کاهش خسارت‌های ساختمانی با رعایت مقررات ملی ساختمان

0
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه وشهرسازی گفت: میزان خسارت‌های ساختمانی در ایران از متوسط جهانی بیشتر است که با اجرای مقررات ملی ساختمان باید کاهش یابد.
حامد مانی فر  در  همایش  چشم‌انداز خسارت صفر در فرآیند ساخت گفت: خسارت صفر  در ساختمان یک تعهد جمعی است. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان همین موضوع را مورد بررسی قرار داده و برای آن راهکارهایی در نظر گرفته شده که کار ویرایش و بازنگری این مبحث  هم اکنون به اتمام  رسیده و به زودی تصویب و ابلاغ می شود.
به گفته مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان، در حوزه ساخت و ساز مشکلاتی وجود دارد و کشور خسارت‌های زیادی به جهت عدم رعایت مقررات ملی ساختمان و موضوعات مربوط با HSE متحمل می شود.
او می‌گوید: انتظار داریم تا تمامی مباحث مقررات ملی ساختمان که سبب ایمنی در ساختمان از مرحله طراحی تا بهره برداری است به طور کامل رعایت شود.
مانی فر افزود: سه مبحث جدید به مباحث مقررات ملی ساختمان افزوده شده است که شامل الزامات شهرسازی،  ارزیابی ساختمان های موجود و نظامات ترافیکی است که برخی از آنها در مرحله تصویب قرار دارد. همه مباحث موجود تضمین کننده آسایش ،ایمنی و امنیت در حوزه ساخت وساز است .
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان بیان کرد: بخشی از مشکلات موجود در حوزه ساخت وساز و ایمنی نامناسب  در این بخش مربوط به پراکندگی کارگاه های ساختمانی، شرایط آب وهوایی متغیر  و عدم ثبات در ترکیب عوامل اجرایی است.
او  گفت: براساس آمار حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمان در تمامی دنیا از سایر صنایع بیشتر است و بررسی های کشور حاکی از آن است که در ایران میزان خسارت ناشی از کار در صنعت ساختمان بیشتر از متوسط جهانی است.
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه وشهرسازی  بیان کرد: راهکارهای افزایش ایمنی در ساختمان و تضمین دستیابی به خسارت صفر شامل بهبود و تکمیل پروتکل های ایمنی،  به روز کردن مقررات آگاهی بخشی و آموزش پیوسته، تهیه تجهیزات ایمنی و  استاندارد های بین المللی،  بازرسی و نظارت مستمر، فرهنگ سازی و تشویق کارکنان است .
وی تصریح کرد: موضوع بیمه ساختمانی، بیمه کارگران ساختمانی و آگاهی بخشی به کارکنان این بخش از حقوق و مسئولیت ها و تعهد کارفرما برای پرداخت حق بیمه کارگران، بیمه حوادث کاری باید اجرایی و عملیاتی شود.
مانی فر دستیابی به ایمنی را جزو تعهدات جمعی عنوان کرد و با اشاره به اینکه دفتر مقررات ملی ساختمان از سال ۹۶ اجرای برنامه نشان تعالی HSE با همکاری دانشگاه تهران در برنامه قرارداد گفت: با تلاش های انجام شده هم اکنون یک هزار نفر تعهد عنوان ارزیاب آموزش دیده اند و توانایی ارزیابی ساختمان های موجود را از نظر ایمنی دارا هستند
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;