نجات جان آتش‌نشانان با یک دکمه

محققان دانشگاه مک‌مستر(McMaster) یک دستگاه پوشیدنی به اندازه یک دکمه ساخته‌اند که می‌تواند محل دقیق سقوط یا غش کردن آتش‌نشانان را در عملیات‌ها مشخص کند و به این ترتیب جان آنها را نجات دهد.

به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، حسگر پوشیدنی جدید حرکتی محققان دانشگاه «مک‌مستر» می‌تواند در چنین شرایطی به یاری آتش‌نشانان سانحه‌دیده بیاید و موجب نجات جان آنها شود.

این دستگاه ارزان‌قیمت که به اندازه یک دکمه است توسط یک تیم بین‌المللی از دانشمندان دانشگاه‌های مک‌مستر، کالیفرنیا لس‌آنجلس و پراگ طراحی و عمدتا از یک هواژل کربن نانوکامپوزیت جدید ساخته شده است.

این ماده نه تنها دمای تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند، بلکه همچنین به‌عنوان یک ژنراتور الکتریکی عمل می‌کند که می‌تواند نیروی مورد نیاز خود را از اصطکاک تولید شده حاصل از حرکت تامین کند.

می‌توان این حسگر را در نقاطی مانند پوتین یا جیب روی بازوی لباس آتش‌نشانان قرار داد و مادامی که آتش‌نشان حرکت می‌کند جریان الکتریکی تولید می‌کند.

از آنجا که این حسگر مجهز به یک نانوآنتن است، قادر خواهد بود به‌طور مداوم به تیم بیرون از محل عملیات سیگنال بفرستد.

اگر حمل‌کننده این حسگر زمین‌گیر و به مدت طولانی متوقف شود، جریان و همچنین سیگنال نیز متوقف خواهد شد.

این مساله تیم عملیات را از وقوع یک حادثه باخبر می‌کند و آنها می‌توانند به کمک آتش‌نشان گرفتار شده بشتابند.

«اسلام حسن» دانشجوی دکترای دانشگاه مک‌مستر سرپرست این مطالعه بود و پروفسور «راوی» استاد دانشگاه مک‌مستر نظارت این پروژه را بر عهده داشت.

«اسلام حسن» می‌گوید: هیجان‌انگیز است که چیزی را توسعه داده‌ایم که زندگی افراد را نجات می‌دهد.

اگر آتش‌نشانان از فناوری ما استفاده کنند می‌توانیم زندگی‌شان را نجات دهیم و این عالی خواهد بود.

منبع ایسنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;