بنزین ایران روی خط صادرات علیرغم تحریم ها

ادامه بحران سوخت در سوریه و ونزوئلا تحت تاثیر شدت یافتن تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور به بازار صادرات بنزین ایران رونق بی‌سابقه‌ای بخشیده است.
به گزارش تاسیسات نیوز، وزارت نفت و منابع معدنی سوریه با انتشار بیانیه‌ای از کاهش ۱۷ درصدی عرضه گازوئیل و ۲۴ درصدی بنزین در استان‌های تحت کنترل دولت  اسد خبر داد. این وزارتخانه در بیانیه خود تصریح کرده که این محدودیت به دلیل تاخیر در واردات سوخت رخ داده که از تبعات تحریم‌های «ناعادلانه» ایالات متحده علیه سوریه است.
همزمان، احمد شمعات، رئیس شرکت ملی توزیع فرآورده‌های نفتی سوریه  گفت که محموله‌های جدید وارداتی «به زودی» به این کشور رسید. البته او بدون اشاره به مبدا واردات سوخت، خاطر نشان کرد که زمان دقیق آن به شرایط موجود و برخی عوامل بستگی دارد.
تانکر ترکرز، شرکت ردیابی نفتکش‌ها  گزارش داد که یک نفتکش ایران با ظرفیت حمل دو میلیون بشکه نفت خام در حال عبور از کانال سوئز است و  به بندر بانیاس سوریه می‌رسد.
پیشتر برخی منابع خبری از تصمیم دولت سوریه برای کاهش ۵۰ درصدی عرضه بنزین خبر داده بودند. کمبود سوخت در سوریه موجب شده تا قیمت بنزین در بازار سیاه به بیش از دو برابر نرخ دولتی آن برسد. در حالی که هر لیتر بنزین آزاد ۱۰۵۰ لیره فروخته می‌شود، نرخ یارانه‌ای آن ۴۵۰ لیره است.سوریه از سال‌های دور یکی از وارد کنندگان نفت خام ایران برای تولید فرآورده‌های نفتی بوده چرا که تولید نفت این کشور در بالاترین میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز بوده که پس از وقوع جنگ داخلی در این کشور به شدت کاهش یافته است.
تانکر ترکرز همچنین گزارش داده که دو نفتکش «فارست» و «فورچون» در حال حمل محموله بنزین ایران به مقصد ونزوئلا هستند. ونزوئلا نیز تحت تاثیر تحریم‌های ایالات متحده با مشکل کمبود سوخت مواجه است. مطابق اعلام اخیر دبیرخانه اوپک، تولید نفت ونزوئلا به ۵۷۰ هزار بشکه در روز رسیده که پایین‌ترین حد در ۷۷ سال گذشته محسوب می‌شود. تولید روزانه نفت این کشور در سال ۱۹۷۰ نزدیک به ۳.۷ میلیون بشکه در روز بوده است.
ایران از ابتدای سال ۱۳۹۹ صادرات بنزین خود را با وجود تهدیدهای آمریکا در خصوص تبعات نقض تحریم‌های این کشور، افزایش داده است.
بر پایه گزارش اخیر دیوان محاسبات ایران از عملکرد قوانین بودجه، این کشور در سال ۱۳۹۸ از محل صادرات بنزین ۴۹۰ میلیون دلار و در ۷ ماهه سال ۱۳۹۹ نیز نزدیک به ۱.۴ میلیارد دلار از این محل عایدی ارزی داشته است.
بنزینتحریمرشد صادرات بنزین ایرانسوریهصادراتونزوئلا
Comments (0)
Add Comment