کمیته مشورتی صنف تاسیسات مکانیکی؛ کمیته‌ای که مغفول مانده بود

تاسیسات نیوز / سعید سعیدی: اخیراً تشکلی با عنوان «کمیته مشورتی صنف تاسیسات مکانیکی ساختمان» در دومین گردهمایی سراسری روسای اتحادیه‌های تاسیسات مکانیکی، شوفاژ، تهویه مطبوع و گازرسانی مطرح شد که یک حرکت بسیار عالی تلقی می‌شود. اما لزوم تاسیس این تشکل چقدر اهمیت دارد و این تشکل چقدر می‌تواند در حل مسائل و مشکلات مهندسان مکانیک و اعضای اتحادیه صنف تاسیسات مکانیکی موثر باشد؟ پاسخ این سوال را از مهندس احمد نوری، رییس اتحادیه گازرسانان مشهد و یکی از اعضای منتخب کمیته مشورتی صنف تاسیسات مکانیکی ساختمان جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید:
یکی از اهداف چندین ساله فعالان صنف تاسیسات ساختمان اعم از تاسیسات مکانیکی، گازرسانی، تاسیسات بهداشتی و آتشنشانی، تشکیل اتحادیه کشوری یا کمیسیون تخصصی براساس تبصره ۴ ماده ۴۵ ق ن ص بوده است.
اما با توجه به مشکلات انتخاباتی مربوطه که در سطح کشور وجود داشت، این مهم محقق نشد تا اینکه در نهایت با پیگیری و برگزاری گردهمایی‌های مشترک و همچنین پیشنهاد اتاق اصناف ایران، کمیته مشورتی صنف تاسیسات مکانیکی ساختمان ایجاد و اولین جلسه آن نیز برگزار شد.
با توجه به تخصصی بودن و حساسیت صنوف تاسیسات ساختمان و نظر به عدم وجود کارشناسان متخصص مربوطه در بخش دولتی و غیردولتی در بدنه تصمیم‌گیری و نگارش قوانین و آئین‌نامه‌ها، لزوم تشکیل این کمیته بسیار حیاتی و لازم بود و سال‌ها مغفول مانده که حقوق شاغلان این صنوف تضییع می‌شد.
نظرات تخصصی و مشورتی این کمیته که بر پایه و اساس تجربه، علوم دانشگاهی و تکنولوژی‌های روز است، می‌تواند در تطبیق قوانین با ضوابط خاص بسیار کارساز باشد و امور هر صنف از این گروه شغلی را تسهیل و از منافع اعضای اتحادیه‌ها که شامل اعضای تجربی یا مهندسان مکانیک است، دفاع کند. شایان ذکر است که این کمیته می‌تواند در جهت پیشرفت و ارتقاء جایگاه صنف تاسیسات کشور نقش اساسی ایفا کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;