نظام مهندسی و تناقض مسئولیت و اجرا در حوزه ساخت و ساز

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان گفت: مصالحی که در حال حاضر در طرح‌های ساختمانی مصرف می‌شود اغلب فاقد کیفیت مناسب هستند و این یکی از مشکلات اساسی در ساخت و سازهای خوزستان محسوب می‌شود.
به گزارش تاسیسات نیوز، کمال دویده رییس نظام مهندسی ساختمان خوزستان اظهارداشت: عوامل تاثیرگذار در ساخت یک ساختمان مطابق با استاندارهای روز ، استفاده از سازنده ذی‌صلاح ، مصالح ساختمانی استاندارد و کارگران دارای کارت مهارت است .
وی با بیان اینکه وجود مصالح بی‌کیفیت یکی از مشکلات در ساخت و سازها است افزود: مصالحی که در حال حاضر وارد پروژه‌های ساختمانی می‌شوند اغلب فاقد کیفیت مناسب هستند و لازم است که ورود این مصالح به چرخه ساخت و ساز، توسط دستگاه‌های مرتبط کنترل شود.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان همچنین با اشاره به اینکه استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد باعث افزایش عمر مفید ساختمان می‌شود تصریح‌کرد: استفاده از دانش فنی سازنده ذی‌صلاح ، کارگران فنی و دارای کارت مهارت در ساختمان سازی از دیگر مولفه‌های ساخت یک ساختمان استاندارد و با کیفیت است.
وی یادآورشد: از آنجا که ساختمان از نیازهای اصلی زندگی انسان‌ است، استفاده از عوامل فاقد دانش فنی کافی می‌تواند موجب خسارت جبران‌ناپذیری به این سرمایه ملی شود.
دویده خاطرنشان‌کرد: تولیدکنندگان باید رعایت استانداردها را با جدیت مورد توجه قرار دهند تا به هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه میزان تلفات مالی و جانی کاهش یابد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان وظیفه این سازمان را کنترل مقررات ملی ساختمان و اعلام هشدار به مالکان و مراجع مربوطه عنوان کرد و گفت: نظام مهندسی نمی‌تواند کاری را تعطیل و یا متوقف کند اما در صورت بروز هرگونه مشکل در پروژه های ساختمانی،  مسئولیت آن بر عهده  ناظر سازمان نظان مهندسی؛ مالک، مجری و مرجع صادر کننده پروانه یعنی شهرداری است.
سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان دارای ۱۸ هزار عضو در هفت رشته عمران، معماری، شهرسازی، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، نقشه برداری و ترافیک می باشد.
این سازمان در خوزستان ۲۰ دفتر نمایندگی در شهرستان ها دارد که بر نحوه کیفیت خدمات مهندسی و حسن اجرای ساخت و سازها در حمایت از مردم به عنوان بهره برداران ساختمان ها، فضای شهری و انواع ابنیه ها نظارت دارد.
منبع ایرنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;