نشست هم‌اندیشی اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی

اولین نشست هم‌اندیشی با مسئولان دفاتر نمایندگی در شهرستان‌های فردوس، طبس، قاین، سرایان و بشرویه با حضور مهندس عامری ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان، اعضای هیات مدیره سازمان، فرماندار شهرستان فردوس و مسئولان دفاتر نمایندگی برگزار شد.
به گزارش تاسیسات نیوز، مهندس غلامی مسئول دفتر نمایندگی سازمان در شهرستان فردوس در ابتدای این مراسم ضمن خوشامدگویی به ارائه گزارش عملکرد این دفتر نمایندگی پرداخت و کیفیت ارائه خدمات، آموزش و رعایت مقررات ملی ساختمان با حفظ عدالت را از مهمترین اهداف این دفتر نمایندگی برشمرد.
مهندس غلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور مدیران سایر شهرستان‌ها و اعضای هیات مدیره در این دیدار اظهار امیدواری کرد: امید داریم در آینده تعاملات و همکاری بیشتری بین شهرستان‌ها برقرار شود تا با رفع مشکلات مهندسان را از خدمات خود منتفع کنیم.
مهندس عامری ریاست سازمان نظام مهندسی نیز طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از حضور فرماندار فردوس و مسئولان دفاتر نمایندگی، اظهار داشت: جلسات هم‌اندیشی به دلیل برقراری ارتباطات کاری بیشتر و رفع مشکلات دفاتر نمایندگی برگزار می‌شود.
و مهمترین هدف از این بازدیدها و جلسات هم‌اندیشی را ارتباط بیشتر با اعضای دفاتر نظام مهندسی در شهرستان ها برشمرد و اظهار داشت: آشنایی با مشکلات و ارائه راه‌کارهایی جهت رفع آنان در برنامه‌های بازدید دوره‌ای هیات مدیره سازمان از دفاتر نمایندگی است.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در ادامه به ارائه دستور کار جلسه (پرداختن به موضوعات: آموزش، مجریان ذیصلاح،ن حوه نظارت بر حسن انجام کار مهندسان و گاز) پرداخت و مدیران دفاتر نمایندگی مطابق دستور جلسه اقدامات انجام شده در شهرستان ها را گزارش کردند.
وی افزایش همکاری با ادارات را از دیگر برنامه های این دفتر در چند سال گذشته ذکر نمود و اضافه کرد: این دفتر با همکاری مهندسین در بحث  بازدید از پروژه های سطح شهرستان اقدام کرده است، همچنین همکاری دفتر نمایندگی با فنی و حرفه‌ای در شناسایی و معرفی کارگران ماهر، تشکیل کمیسیون کنترل نظارت به همت ناظران شهرستان که تحقق این امر نقش بسزایی در ارتقا کیفیت سازه در شهرستان ایفا نموده از دیگر اقدامات این دفتر بوده است.
مهندس صادق زاده رییس دفتر نمایندگی شهرستان طبس، از تعامل دو سویه با کادر مدیریت شهری و شورای شهر خبر داد و گفت: در این راستا با تشکیل جلسات دوره‌ای با کارشناسان شهرداری و فعالان بخش ساخت و ساز شهری و توزیع نظارت بین دفاتر مهندسی با همکاری شهردار و اعضای شورای شهر توانسته‌ایم دستاوردهایی همچون نظارت احسن ناظرین، بازدیدهای مستمر و جلوگیری از فعالیت دفاتر غیر مجاز را داشته باشیم.
وی در خاتمه در تشریح برنامه‌های آتی این دفتر یادآور شد: برنامه های آتی ما در دفتر دو بخش بهره گیری از کارگران ماهر و مجریان ذی صلاح در کار و بحث منظر و نمای شهری خواهد بود که تحقق این امر به همکاری مسئولین نیاز دارد.
مهندس ایوبی مسئول دفتر نمایندگی قاین نیز در ادامه مراسم پیرامون ارائه خدمات مهندسی و مجریان ذیصلاح اظهار داشت: بحث ارائه خدمات مهندسی ویژه مهندسین قاین با در نظر گرفتن شرایط این شهرستانها و حجم ساخت و سازها بعنوان اصلی ترین موضوع در این شهرستان پیگیری و با کمترین مشکلات در این حوزه روبرو شده‌ایم.
وی افزود: با نظارت های مستمر و گروه نظارت مضاعف در سطح شهرستان به ارتقا کیفیت ساخت و ساز کمک و آگاهی مالکین با مصالح استاندارد در بهتر عملیاتی شدن این موضوع توسط دفتر نمایندگی صورت می‌گیرد.
