پاسکاری «امنیت ساختمان» بین گروه تخصصی مکانیک و آتشنشانی!

تاسیسات نیوز/ مهری بهزادپور : تداخل و درگیری قوانین در بسیاری از بخشهای اقتصادی و غیر اقتصادی کشور یکی از معضلاتی به شمار می آید که گریبان بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی را گرفته  و نظام مهندسی کشور نیز با توجه به سابقه طولانی عدم تغییر در قوانین و اهمال در اصلاح قوانین آن در حوزه قانون گذاری و اجرا  از این چالش به دور نمانده است.
گروه های تخصصی فعال در نظام مهندسی کشور، از جمله گروه تخصصی مکانیک نیز از دایره این چالش ها مصون نمانده است.  واگذاری مسئولیت «آتشنشانی» و رعایت مسائل مرتبط با آن در پروسه ساخت و ساز  به مهندسان ناظر گروه تخصصی مکانیک، صدور تاییدیه توسط سازمان آتشنشانی، پاسخگویی به نواقص احتمالی از سوی مهندسان ناظر گروه تخصصی ، و نبود تقسیم وظایف کاری در این زمینه به مشکلات بسیاری انجامیده که شاید ناشی از فعالیت  هر یک از این دو سازمان در دو  وزارتخانه جداگانه؛ ( نظام مهندسی تحت حوزه نظارتی وزارت راه و شهرسازی و آتش نشانی تحت حوزه نظارتی شهرداری «وزارت کشور») و نبود سیاستهای واحد در این میان باشد .
نبود صلاحیت حرفه ای، حلقه فراموش شده ماده قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان
این در حالی است که اختلاف نظر در حوزه اجرا در باره مسئله آتشنشانی و مسائل ایمنی ، از اهمیت بسیاری برخوردار است که با نبود یک متولی واحد امنیت و ایمنی مردم را با خطر مواجه ساخته است.
تشکیل شرکتهای ذیصلاح طراحی خدمات آتش نشانی با مجوز سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی از جمله اموری است که در این حوزه انجام شده، در حالی که این امر بر خلاف ماده ۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مبتنی بر داشتن صلاحیت حرفه ای برای انجام خدمات مهندسی در حوزه صنعت ساختمان است.
دریافت حق الزحمه خدمات صورت گرفته در این پروسه از سوی سازمان آتش نشانی و انجام امور توسط مهندسان ناظر گروه تخصصی مکانیک تناقضی است که پاسخگویی مهندسان گروه در برابر تخلفات صورت گرفته در محاکم قضایی آن را تشدید می کند.
پاسکاری «امنیت ساختمان» بین گروه تخصصی مکانیک و آتشنشانی!
بهنام جباری
نامه های سرگردان بی حاصل بر نظارت مبحث آتشنشانی ساختمان سازی
بهنام جباری عضو مستعفی گروه تخصصی مکانیک در گفت و گو با خبرنگار تاسیسات نیوز، ضمن اشاره به نبود قوانین جامع و صریح در این زمینه می گوید: بیش از سه سال است که نامه نگاری های قراوانی با مراجع ذیصلاح در این زمینه صورت گرفته است تا در حوزه طرحی و اجرای مبحث « آتشنشانی » و تعیین وظایف مهندسان ناظر و همچنین آتشنشانی اقدامات لازم صورت گیرد ولی تاکنون این تلاشها به جایی نیانجامیده است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۶ قربانخانی  مدیریت وقت گروه تخصصی ، طی نامه ای آتشنشانی را جزو وظایف ناظران اعلام کرد گفت : متاسفانه این تناقض عملکرد با سردرگمی در حوزه اجرا به نابسامانی بسیاری تا کنون انجامیده و تنها واکنش نظام مهندسی به انتشار یک نامه در سایت سازمان نظام مهندسی انجامید که آن هم مورد اعتراض وزارت خانه راه و شهرسازی و معاونت شهرداری قرار گرفت.
صدور تاییدیه آتشنشانی بر خلاف مبحث سوم قانون مقررات ملی ساختمان
جباری در ادامه آموزش مهندسان ناظر در باره مسائل امنیت و ایمنی آتشنشانی را ضرورتی انکارناپذیر ذکر کرد که تا کنون از سطح مطلوبی از نظر کیفی و کمی برخوردار نبوده است .
وی صدور تاییدیه آتش نشانی و نظارت آنها در این حوزه را بر خلاف مبحث سوم قانون مقررات ملی ساختمان دانست و افزود :
تاکید بر اینکه آتشنشانی در این حوزه وظیفه به انجام کار دارد در حالی که هزینه کار به سازمان آتش نشانی پرداخت می شود و مسئولیت سنگین این کار هم بر عهده مهندسان ناظر حوزه گذاشته می شود، مسئله ای بسیار متناقض است و این امر زمانی از اهمیت بیشتر برخوردار می شود که بسیاری از همکاران ما در برابر محاکم قضایی در باره معضلی که هیچ مسئولیت مستقیمی ندارند باید پاسخگو باشند.
جباری با بیان اینکه تا کنون پی گیری های متعددی با شهرداری،‌ شورای شهر ، وزارت راه و شهرسازی و …. صورت گرفته گفت :‌ قوانین نظام مهندسی نیاز به اصلاح و بازنگری دارد تا این پروسه تمام امور از طراحی و اجرا به مهندسان ناظر گروه تخصصی واگذار شود و افراد ذیصلاح در این حوزه دخیل باشند.
این عضو مستعفی گروه تخصصی مکانیک طی دوره های آموزشی  را نیز مانند دیگر رشته ها ، مانند گاز و …  ضروری دانست تا در پروسه ساخت و ساز با نظارت جامع و به هم پیوسته خروجی مطلوبی را شاهد باشیم و به طور منطقی توانایی دفاع از اقدامات صورت گرفته را داشته باشیم.
راهکار: افزایش تعرفه خدمات مهندسی و به هم‌پیوستگی خدمات مهندسی در اجرا
وی در باره راهکارهای مناسب در مواجهه با این چالش گفت :
تعرفه خدمات نظام مهندسی بدون اینکه مسئولیتهای بیشتری به آن افزوده شود، بسیار کم است و این امر به ویژه در سال جاری نیز به طور محسوسی باعث فشار به این گروه از جامعه شده است، مسلماَ افزایش تعرفه در این زمینه  و طی دوره های آموزشی مهندسان ناظر در این بخش می تواند در قالبی جامع و به هم پیوسته  تامین کننده شاخص‌های ایمنی در ساختمان سازی باشد که در نهایت با امنیت جانی و مالی مردم  را تامین می کند.
در پایان بر اساس گزارش خبرنگار تاسیسات نیوز،  در حال حاضر سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی  نظارت بر امور اجرایی آتشنشانی را  برای ساختمان های مشمول سیستم های اعلام و اطفاء اقدام نموده و  گواهی تایید سیستم آتش نشانی را صادر نموده،  سپس شهرداری تهران نسبت به صدور گواهی  پایان کارساختمان  اقدام به  عمل می آورد. این فرایند مصداق دقیق تعارض منافع بوده زیرا مسئول ایمنی و اطفا حریق در صورت بروز حادثه در ساختمان  خود مسئول نهایی تایید سیتم اطفا حریق ساختمان در زمان ساخت بوده است.
لذا امید است که با بررسی مجدد و رفع مشکلات موجود در مسیر ایمن سازی ساختمان سازی و ممانعت از تبعات آتی آن گام برداریم .
منبع تاسیسات نیوز
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;