آمادگی سازمان نظام مهندسی برای امدادرسانی به مردم سی سخت

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و بویراحمد به دنبال وقوع زلزله ۶/۵ ریشتری در شهر سی سخت برای امداد رسانی و هرگونه همکاری اعلام آمادگی کرد.
به گزارش تاسیسات نیوز، دکتر مهرجو ریاست سازمان ضمن ابراز همدردی، شب گذشته و بلافاصله پس از وقوع این زمین لرزه در ساعت ۲۲:۰۵، آمادگی سازمان برای کمک به آسیب دیدگان زلزله شهر سی سخت را اعلام نمود و بسیاری از جامعه مهندسین نیز در همان لحظات اولیه جهت کمک رسانی به شهر سی سخت اعزام شدند و توانستند تاکنون خدمات شایانی را ارائه نمایند که جای تقدیر و تشکر دارد.
وی در ادامه بیان نمودند خدا را شاکریم که این زلزله خسارات جانی در پی نداشته است و بر اساس نتایج بازدید میدانی مهندسین محترم عضو سازمان که از همان لحظات اولیه در شهر سی سخت حضور داشتند، تخریبها بیشتر به بافتهای فرسوده مربوط میباشد و ساخت و سازهای نوساز کمتر آسیب دیده اند و این بیانگر این مطلب است که اگر مباحث مقررات ملی ساختمان به عنوان راهکار اصلی و نقشه راه مورد توجه مهندسین و عموم مردم قرار گیرد ساختمانهای مقاوم و ایمن احداث میشود.
وی افزود، زلزله از جمله بلایای طبیعی است که وقوع آن هیچگاه خبر نمی کند و مهمترین راه کاهش خسارت های ناشی از آن ساخت واحدهای مسکونی امن، مقاوم و ایمن است. با توجه به اینکه استان ما نیز بر روی گسل قرار دارد هر روز خطر وقوع زلزله در آن وجود دارد.
ایشان در ادامه گفتند: برخی کشورهای آسیایی با وجود اینکه زلزله های با ریشتر بالا در آنها رخ می دهد به دلیل تدابیر انجام شده در آن کشورها از جمله مقاوم سازی و ایمن سازی، سازه های ساختمانی آسیب و خسارت های بسیار کمتری نسبت به ایران در آنها رخ می¬دهد.
رئیس سازمان گفت: اگر سازه ها مقاوم باشند زلزله ۸ ریشتری هم نمیتواند باعث ایجاد خسارت شود ولی متاسفانه در کشور ما زلزله هایی با بزرگی ۵ ریشتر هم باعث ایجاد خسارت و خرابی میشود.
مهرجو تصریح کرد: ایمن سازی و مقاوم سازی تمامی ساخت و سازها اعم از مسکونی، تجاری،آموزشی، درمانی و … در سطح استان ضروری و اجتناب ناپذیر است.
به گفته وی، در ساختمان سازی و بکارگیری نوع مصالح نباید سنتی سازی اقدام شود. باید پذیرفت که در امر ساختمان سازی باید از کارشناسان هر رشته که تخصص و تجربه داشته و مهندسان ناظر استفاده کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;