مهندس طاهرپور، مسئول دفتر نمایندگی سازمان در سرایان خاطرنشان کرد: این دفتر نمایندگی با برنامه ریزی دقیق در مباحث گاز، مجریان ذی‌صلاح و نحوه ارائه خدمات مهندسی به بهترین شکل ممکن عمل کرده و افزود: خوشبختانه با  ارتباط مهندسان با نظام مهندسی و توجه به قوانین و وظایف آنها در این شهرستان اتفاقات خوبی را شاهد بوده‌ایم.
مهندس قاسمی مسئول دفتر نمایندگی سازمان در شهرستان بشرویه نیز بعد از ارائه گزارش عملکرد این دفتر نمایندگی  بیان کرد: در سالیان اخیر، تکیل خدمات مهندسی و ارتقا جایگاه مهندسان در سطح شهرستان بشرویه جز اقدامات ارزشمند دفتر نمایندگی بوده و مبحث آموزش با مشارکت سایر شهرستانها به جد پیگیری خواهد شد.
فرماندار فردوس در این نشست نیز به نقش مهندسین دربهینه سازی مصرف انرژی اشاره و گفت: موضوع بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمانها و توجه به معماری آنها با در نظر گرفتن اقلیم مناطق نقش بسزایی در هدر رفت انرژی خواهد داشت.
مهندس حلاج مقدم در ادامه به تشویق  مهندسین توسط نظام مهندسی ساختمان در موضوعات ارائه ایده ها و خلاقیت در ارائه خدمات مهندسین اشاره و افزود: ایده های نو با محوریت کیفیت ساختمان ها توسط نظام مهندسی مورد توجه قرار گرفته و این سازمان با ارائه طرح های مختلف جامعه را با معماری ایرانی و اسلامی و در نظر گرفتن کلیه مقررات ملی ساختمان آشنا نماید.
در پایان این نشست مصوبات ذیل به امضا حاضران رسید و مقرر شد موارد توسط مدیران دفاتر نمایندگی پیگیری شود:
–  مقرر شد در خصوص آموزش اعضای نمایندگی بشرویه، دفاتر نمایندگی شهرهای فردوس و طبس همکاری کنند.
 • مقرر شد هماهنگی لازم با شهرداری انجام تا در زمان تمدید پروانه به سازمان مراجعه شود.
 • مقرر شد نظارت عالیه استان بصورت فصلی از پروژه های در دست اجرای شهرستانها بازدید به عمل آورند.
 • مقرر شد بمنظور بهبود سیر مراحل اداری و جلوگیری از برخی چالشهای مرسوم آموزش مالکان در قالب بسته‌های آگاه سازی و توجیه به مالکین و با کمک ناظرین ارائه شود.
 • مقرر شد نمایندگی‌های عنایت و توجه بیشتر و خاصی بر مبحث ۲۲ داشته تا با هماهنگی سازمان مرکز استان اجرایی شود.
 • مقرر شد از سوی انجمن مجزیان ترتیبی اتخاذ گردد تا پروسه اداری قرارداد مالکین و مجریان به کوتاهترین زمان برسد.
 • مقرر شد به منظور ایجاد فرصت جهت انجام امور اداری برنامه آموزشی نمایندگی ها بصورت فصلی ارائه شود.
 • مقرر شد به منظور کنترل کیفیت مصالح مصرفی بازدیدهای منظم از مصالح فروشی‌ها بخصوص آهن آلات و لوله‌های گاز به همراه نماینده اداره استاندارد و فرمانداری‌ها در دستور کار قرار گیرد.
 • مقرر شد با شهرداری طبس در خصوص زمان ورود به موضوع تخلفات ساختمانی در مرحله اسکلت و اجرای سقف از طرف سازمان مکاتبه شود.
 • مقرر شد تمامی مصوبات گروههای تخصصی جهت بررسی به سازمان ارائه گردد.
 • مقرر شد تولید کلیپها و محتوی آموزشی به صورت منسجم در دستور کار قرار گیرد.
 • مقرر شد در خصوص حق الزحمه مسئولین محترم نمایندگیها بازنگری صورت پذیرد.
 • مقرر شد ناظران محترم در خصوص تهیه نقشه‌های تایید شده پس از رفع پملب پروژه‌ها به مالکان اطلاع و آنرا ملزم به انجام این امر کنند.
ساخت و ساز مصالح ساختمانیمصالح ساختمانینظام مهندسی خراسان جنوبی
Comments (0)
Add Comment