هویت تاریخی و معماری ارتباط تنگاتنگی با هم دارند

عضو نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه مطرح کرد: کرمانشاه دیاری با قدمت کهن و آثاری به جای مانده از تاریخ ایران از جمله آنوبانی‌نی، هخامنشیان، ساسانی، صفویه و قاجاریه است.
به گزارش تاسیسات نیوز، بهرام کرمی اظهار کرد: استان کرمانشاه دیاری با قدمت کهن و فرهنگی متأثر از باورهای مردمانش است که در طول تاریخ همواره آثار تمدن و فرهنگ خود را با شیوه‌های مختلف ثبت و ضبط کرده است.
وی با بیان اینکه یکی از شیوه‌های انتقال پیشینه تاریخی استان کرمانشاه، معماری بناهای مختلف این دیار بوده که هویت خاصی دارد، افزود: آثار دوره‌های مختلف تاریخی در کرمانشاه، سبک‌های متنوع معماری را به نگاه هر بیننده‌ای انتقال می‌دهد که علاوه بر زیبایی‌های بصری، مفاهیم دقیقی از فرهنگ و تمدن مردم هر دوره به نسل‌های بعد منتقل می‌کند.
استاد دانشگاه و عضو نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز است که این آثار با ارزش حفظ و نگهداری شده تا آیندگان از این گنجینه بهره ببرند.
کرمی تصریح کرد: آثار تاریخی ارزشمندی از چند هزار سال قبل از میلاد تاکنون در استان کرمانشاه وجود دارد که از جمله این آثار می‌توان به سبک‌های به جای مانده از دوره‌های آنوبانی‌نی، هخامنشیان، ساسانی، صفویه و قاجاریه اشاره کرد.
وی ادامه داد: ساخت قلعه‌های سنگی دوره باستان، کاروان‌سراهای دوره صفویه و بناهای زیبای دوره قاجار، معماری پله‌کانی پاوه و اورامانات هر کدام مفهوم خاصی با خود به همراه دارد و به آیندگان انتقال می‌دهد.
استاد دانشگاه و عضو نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه برداشت از سبک‌های معماری در هر دوره‌ای می‌تواند سبب پیوند هویتی و تاریخی ایرانی شود، گفت: این موضوع در مورد آثاری با معماری زیبای دوره اسلامی و بسیاری از ممالک و سرزمین‌ها که در طول تاریخ انتقال یافته صدق می‌کند.
کرمی افزود: تاکید بر حفظ معماری اصیل ایرانی به دلیل مفاهیم زیباشناختی، حفظ حریم فردی در بناها و سبک‌های معماری و انتقال روحیه شاد به افراد در محیط زندگی است که با شرایط اقلیمی و جغرافیایی مردم سازگاری دارد.
منبع اکونیوز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;