تاسیسات کار خود باشیم/ سرویس و نگهداری کولر آبی سلولزی

کولر آبی سلولزی یکی از سیستم های پرکاربرد سرمایش در ساختمان های تجاری کوچک و مسکونی است که افراد با توجه به فرا رسیدن فصل گرما، معمولا برای انتخاب برند مناسب و خرید آن به اطلاعات کافی نیاز دارند.
به گزارش ایسنا، در این متن سعی می کنیم نکات کوتاه و مفید برای خرید را در اختیار شما قرار دهیم.
کولر آبی سلولزی چیست؟
کولر آبی سلولزی نسل جدید کولرهای تبخیری به حساب می آید. کولر سلولزی دقیقا مانند کولرهای آبی متداول پوشالی عمل می کند، با این تفاوت که جنس پدهای آن ها از سلولز است. در مناطق گرمسیر و نامرطوب ، کولر آبی سلولزی با استفاده از تبخیر آب در هوا یک خنک سازی طبیعی با مصرف انرژی کارآمد مهیا می کند و همچنین یک رطوبت نسبی نیز ایجاد می نماید. کولر سلولزی با عبور جریان هوای اجباری از روی پدها یا اصطلاحا پوشال های اشباع شده از آب، باعث خنک شدن هوا و هدایت آن به محیط داخل می شود و در نهایت فضای مورد نظر خنک می گردد.
اجزای اصلی دستگاه کولر آبی سلولزی به شرح زیر است:
بدنه و کف
موتور
پمپ آب
پد سلولزی
فن یا دمنده
کولرهای آبی عملکردی مکانیکی دارند، در واقع پمپ، آب را روی پدها اسپری می کند و هوا از روی پد های اشباع شده عبور می کند. با عبور هوا از روی پد ها، آب گرمای نهان تبخیر را از هوا می گیرد و باعث خنک شدن آن می شود. هوای خنک از طریق یک داکت ( کانال ) ساده به داخل محیط مورد نظر هدایت می شود. در صورت استفاده نکردن از بهترین پد ، بهترین عملکرد کولر آبی به دست نمی آید.
عملکرد پد سلولزی در کولر سلولزی
پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که در هوای با سرعت پایین، کولرهای آبی با پدهایی از جنس کاغذ کرافت و کاغذ چین خورده در خنک کردن هوا مؤثرتر عمل می کنند. این به این معنی است که کولر آبی حتی در حالت عملکردی با سرعت کند می تواند هوای مطبوع خنکی را در فصل گرما فراهم کند. از طرف دیگر پدهایی با جنس فیبر نارگیل، در مقایسه با فیبرهایی از جنس اسپن، آب کمتری مصرف می کنند ولی عملکرد مشابهی داشته است. قبل از استفاده از کولرهای آبی نیاز است تا اطلاعاتی در مورد جنس پد داشته باشیم.
سرویس و نگهداری کولر آبی سلولزی
با نگهداری و تمیز کردن کولر سلولزی به طور منظم، در هزینه و کار اضافی صرفه جویی می شود. کولرها به تمیزکاری عمده در هر فصل نیاز دارند، کولر آبی سلولزی همچنین به نگهداری روتین در فصل سرما نیاز دارد به صورتی که هر ساله با شروع فصل سرما باید آب باقی مانده در کولر آبی سلولزی خالی شود و ناحیه های زنگ زده را ضدزنگ کاری کرد.
هر چه کولر آبی مدت زمان بیشتری کار کند، نگهداری بیشتری نیاز دارد. در فصل گرما، از آنجایی که کولرهای سلولزی بیشتر اوقات مشغول کار کردن هستند، پد ها یا پوشال ها، فیلترها، مخزن و پمپ آبی نیاز به رسیدگی ماهانه دارند. برخی از پدهای سلولزی و سنتزی به کمک آب و صابون و یا اسیدهای ضعیف بنا بر دستورالعمل مشخص  تمیز می شوند. بعد از تمیز و یا عوض کردن پدها، فیلترها باید حتما تمیز شوند. همچنین باید دقت کرد که قبل از سرویس کردن کولر باید حتما الکتریسیته ی دستگاه قطع باشد.
نکات مهم کولرهای آبی عبارتند از:
چک کردن دوره ای و منظم پدها در هر فصل
بازدید موتور فن و روغن کاری
چک کردن آب و رسوبات آب مخزن
تمیز کردن فیلتر پمپ آب کولر سلولزی در هر دوره
بازدید دوره ای از تسمه و تعویض در زمان لازم
عایق کاری در زمستان برای جلوگیری از ورود سرما به خانه
محدودیت های کولر سلولزی
عملکرد نامناسب در هوای مرطوب
نداشتن قابلیت تنظیم دقیق دمای محیط
هزینه ی بالاتر نسبت به کولر های آبی پوشالی
تابستانتاسیساتتعمیرات کولرسرمایشسلولزیکولر آبی
Comments (0)
Add Comment