توان بالای صنعت آسانسور در صادرات به کشورهای همسایه

رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران گفت: صنعت آسانسور کشور قادر است با حمایت های دولتی و تخصیص ۲۰۰ میلیون دلار ارز، سالیانه تا یک میلیارد دلار صادرات به کشورهای منطقه و همسایگان داشته باشد.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، «فرید کوروس» با اعلام این خبر گفت: این میزان شامل صادرات محصول آسانسور، همچنین خدمات فنی و مهندسی می شود و عراق، سوریه، عمان، حوزه سی.آی.اس (کشورهای همسود) و حتی اوکراین، بازارهای خوبی برای محصولات و خدمات ایرانی به شمار می روند.
این مقام صنفی، تحریم را نعمتی برای این صنعت توصیف کرد که موجب حرکت به سمت خودکفایی در اقلام و تجهیزاتی شد که تا پیش از این وارد می شده است.
وی اضافه کرد: به طور متوسط ۹۰ درصد لوازم، تجهیزات و قطعات آسانسورهای کشور در داخل تولید می شود اما در یک سال اخیر و با آغاز دور تازه تحریم ها، در نتیجه سیاست های جدید دولت داخلی سازی برخی از آنها در دستور کار قرار گرفت.
«این اقلام شامل موتور گیربکس، ریل های آسانسور و پله برقی می شود که با وجود قیمت تمام شده بالاتر، داخلی سازی آنها بتدریج آغاز شده است».
کوروس ادامه داد: تحریم ها تولید برخی قطعات را که تا پیش از این در داخل تولید نمی شدند اقتصادی کرد اما سبب افزایش خواب سرمایه و قیمت تمام شده محصولات نهایی، همچنین کندی روند انتقال فناوری ها به داخل شد.
رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران، بزرگ ترین رقیب فعالان این صنعت را ترکیه برشمرد و افزود: اکنون قیمت تولیدات ایران ۳۰ درصد بیش از محصولات ترکیه ای تمام می شود و جبران آن جز با حمایت های دولتی امکانپذیر نیست.
وی یادآوری کرد: وجود نیروی انسانی با توان علمی و فنی بالا و تجربیات گذشته، مهمترین برگ برنده ایران برای حضور پررنگ در بازارهای هدف است.
کوروس ابراز امیدواری کرد دولت در شرایط کنونی، با اعمال برخی سیاست ها از جمله معافیت های مالیاتی و کاهش هزینه بیمه تامین اجتماعی، واگذاری بررسی اهلیت تولیدکنندگان واقعی این صنف به تشکل ها و تقبل اعمال استانداردهای بین المللی برای حضور در بازارهای منطقه، به یاری این صنعت بشتابد.
** اشتغال ۵۰ هزار نفری صنعت آسانسور
رییس اتحادیه کشوری آسانسور، پله برقی و خدمات وابسته نیز در این نشست از تقاضای سالیانه ۲۵ هزار دستگاهی آسانسور در کشور خبر داد و افزود: صنعت آسانسور اکنون فقط با ۳۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می کند و ظرفیت خالی تولید سالیانه ۵۰ هزار دستگاه در آن وجود دارد.
«عباس ابریشمی» به اشتغال ۵۰ هزار نفری این صنعت در کشور اشاره کرد که یک چهارم اشتغالزایی صنعت خودرو است و گفت: اگر یک دهم صنعت خودرو به صنعت آسانسور توجه شود، می تواند در تولید، صادرات و خدمات پس از فروش حرف نخست را در منطقه بزند.
وی اضافه کرد: اکنون بجز یک تا ۲ قلم از کالاهای مربوط به آسانسورهای کم ارتفاع و به اصطلاح «تا هفت توقف»، همه اقلام و تجهیزات در داخل تولید می شود که خودکفایی ۱۰۰ درصدی در این زمینه با انجام سرمایه گذاری های جدید و حمایت های دولت امکانپذیر است.
ابریشمی گفت: ۷۵۰ هزار دستگاه آسانسور فعال در کشور وجود دارد و روزانه ۲۵۰ میلیون سفر توسط این تعداد آسانسور انجام می شود.
به گفته وی، بیش از ۹۵ درصد آسانسورهای کشور به دلیل منقضی شدن گواهی های استاندارد آنها پس از یک سال، استاندارد نیست.
رییس اتحادیه کشوری آسانسور خواستار آن شد که دولت به جای مشوق های صادراتی، هزینه شرکت در نمایشگاه های منطقه ای را متقبل شود، همچنین با پرداخت هزینه های استانداردسازی بین المللی قطعات به یاری فعالان این صنعت بشتابد.
وی یادآوری کرد: استانداردهای سازمان ملی استاندارد ایران در سایر کشورها قابل پذیرش نیست و تولیدکنندگان در این زمینه ناچار به اخذ استانداردهای بین المللی اند که هزینه های گزافی بر تولیدکنندگان و صادرکنندگان تحمیل می کند.
** افزایش ۲۵۰ درصدی قیمت ها
ابریشمی ادامه داد: در یک سال گذشته متوسط قیمت انواع آسانسور در کشور به دلیل مشکلات ارزی و افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش ۲۵۰ درصدی را تجربه کرد.
وی اضافه کرد: افزایش قیمت های بی رویه نه توسط تولیدکنندگان واقعی، بلکه توسط دلالان و واسطه هایی که اجناس و مواد اولیه را خریداری، دپو و با قیمت های بالاتر می فروختند، اعمال شد و در این زمینه با هماهنگی دادستانی در ۲ مرحله به متخلفان اخطار داده شد.
** آمادگی برای حمایت از سرمایه گذاران داخلی
این مقام صنفی با اشاره به نامگذاری امسال به «رونق تولید» توسط رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: اتحادیه کشور آسانسور، پله برقی و خدمات وابسته آمادگی دارد از سرمایه گذارانی که مایل به سرمایه گذاری در زمینه های ریل، موتورهای بدون گیربکس، موتور و گیربکس و سیم بکسل آسانسور، انواع درایو کنترل سرعت آسانسور، صادرات قطعات و آسانسور کامل، صادرات خدمات فنی و مهندسی و همچنین قطعات پله برقی هستند، حمایت کرده و در صورت نیاز به آنان خدمات مشاوره ای دهد.
به گزارش ایرنا، حمایت از خودکفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است.
بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.
سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال ۱۳۹۶ نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال ۱۳۹۷ را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.
منبع ایرنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;