نسل جدید عایق‌‌ها در داخل کشور تولید شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان نسل جدید عایق‌ها را به تولید رساندند.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز،  حسن برگزین مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان  با اشاره به تولید نوع جدیدی از عایق‌های نانویی در کشور گفت: با استفاده از «بلنکت‌های هواژل» با کمترین ضخامت عایق می‌توان خطوط سرد و گرم را عایق‌کاری کرد. که مزایای بسیاری دارند. به جای استفاده از ۲۰ سانتی‌متر عایق‌های قدیمی می‌توان ۵ سانتی‌متر از این عایق‌ها استفاده کرد، به همین دلیل در فضا و زمان نصب صرفه جویی صورت می‌گیرد.
وی بیان کرد:‌ این عایق‌ها کاملا به صورت آب‌گریز تولید می‌شوند؛ به عبارتی دیگر رطوبت و آب به هیچ عنوان تاثیری بر روی کارآیی آن ندارند؛ این درحالی است که عایق پشم شیشه و یا پشم سنگ این ویژگی را ندارند و در اثر برخورد رطوبت باعث خوردگی سطح زیر عایق می‌شوند.
به گفته برگزین، این عایق‌ها دارای استحکام بسیار بالایی هستند، به طوری که با عبور از روی این عایق‌ هیچگونه فشردگی در آن ایجاد نمی‌شود. علاوه بر این، به دلیل ساختار نانومتری، این عایق‌ها از طول عمر بالایی نیز برخوردارند. این عایق‌ها کاملا ضد حریق هستند و تا دمای ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سیلسیوس را تا مدت زمان چندین دقیقه تحمل می‌کنند به طوری که به سطح زیر عایق نیز آسیبی وارد نخواهد شد.
وی ادامه داد: این محصول تنها عایقی است که از دمای منفی ۲۰۰ درجه سلسیوس تا مثبت ۶۵۰ درجه سلسیوس را به صورت پیوسته قابلیت استفاده دارند. به دلایل ویژگی که در این عایق وجود دارد از این محصول می‌توان در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، برج تقطیر، راکتور، خطوط انتقال، ساختمان سازی، کوره‌ها، لباس‌های ضد حریق، صنایع نظامی و هواپیما و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.
این فعال فناور بیان کرد: این شرکت در حال تولید لباس ضد حریقی است که تنها با ۳ میلیمتر ضخامت تحمل ۲۵۰۰ درجه سلسیوس را دارد که این لباس در صنایع نظامی کشور تست خود را با موفقیت سپری کرده است. ۲ سفارش دهنده از کشورهای چین و روسیه به دنبال خرید دانش‌فنی این محصول هستند.
به گفته این فعال فناور، ایران بعد از کشورهای آمریکا، آلمان، کره جنوبی چهارمین کشور دارنده فناوری هواژل است. قیمت تمام شده محصول این شرکت حدودا یک پنجم قیمت نمونه مشابه خارجی آن است.
منبع خبرگزاری مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;