرمری به رنگ قرمز تیره است، از انحناهای کرم صدپا الهام گرفته است.
فروشگاه کانرَن، ژاپن
conran-shop-keiji-ashizawa-hillside-terrace-tokyo_dezeen_2364_col_0-scaled
طراح ژاپنی کِیجی آشیزاوا برای فروشگاه کانرَن در توکیو، فضاهای داخلی ایجاد کرده تا نمای داخلی خانه فرد را منعکس کند.
نیم‌طبقه‌ی فروشگاه توسط یک راه‌پله هندسی مینیمالیستی قابل‌دسترسی است که نرده‌ای از جنس طناب‌های کاغذی مشکی دارد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;